Bol u grlu se može javiti iz dosta razloga a u svakom slučaju nije nimaloo prijatan. On nam otežava gutanje i dovodi do pojave grebuckanja koje iritira. Većina ljudi dana odmah u tom slučaju posegne za pastilama iz apoteke.

Postoji jednostavna i prirodna metoda za uklanjanje ovog neugodnog simptoma. Nadolazeće prijelazno vrijeme dovodi do porasta prehlada, a grebanje ili bol u grlu jedan je od najčešćih simptoma. Srećom, postoji jednostavan, prirodan lijek za ublažavanje ovog neugodnog simptoma. Potrebne su vam samo dvije komponente: sol i voda.

  • Grgljanje slanom vodom lijek je koji su koristile naše bake, a pokazalo se vrlo učinkovitim kod prehlada, infekcija sinusa i drugih manje ozbiljnih problema. Ovaj prastari tretman prikladan je za djecu od šest godina i stariju, posebno za one koji su sposobni grgljati vodu. Znanstveni dokazi podupiru ideju da sol pomaže u izvlačenju vode iz oralnog tkiva, stvarajući slanu barijeru koja sprječava povratak štetnih patogena.

Dakle, grgljanje slane vode učinkovito sprječava viruse i bakterije, smanjuje vjerojatnost infekcija u ustima i grlu te ublažava upale u nekim blažim slučajevima. Da biste pripremili otopinu za grgljanje, pomiješajte četvrtinu do pola čajne žličice soli s 230 mililitara vode. U tu svrhu može se koristiti bilo koja vrsta soli, a lakše se otapa u toploj vodi. Poželjno je da voda bude topla, a ne vruća, jer će toplina pomoći u ublažavanju neugode od grebanja i boli u grlu.

Nakon što ste umiješali slanu vodu, grgljajte grlo što je duže moguće. Nakon toga, provucite oko usta i zuba prije nego što ispljunete. Savjetuje se da to radite najmanje dva puta dnevno. Ždrijelo, koje se obično naziva grlom, igra ključnu ulogu u našem tijelu kao čvorište putova gutanja i disanja. Obavlja tri primarne funkcije: čuva donji dišni trakt i probavni sustav, pomaže u procesu gutanja i olakšava rezonanciju za artikulaciju govora.

Slina, koju proizvode žlijezde slinovnice, pomaže u ovim funkcijama ovlaživanjem i omekšavanjem unesene hrane, mehaničkim čišćenjem usne šupljine i uklanjanjem bakterija zbog prisutnosti baktericidnog spoja tiocijanata. Ždrijelo, koje slijedi nakon usne šupljine, početno je mjesto izloženosti vanjskim čimbenicima, a zbog značajne količine limfnog tkiva koje ima zaštitnu funkciju, snažno reagira na upalu.

U slučajevima akutnih infekcija, problem proizlazi iz dominacije patogenih organizama u sluznici, koji zasjenjuju normalnu (fiziološku ili komenzalnu) floru. Da bi se patogene klice razmnožile, mora postojati kontakt s njima i imunološka receptivnost pojedinca. Razvoj i napredovanje upale ovisi o imunološkom odgovoru pojedinca, što znači da isti patogen može izazvati značajno različite kliničke slike kod različitih ljudi.

Infekcije gornjeg dišnog sustava prevladavaju tijekom cijele godine, s povećanom učestalošću u zimskim mjesecima i na početku školske godine. Djeca imaju tri puta veću upalu grla nego odrasli i služe kao prirodni rezervoar za virusne infekcije. Ti se virusi šire među članovima obitelji, često rezultirajući pojavom bolesti u intervalima od dva do pet dana. Suprotno tome, bakterijske infekcije obično je malo teže prenijeti, no ipak je uobičajeno da se više članova obitelji razboli.

Osim virusa i bakterija, razni drugi čimbenici mogu dovesti do upale grla. Na primjer, mogući uzroci uključuju alergije, suhi zrak u okolini pacijenta, onečišćenje vanjskog zraka, disanje na usta, naprezanje mišića grla (osobito u glasnom okruženju), pa čak i gastroezofagealna refluksna bolest (GERB), koja je prevladavajuća a definiran povratnim protokom želučanog sadržaja u jednjak.

Preporučujemo