Održavanje lične higijene je primarna stvar za svakog pojedinca a ona podrazumjeva rdovno kupanje i tuširanje. Međutim da li ste se ikada zapitali da li je to zdravo za naš organizam?

Dr. James Hamblin razmišlja o svom izboru da se prije pet godina prestane tuširati na ovaj način. Za BBC je rekao: “Postaje slavan. Počinje se osjećati kao norma.” U dobi od 37 godina, Hamblin je stručnjak za preventivnu medicinu, radi kao profesor na Yale School of Public Health i radi kao liječnik na cijenjenim položajima. Surađuje s cijenjenom američkom publikacijom Atlantic, gdje je 2016. godine napisao članak pod naslovom “Prestao sam se kupati, ali život je preživio”.

  • U ovom djelu razmišljao je o značajnim resursima – vremenu, novcu i vodi – koji su bili dodijeljeni kupanju tijekom dvije godine. Postavlja se pitanje koliko je ta investicija stvarno protraćena. Godine 2020. Hamblin je dublje zaronio u svoja osobna iskustva izdavanjem knjige Clean: The New Science of Skin and the Art of Simplicity, knjige koja istražuje privlačnost prihvaćanja minimalističkog načina života. Hamblin priznaje važnost održavanja pravilne oralne higijene kroz navike kao što su četkanje i pranje ruku, ali predlaže da možda ne bismo trebali biti toliko marljivi u brizi za druge dijelove našeg tijela.

Njegova odluka da se prestane tuširati proizašla je iz pokušaja smanjenja upotrebe sapuna. Pojašnjava svoju namjeru, pokazujući želju da prati ishode svojih postupaka. U mom društvenom krugu postoje brojni pojedinci koji se rijetko kupaju. Unatoč tome što sam bio svjestan mogućih posljedica, moja me znatiželja nagnala da provedem eksperiment kako bih istražio moguće učinke. Što se dogodilo nakon što se odlučio prestati tuširati 2015.?

Tvrdi da se tijelo s vremenom prilagođava na nedostatak sapuna i dezodoransa, što dovodi do smanjenja neugodnih mirisa. “Nadalje, smanjuje pretjerano mašćenje vaše kože. Mnogi pojedinci imaju uobičajenu praksu korištenja šampona kako bi uklonili masnoću s kose, nakon čega slijede balzam za ponovno uvođenje sintetičkih ulja. Pretpostavlja se da oslobađanje od ovog štetnog ciklusa omogućuje kosi da se postupno vrati u svoje prirodno stanje, nalik na njezin izgled prije uporabe ovih proizvoda. Prema liječniku, ova se transformacija događa tijekom vremena.

Pojedinac je počeo smanjivati ​​upotrebu sapuna, šampona i dezodoransa, odlučujući se rjeđe tuširati. Prešli su sa svakodnevnog tuširanja na kupanje svaka tri dana, da bi na kraju potpuno prekinuli tu praksu. Hamblin se prisjeća razdoblja u svom životu kada je čeznuo za jednostavnim uživanjem u tuširanju. Odsutnost ove temeljne higijenske rutine dovela je do neugodnog mirisa i masnog osjećaja na njegovoj koži. Međutim, kako je vrijeme prolazilo, učestalost ove situacije za Hamblina se smanjila.

Zaključio je da se smanjila i njegova ovisnost o njima, kako je postupno smanjivao vodu i prethodno navedene proizvode. Prirodnu obranu zdrave kože podupire kombinacija masnoća i korisnih bakterija koje je štite od isušivanja i invazivnih štetnih bakterija. Održavanjem razine pH od 5,5 koža stvara optimalnu postavku koja se učinkovito brani od štetnih mikroorganizama i nepovoljnih vanjskih čimbenika. Kisela kvaliteta kože tvori obrambenu barijeru koja štiti od infekcija, iritacija, alergija i suhoće, podržavajući tako njezinu dobrobit.

Unatoč tome, primjena jakih proizvoda za njegu kože može potkopati ovaj zaštitni sloj, što rezultira nelagodom obilježenom svrbežom, uz iritaciju i suhoću. To može dovesti do razvoja malih pukotina na koži, što može omogućiti infiltraciju bakterija i alergena. Specifična vrsta bakterijske stimulacije neophodna je za funkcioniranje imunološkog sustava, a to se događa kada se bakterije nađu na površini kože.

Kada se pojedinci pretjerano peru, oni brzo eliminiraju te bakterije, narušavajući prirodnu ravnotežu i potencijalno dovodeći do poremećaja. To se događa jer tijelo ima poteškoća u brzom stvaranju potrebnih antitijela. Primarni uzrok ovog pretjeranog uklanjanja prirodnih kožnih bakterija je uporaba antibakterijskih sapuna, koji su obično pretjerano oštri u svom pristupu.

Djeca pokazuju povećanu osjetljivost zbog nepostojanja prirodnog kiselog zaštitnog sloja, koji obično ima pH vrijednost 5,5. To objašnjava zašto brojni pedijatri i dermatolozi ne preporučuju svakodnevno kupanje djece. Ne postoji definitivan odgovor na upit o učestalosti tuširanja. Iako mnogi stručnjaci preporučuju svakodnevno tuširanje, drugi smatraju da bi kupanje dva do tri puta tjedno moglo biti korisnije za cjelokupno zdravlje.

Preporučujemo