O ljekovitosti bijelog luka i njegovim prednostima za naše zdravlje. zna se manje više sve. Ipak mnogi ga izbjegavaju konzumirati zbog njegovog jakog mirisa a postoje i grupe ljudi koje ga ne bi trebale jesti sa razlogom.

Češnjak je prepoznat kao jedan od najkorisnijih prirodnih lijekova i može se pohvaliti dugom poviješću primjene u liječenju brojnih zdravstvenih problema. Zbog svojih snažnih ljekovitih svojstava, češnjak može značajno utjecati na vaše cjelokupno zdravlje. Češnjak je stoljećima cijenjen zbog svojih zdravstvenih prednosti. U starom Egiptu korišten je za jačanje snage radnika koji su gradili piramide, dok u Tibetu služi kao temeljna komponenta tradicionalne medicine koja datira više od 2000 godina.

  • Češnjak se sastoji od preko 400 aktivnih sastojaka, uključujući vitamine, minerale i bioaktivne spojeve, uključujući: Vitamini uključuju A, B1, B2 i C, dok se minerali sastoje od kalija, kalcija, željeza, joda, selena i fosfora. Dodatne komponente uključuju alicin, aminokiseline, biljna vlakna, eterična ulja i enzime. Antivirusna, antibakterijska i protuupalna svojstva ovih tvari čine ih vrijednim saveznicima u jačanju imuniteta i borbi protiv raznih bolesti. Unatoč tome, iako ova namirnica nudi značajne prednosti, određene skupine pojedinaca trebale bi biti oprezne pri uključivanju češnjaka u svoju prehranu.

Osobe koje se pripremaju za operaciju trebale bi se suzdržati od konzumacije češnjaka jer može produljiti krvarenje; stoga je preporučljivo izbjegavati ga najmanje dva tjedna prije zakazanog kirurškog zahvata. Osobe koje pate od niskog krvnog tlaka trebale bi biti oprezne pri konzumiranju češnjaka jer ima prirodnu tendenciju snižavanja razine krvnog tlaka. Osim toga, oni s bolestima jetre također bi trebali pripaziti na unos češnjaka.

Dok češnjak posjeduje antivirusna svojstva, može negativno utjecati na funkciju jetre kod osoba koje pate od hepatitisa. Osim toga, može iritirati gastrointestinalni sustav i smanjiti razinu crvenih krvnih stanica i hemoglobina, što dovodi do anemije. Pojedinci koji pate od očnih bolesti mogu otkriti da prekomjerni unos češnjaka nepovoljno utječe na njihovo zdravlje očiju, potencijalno dovodeći do nuspojava uključujući tinitus i probleme s pamćenjem. Osim toga, oni koji pate od proljeva također mogu biti pogođeni.

Češnjak dodatno potiče rad crijeva, što može pogoršati simptome i igrati ulogu u kroničnim upalnim procesima kod osoba koje pate od proljeva. Dodatne preporuke za uključivanje češnjaka su sljedeće: Češnjak je poznat po svojim svojstvima prirodnog antibiotika; međutim, iskorištavanje njegove moći zahtijeva osjećaj odgovornosti. Kako bi se maksimizirale njegove prednosti, a potencijalne nuspojave svele na minimum, daju se sljedeće informacije i savjeti:

Sirovi češnjak bogat je alicinom, esencijalnim spojem odgovornim za antivirusna i antibakterijska svojstva češnjaka. Međutim, terapijske prednosti se smanjuju kuhanjem. Za one kojima je sirovi češnjak nepodnošljiv, njegovo uključivanje pred kraj procesa kuhanja može pomoći zadržati dio njegovih nutritivnih prednosti. Do oslobađanja alicina dolazi kada se češnjak zgnječi ili samelje. Preporučljivo je nasjeckati češnjak i ostaviti da odstoji nekoliko minuta kako bi se smjesa potpuno aktivirala prije konzumiranja.

Uključite u dodatnu hranu. Češnjak se često koristi uz razne prirodne lijekove kako bi se pojačali njegovi terapeutski učinci. Kombinacija meda i češnjaka jača imunološki sustav, osobito u hladnijim mjesecima. Za pripremu ove mješavine zgnječite češnjak i pomiješajte ga s medom, a zatim konzumirajte jednu žlicu dnevno. Češnjak i limun savršen su par za poticanje detoksikacije tijela i smanjenje razine kolesterola. Pokazalo se da kombinacija češnjaka i maslinovog ulja pomaže u smanjenju upale i ublažavanju nelagode u zglobovima.

Preporučujemo