Svjedoci smo da je broj razvoda u porastu a mnogi ne promisle dobro prije nego što donesu ovako važnu odluku koja ima posljedice ne samo na partnere nego i na njihove najbližeposebno na djecu ako ih imaju.

Tipično, nesklad koji je prisutan u osobnim odnosima uzrokuje razdvajanje pojedinaca; umjesto toga, potrebno je dublje ispitivanje kako bi se otkrili temeljni uzroci. Značajna poteškoća s kojom se susreću mnogi parovi leži u varijanci temperamenta. Svaki pojedinac posjeduje inherentne razlike, što dovodi do različitih stajališta o učestalosti intimnosti. Za određene pojedince standardna kadenca može biti jednom tjedno, dok se za druge čak i dnevne interakcije mogu činiti neadekvatnima.

Varijacije u intimnosti posve su tipične i općenito, osobe koje dožive ljubav vjerojatno će pronaći sklad u ovoj domeni. Međutim, kada se jedan partner potpuno suzdrži od upuštanja u intimnost, dinamika odnosa značajno se mijenja. Brak bez seksa često karakterizira par koji se upusti u seksualnu aktivnost manje od deset puta godišnje; ova situacija se smatra problematičnom.

U takvim slučajevima jedan partner sigurno će osjetiti nezadovoljstvo, što će potaknuti neizbježno pitanje: “Trebam li ostati u ovoj vezi ili otići? Je li razvod preporučljiv kada u braku nedostaje intimnosti?” Još jednom je evidentno da pojedinci imaju izrazito različita stajališta; dok neki ne mogu zamisliti život bez intimnosti, drugima bi takva situacija mogla biti prihvatljiva. Važnost ovog pitanja ovisi o vrijednostima koje ima svaki partner i njihovoj uzajamnoj spremnosti da zajednički riješe problem.

Na primjer, neki se parovi rijetko ili uopće ne zbližavaju, a takav dogovor za njih ne može predstavljati nikakav problem jer je savršeno usklađen s njihovim željama. Ne postoje definitivni pojmovi “normalne” ili “zdrave” seksualne želje ili aktivnosti; stoga, ako je trenutna razina intimnosti zadovoljavajuća za oba partnera u vezi, nema razloga za zabrinutost. Unatoč tome, ako jedan partner izrazi nezadovoljstvo u vezi s učestalošću seksualne intimnosti, pojam razvoda vjerojatno će isplivati ​​na površinu.

  • Međutim, ključno je izbjegavati impulzivne odluke, jer ostaje nada; mogu se provesti brojne mjere za eventualno očuvanje braka. Prvo i najvažnije, bitno je istražiti temeljne razloge nedostatka fizičke intimnosti. Postoji značajna razlika između scenarija u kojima jedan partner doživi bolest, invaliditet ili druge čimbenike koji ometaju njegovu sposobnost da se uključe u intimnu vezu i slučajeva u kojima jedan partner nema želju za sudjelovanjem u seksualnoj aktivnosti.

Opće je poznato da kako pojedinci stare, izrazi ljubavi i intimnosti se smanjuju. Vaši osjećaji nezadovoljstva mogu proizaći iz usporedbe između trenutnog stanja suživota i njegove početne faze. Moglo bi biti bitno preispitati svoju percepciju intimnosti, budući da ona obuhvaća više od puke fizičke interakcije. Uključivanje u čin vođenja ljubavi uključuje niz izraza koji mogu izazvati radost za obje uključene osobe. Istina je da “neće odražavati iskustvo mladosti”, stoga je ključno prilagoditi svoja očekivanja u skladu s tim.

 

Iako ovo razumijevanje može izazvati osjećaj tuge, to je inherentan aspekt života. Štoviše, iskustva koja s vremenom mogu nestati mogu se zamijeniti jednako poticajnim i ispunjavajućim susretima. Drugi ključni aspekt ove analize odnosi se na povezanost nedovoljne intimnosti i raznih problema unutar veze. U konačnici, parovi imaju mogućnost pružiti jedno drugome uzajamnu podršku i razumijevanje ili se mogu odlučiti uključiti u kritiku i prezir. U prvom slučaju brak ostaje stabilan, dok u drugom slučaju vjerojatnost razvoda postaje neizbježna posljedica.

 Prije donošenja odluke o razvodu, mudro je zajednički riješiti druge bračne probleme koji se ne odnose na seksualna pitanja. Može postati očito da korijen sukoba nije bio nedostatak fizičke bliskosti. Ako veza pokazuje znakove poboljšanja, može se očekivati ​​pozitivan napredak iu intimnim aspektima. Unatoč tome, razvod treba razmotriti pod sljedećim uvjetima: 1. Vaš partner kategorički odbija uključiti se u zajedničko rješavanje problema.

Iako je moguće poticati bliske odnose, ovaj pothvat zahtijeva želju i spremnost obje dotične osobe. U početku je ključno jasno izraziti problem, sudjelovati u dijalogu i zajedno procijeniti koje bi rješenje moglo biti najprikladnije za vašeg partnera. Čak iu slučajevima kada je donesena odluka o razvodu, mudro je uključiti se u iskreni razgovor sa svojim supružnikom prije nego što otkrijete svoje namjere. Artikulirajte svoje emocije, ispitajte elemente koji ometaju napredovanje i istražite potencijalne strategije za prevladavanje ovih izazova.

Rješenja su gotovo uvijek dostupna, ali zahtijevaju okupljanje obje strane za pregovaračkim stolom. Ključno je izbjegavati ishitreno zaključivanje da vaš partner nije spreman na kompromis. U početku provjerite jeste li iscrpili sve moguće mogućnosti. Na primjer, ako vaš partner ima smanjeni libido, pokušajte identificirati aktivnosti koje mu se sviđaju, a koje mogu potaknuti dublje istraživanje fizičke intimnosti.

Pristupite seksualnim susretima s osjećajem lakoće, smatrajući ih razigranim angažmanom, a ne natjecateljskom ili formalnom aferom. Tek nakon što iscrpite sve puteve i mogućnosti povezivanja s voljenom osobom, a ne dobijete nikakav odgovor, trebali biste razmišljati o zaključivanju veze. Ključno je prihvatiti situaciju kao stvarnost koja postoji, a ne pripisivati ​​krivnju.

Problemi prisutni u vezi mogu biti toliko duboki da odsutnost intimnosti postaje trivijalna. Taj nedostatak intimne povezanosti može djelovati i kao simptom i kao posljedica dubljih problema u pozadini. Ta pitanja, a ne trenutno stanje stvari, ugrožavaju integritet vašeg braka. Osim toga, ako barem jednom partneru nedostaje poticaja i sposobnosti da pridonese naporima usmjerenim na poboljšanje veze, situacija postaje sve nesigurnija.

Preporučujemo