Naše tjeme je prekriveno kosom pa ne možemo golim okom vidjeti promjene na njemu. Tek kada osjetimo bol ili svrabež postanemo svjesni da nešto nije u redu i tada je potrebno posjetiti doktora.

Prištići se obično povezuju s tinejdžerskim godinama, zajedno s aknama i raznim kožnim problemima. Unatoč tome, mogu se pojaviti i nakon tih godina formiranja i mogu biti prilično dosadni. Danas istražujemo metode za uklanjanje prištića na tjemenu. Brojni ljudi imaju problema s vlasištem, uključujući perut, i bore se kako bi riješili te probleme. Osim toga, mogu se pojaviti dosadni prištići na tjemenu ispod kose, što dovodi do značajne nelagode.

  • Akne se mogu pojaviti na različitim područjima, ne samo na licu, dekolteu, stražnjici ili leđima, već i na samom tjemenu. Iako su problemi kao što su prhut i gubitak kose dugo bili značajna briga za mnoge pojedince, pozornost se usmjerila na prištiće. Ključno je razlikovati akne na tjemenu, koje se često nazivaju aknama na tjemenu, i folikulitis, bakterijsku infekciju koja zahvaća folikul dlake.

Ovaj oblik akni treba prepoznati i ne zanemariti. Prema trihologinji Anabel Kingsley, akne i prištići nastaju kada su folikuli dlake začepljeni sebumom, mrtvim stanicama kože ili bakterijama, što dovodi do upale. Ističe da je uobičajeno da se pokoji prištić pojavi na tjemenu zbog obilja lojnih žlijezda na tom području. Ako se često pojavljuju bolni i upaljeni prištići, savjetuje se konzultirati liječnika ili trihologa. Nekoliko čimbenika pridonosi stvaranju akni na tjemenu, a jedan od najčešćih je korištenje jakih šampona i masnih proizvoda za oblikovanje kose.

Česta uporaba proizvoda za njegu kose poput kokosovog ulja može dovesti do pojave prištića nalik aknama. Iako kokosovo ulje daje hranu, ono može biti previše oštro za neke tipove kože, što rezultira začepljenim porama i upalom. Ovaj problem je osobito čest kada se masnoća nakuplja na korijenu kose zbog neadekvatnog pranja. Osim toga, kako je Kingsley istaknuo, hormoni mogu pridonijeti ovoj zabrinutosti.

Slično kao i na koži lica, i na tjemenu se tijekom menstruacije mogu pojaviti promjene koje dovode do pojave nečistoća koje se manifestiraju kao prištići. To se događa jer postoji porast u prirodnoj proizvodnji ulja, što posljedično povećava šanse začepljenja pora. Povećanje androgenih hormona, obično povezano s muškarcima, igra glavnu ulogu u razvoju sindroma policističnih jajnika (PCOS). Ova hormonska neravnoteža dovodi do prekomjerne proizvodnje sebuma na tjemenu, što potencijalno može rezultirati stvaranjem prištića.

Nadalje, neadekvatna njega kose i vlasišta, uz korištenje određenih oralnih kontraceptiva, može pogoršati vidljivost ovih prištića. Prema Kingsleyu, bitno je procijeniti učestalost pranja kose. Možda niste svjesni da je vaše vlasište vjerojatno prljavije nego što pretpostavljate. Savjetuje se korištenje specijaliziranog šampona za učinkovito čišćenje vlasišta barem jednom mjesečno. Time će se učinkovito ukloniti višak sebuma, nečistoće i ostaci proizvoda za oblikovanje kose.

Koji su neki od učinkovitih načina da se riješite prištića na tjemenu? Za početak, izbjegavajte ih pucati! Ista smjernica koja se odnosi na prištiće na licu relevantna je i ovdje. “Plitanje s njima može rezultirati trajnim ožiljcima koji ometaju rast nove kose. Kako navodi Kingsley, koncept je jednostavan: održavanje njegovanog vlasišta vodi do zdravije kose. Kako biste smanjili iritaciju i crvenilo na upaljenom vlasištu, savjetuje se izbjegavati mirisne proizvode za oblikovanje kose blizu korijena.

Osim toga, kada četkate kosu, nježan je i strpljiv pristup neophodan kako biste izbjegli nenamjerno češanje ili pogoršanje prištića. Kao što je već spomenuto, održavanje dobre higijene vlasišta je ključno. To uključuje korištenje blagog šampona koji sadrži korisne sastojke poput hamamelisa za umirivanje i čišćenje kože, kao i salicilnu kiselinu koja je poznata po svojoj sposobnosti u borbi protiv akni i nesavršenosti.

Preporučujemo