Fuge su mjesta na kojima se najviše bakterija prikuplja, a i estetski smetaju u kuhinji i kupatilu. Postoji puno načina kako da čistite fuge, ali ovaj je najbolji da biste riješili ovaj problem.
Čišćenje fuge je prilično zamorno i problematično. Ako primijetite da su linije fugiranja na vašim bijelim pločicama počele izgledati crno, budite uvjereni da niste sami. Tijekom vremena, prljavština i vlaga zajedno s masnoćom imaju tendenciju nakupljanja u tim prostorima između pločica. Na njima se mogu pojaviti sivkaste, a ponekad čak i crne mrlje koje kvare i estetiku i čistoću vašeg okoliša. Iako su se mnogi ljudi možda pomirili s činjenicom da fuga samo izgleda prljavo, dobra vijest je da to ne mora biti tako. Uz samo 3 jednostavna sastojka i samo skroman trud, postići ćete tu razinu čistoće koja će premašiti vaša očekivanja.
Zaboravite one skupe kemikalije koje svojim jakim mirisima smrde po cijelom mjestu. Evo tri učinkovita načina za brzo, učinkovito i jeftino čišćenje fuge. Što je najbolje od svega, većinu ovih stvari vjerojatno već imate u svom domu. Učinkovitost kemijskog sredstva za čišćenje određena je baznom sodom bikarbonom. Soda bikarbona poznato je ime u svijetu proizvoda za čišćenje kućanstva. Njegova blaga abrazivna svojstva podižu stvrdnute ostatke dok još uvijek održavaju cjelovitost materijala.
Posebno učinkovit za čišćenje žbuke, koja ulazi duboko u prljavštinu, otapajući je uz minimalnu upotrebu jakih kemikalija. Potrebno: ½ šalice sode bikarbone, 1 žlica tekućeg sapuna, ¼ šalice hidrogen peroksida (3%). Način rada: U posudi pomiješajte sodu bikarbonu, tekući sapun i hidrogen da dobijete srednje gustu pastu. Ovu smjesu možete ravnomjerno rasporediti po svim površinama. Ulijte ga u bočicu s raspršivačem ili ga nanesite izravno na zglobove pomoću žličice koju biste koristili. Aplikacija će stajati 10 minuta; za otprilike 10 minuta, prljavština se već počinje otapati na površini.
Ponovno iščetkajte krutom četkom; dok stara četkica za zube može biti dovoljna, posebno orijentirana četkica za fugiranje daje mnogo bolje rezultate. Nanesite po dužini linija za fugiranje i izribajte prljavštinu, zatim dobro isperite toplom vodom. Para – snažno antibakterijsko. Za one koji žele svoj dom čist, ali bez kemikalija, para je odgovor. Čišćenje parom nije samo bljesak u posudi; to je stvaran proces koji koristi visoke temperature kako bi se stvari stvarno očistile i ubile klice. Para ulazi kroz mikro pukotine između pločica i u potpunosti ih čisti što uključuje svu prljavštinu, masnoću i klice koje su prisutne godinama.
Ova metoda uključuje potrebu za parnim čistačem; međutim, ako ga imate, nema sumnje da ste dobro upoznati s njegovim radom. To je pristup bez kemije koji iskorijenjuje 99,9% bakterija i gljivica, a zatim za sobom ne ostavlja loše ostatke. Samo ispucajte paru izravno duž spojeva, polako pomičite mlaznicu preko linija i prljavština će jednostavno nestati pred vašim očima. Ondje je vrlo potreban jer ta novonakupljena prašina s parom, vlagom i uljem u zraku stvara mulj.
Također je siguran za domove s malom djecom ili kućnim ljubimcima budući da ne sadrži kemikalije i ne predstavlja nikakvu opasnost po zdravlje. Snažno rješenje za tvrdokornu prljavštinu kombinacija je sode bikarbone, sapuna i vodikovog peroksida. Ako obična soda bikarbona ne djeluje, to je ono savršeno trokomponentno prirodno ‘super sredstvo za čišćenje’ fuga. Ovaj vodikov peroksid ‘izbjeljuje’ bakterije na prijateljski način, dok je prljavština prijatelj sode bikarbone, a talog prijatelj sapuna.
Sve će to pomoći u uklanjanju onečišćenja. Ako ih koristite zajedno, učinite to u prostoru s dovoljno ventilacije. Budite oprezni jer je hidrogen sredstvo za izbjeljivanje tkanina; stoga izbjegavajte prskanje po odjeći ili tepisima. Ostavite da djeluje desetak minuta, zatim dobro istrljajte i temeljito isperite. Ako se fuga ne skine prvi put, ponovite postupak; ne morate brinuti o pločicama ili svojoj koži, osim ako nemate osjetljivu kožu, u kojem slučaju trebate nositi rukavice. Dodatni savjet: Redovito održavanje je vrlo važno. Nakon što ste zasjali u procesu čišćenja, ne želite da se sva ta ružna prljavština ponovno nakuplja. Lako je; svaki tjedan očistite fuge na podovima s octom i vodom i obično će se isprati zajedno s prljavštinom. To će pomoći u zaustavljanju njenog nakupljanja i također spriječiti kasniju pojavu jer plijesan napreduje u stalno vlažnim okruženjima. Drugi način je da dodirne točke u kuhinji i kupaonici jednostavno obrišete spužvicom natopljenom izopropilnim alkoholom. Nadalje, navike čišćenja koje ne zahtijevaju puno ribanja da bi se uklonila prljavština pokazat će se isplativim. Jako zaprljana fuga ne mora biti teško iskušenje ako se koriste prave tehnike – od kojih ste sada upoznati s trima koje su zapravo važne.