Sigurno ste  i vi bar jednom u životu iskusili trnce koji se pojavljuju u rukama odnosno u prstima. Uzroci mogu biti različiti, od neudobnog položaja u kojem su se naše ruke nalazile pa sve do simptoma nekih bolesti.

Ako često osjećate trnce u rukama, preporučljivo je obratiti pažnju na ovaj simptom jer može signalizirati prisutnost ozbiljnog zdravstvenog stanja. Naime, ruke sadrže najosjetljivije receptore za dodir, koji su živčanim putovima povezani s mozgom. Unatoč tome, ako bilo koji od ovih živaca pretrpi oštećenje ili doživi pritisak, mozak nije u stanju obraditi signale koje prenose receptori, što rezultira osjećajem trnaca u rukama.

  • Vlasti upozoravaju da česti trnci u rukama mogu ukazivati ​​na pojavu dva ozbiljna medicinska stanja. To uključuje poremećaj rada štitnjače i mogućnost moždanog udara. Hipotireoza, koju karakterizira nedovoljna količina hormona štitnjače, može dovesti do oštećenja živčanog sustava, što se često očituje osjećajem trnaca u rukama. Ako primijetite ove simptome uz debljanje, gubitak kose ili uporan osjećaj hladnoće, savjetuje se da potražite liječničku konzultaciju što je prije moguće.

Medicinski stručnjaci nadalje ukazuju da osjećaj pečenja u rukama može poslužiti kao pokazatelj moždanog udara. Dodatni simptomi uključuju iskrivljena usta, probleme u govoru, nemogućnost jasnog razmišljanja, vrtoglavicu i zamagljen vid. Ako osjetite bilo koji od ovih znakova, nužno je bez odlaganja potražiti liječničku pomoć.

 

Afrička kulinarska tradicija je zamršena i raznolika, a oblikovale su je različite kulture, zemljopisne karakteristike i klimatski uvjeti tijekom brojnih stoljeća. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, koja je pod jakim utjecajem jedinstvene klime i običaja određenih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što rezultira prevladavajućom prehranom koja uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.

Obično se ove žitarice koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, široko konzumirano jelo, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća poput jamsa ili kasave, dok se banku, koji se obično pravi od kukuruza ili prosa, često predstavlja kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrambenoj praksi zapadne Afrike mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz žitarice, imaju veliku važnost.

Značajne razine proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih vrijednim dodatkom svakodnevnim obrocima. Obično se mahunarke dodaju u juhe ili variva i pojavljuju se u jelima poput juhe “egusi”, koja kombinira sjemenke dinje s mesom ili ribom. Istočno područje Afrike, koje se ističe vlažnom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi bogatstvo svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji. Značajan primjer je tradicionalno kenijsko jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza i popraćeno raznim povrćem i mesom.

Štoviše, prevladava obilje svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, koje se često konzumira u cijelosti ili prerađeno u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti Sjeverne Afrike podržavaju cvjetanje uzgoja aromatičnog bilja i začina, pridonoseći prehrani koja je i raznolika i ukusna. Lokalnu kuhinju karakteriziraju jela kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, te tagine, jelo koje se polako kuha u posebnom loncu.

Tipično su uključeni ključni sastojci poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta daju bogate okuse ovim kulinarskim kreacijama. U središnjoj Africi obilje tropskih šuma pruža niz izvora hrane koji su sastavni dio regionalne kulinarske prakse. Ovaj asortiman obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, uz lišće koje se koristi u juhama i varivima.

Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih regionalnih razlika, afrički naglasak na prehrani daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka.

Preporučujemo