Dolazi nam polako vrijeme godišnjih odmora i mnogi od nas su u problemu kako da brzo izgube višak kilograma koje smo nabacili tokom zime. Na internetu postoji veliki broj dijeta ali nisu sve zdrave a ni djelotvorne.
Tijekom gostovanja u emisiji “Uranka” na K1 televiziji, doktor Dejan Čubrilo ne samo da nam je dao vrijedne savjete o čišćenju crijeva, već je podijelio i učinkovite savjete za mršavljenje prije ljetne sezone. Održavanje zdrave prehrane je izazovan zadatak, lišen brzih rješenja ili čudesnih rješenja; umjesto toga, oslanja se na odlučnost da se ustraje u pogreškama i predanost vlastitom pristupu.
Odabir za 15-dnevnu dijetu koja se sastoji isključivo od puretine i prakticiranja samonjege doista može rezultirati gubitkom težine, ali naknadno prepuštanje pušenju u konačnici će dovesti do daljnje štete, stvarajući začarani krug.
Proces hranjenja treba shvatiti kao putovanje koje se proteže izvan granica Nove godine kako bi obuhvatilo duboku razinu svijesti. Unutar ovog područja svijesti leži temeljno pitanje može li se nešto konzumirati ili ne, kao i razmatranje koliko se može konzumirati. Kada je hrana u pitanju, primarni fokus je na veličini porcije i dosljednim prehrambenim navikama.
Cilj je smanjiti količinu konzumiranog mesa, odlučiti se za porciju mesa ne veću od veličine dlana, uz lagano povrće. Povrće kuhano na pari treba jesti u maloj zdjelici, konzumirati ga postupno i u pravilnim razmacima. Važno je izbjegavati duga razdoblja gladovanja, bez hrane 5 do 6 sati, jer to može dovesti do osjećaja ekstremne gladi.
Umjesto toga, savjetuje se konzumiranje nečega što je nježno za želudac. Navečer se preporučuje jedno jaje. Pojesti grickalice navečer bilo bi vrlo korisno. Razmislite o tome da pojedete malu porciju kruha s pekmezom ili maslacem. Ako glad potraje, oko 22 sata uživajte u šaci hranjivih badema.
Masti prisutne u bademima posebno su korisne jer nam osiguravaju potrebnu energiju. Kao ukusnu večernju opciju, uživajte u porciji od 5 čvaraka uz osvježavajuću salatu. Organizmu su potrebne male količine hrane, a percepcija nam je kolektivno poremećena. Kontinuirano se prepuštamo pretjeranoj prehrani. Naš način razmišljanja nalaže da ako nije obilno poslagano pred nas, ne može se kvalificirati kao pravi obrok.
Čak i za vrijeme doručka na stol iznesemo cijeli hladnjak. Dok sjedate jesti, stavite nešto na stol i podsjetite se da imate privilegiju uživati u još jednom obroku u samo trideset minuta. Ključna rečenica leži u ovoj izjavi: “Trenutno konzumiram hranu, i, neka mi Bog oprosti, opet ću jesti u roku od pet sati.
- Jutros sam se prepustio divnoj kombinaciji kruha, maslaca i pekmeza. Međutim, potpuno sam svjestan da ću u sljedećih sat vremena pojesti još jedan obrok koji će utažiti moju glad. Za one koji žele uspostaviti zdrav odnos sa svojom prehranom i tjelesnom tjelesnošću, koncept čestih, manjih obroka je priča koju vrijedi prihvatiti.
Odgađanje obroka na dulje razdoblje od 5 sati jednostavno nije opcija. Za zasitan međuobrok dr. Čubrilo preporučuje tri šnite slanine uz malu porciju sira ili šaku badema. Važno je voditi računa o prekomjernom unosu šećera u prehrani, naglašava dr. Čubrilo. Nakon konzumacije bilo koje namirnice koja sadrži šećer, poput zobi, pite, kruha, krumpira ili voća, ključno je suzdržati se od konzumacije dodatnih ugljikohidrata minimalno pet do šest sati.
Međutim, ako bih pojeo jabuku, mogao bih bez problema pojesti sir nakon dva sata. Čak i da pojedem bademe nakon samo jednog sata, sve bi bilo dobro, sve dok ne osjećam glad. Ključno je razumjeti što je najbolje za vaše tijelo i koje su kombinacije namirnica kompatibilne jedna s drugom.
Suzdržavanjem od jela nakon 17 ili 18 sati, narušavate harmoniju unutar svog tijela, potičući svoju podsvijest da preuzme kontrolu. Posljednji obrok prije ovog vremena bit će obilan, osiguravajući zadovoljstvo do sljedećeg jutarnjeg obroka. Štoviše, moje tijelo žudi za stalnom opskrbom energijom, što zahtijeva skroman unos od otprilike 70 grama bogatih, punomasnih sireva kao što su Brie, Camembert ili čak pljesnivi sir, nadopunjen pršutom, slaninom i čašom ili dvije vina.
Neophodan je i dašak vrhnja. Odlučio sam se za sir, pršut i vino, svjesno izbjegavajući šećer – ključni element u cijeloj ovoj priči! Shodno tome, kruh, voće i slične namirnice su nakon toga isključene iz moje prehrane”, objašnjava. Dr. Čubrilo se osvrnuo i na uobičajeno konzumiranu opciju “zdravog” doručka, koja začudo možda i nije tako zdrava kao što se čini.
Doveo je u pitanje potrebu konzumiranja cijele zdjelice zobene kaše svako jutro, rekavši: “Zašto zobena kaša? Zašto to mora biti tako velika porcija? To je u biti trovanje šećerom. Prema riječima dr. Čubrilo, osobe koje kreću na novu dijetu prvo bi trebale izbaciti kruh i žitarice iz obroka te ih postupno ponovno uvoditi nakon mjesec-dva.
Umjesto oslanjanja na žitarice, on predlaže uključivanje orašastih plodova poput indijskih oraščića i badema u prehranu. Osim toga, preporučuje jaja kao odličan izbor za doručak, uz sir, kiselo mlijeko i krekere.