Svima je poznato da je kada je piče u pitanju, za naš organizam najzdravija voda te da stručnjaci tvrde da bi svaki pojedinac na dnevnoj bazi trebao popiti između litar i po do dva litra ove tečnosti.

 

Neke teorije sugeriraju da pijenje vode tijekom obroka nije korisno, a neki se nutricionisti protive toj praksi. Međutim, drugi stručnjaci tvrde da ne postoje znanstveni dokazi koji podupiru ovu tvrdnju i da voda zapravo može biti od pomoći. Mnogi pojedinci rado konzumiraju vodu ili sok nakon obroka, osobito ako je hrana slana. Dok neki tvrde da zbog toga primjećuju usporavanje probave, drugi ne uočavaju nikakvu promjenu. “Nije preporučljivo piti vodu tijekom obroka.

  • Najbolje ju je izbjegavati kada jedete toplu hranu, jer tada probava postaje aktivna. Konzumacija jedne do dvije čaše vode u to vrijeme može razrijediti koncentraciju enzima i otežati probavni proces. To može dovesti do nadutosti, probavnih smetnji i drugih srodnih problema. Osim toga, budite oprezni s gaziranom vodom jer može potaknuti apetit i dovesti do želuca nelagoda”, izjavila je nutricionistica Marina Kopitko. Dr. Majkl F. Piko, specijalist Klinike Mejo, drugačijeg je mišljenja.

Na pitanje ometa li probavu konzumiranje vode za vrijeme jela ili nakon jela, kaže: Prema Piku, nema razloga za brigu da voda razrjeđuje probavne sokove ili remeti probavu. Naprotiv, konzumiranje vode tijekom ili nakon obroka pomaže u probavnom procesu. Tekućine, uključujući vodu, pomažu u razgradnji hrane, omogućujući tijelu da učinkovito apsorbira hranjive tvari. Osim toga, voda pomaže omekšati stolicu, što može pomoći u sprječavanju zatvora.

Preporučljivo je vodu konzumirati postupno tijekom dana, ali budite oprezni kada je pijete oko obroka. Kako biste poboljšali probavu, razmislite o tome da pijete vodu tridesetak minuta prije obroka, jer to može biti korisno. Nakon jela najbolje je izbjegavati bilo kakvu tekućinu barem sat vremena, a ako ste pojeli nešto teško probavljivo, pričekajte i duže. Prema nekim stručnjacima, savjetuje se ne piti vodu barem pola sata prije obroka i pričekati barem sat vremena nakon jela prije nego što se konzumira. Osim toga, mnogi pojedinci vjeruju da će pijenje znatne količine vode dovesti do toga da se ujutro probudite s osjećajem napuhanosti.

Međutim, nutricionistica je pojasnila da to nije točno. “Prisutnost oteklina ukazuje na nedostatak, a ne na obilje vode u tijelu. Kada pojedinac unese malu količinu tekućine, tijelo ima tendenciju zadržavanja vode. Međutim, to se ne odnosi na one koji pate od srčanih ili bubrežnih bolesti .Da biste ubrzali smanjenje nadutosti nakon obilnog obroka, važno je piti vodu”, rekla je nutricionistica. Doktor Petar Borović objašnjava ključne trenutke kada je hidracija ključna. Preporučuje se piti vodu odmah nakon buđenja.

Ovo je osobito važno budući da se većina srčanih i moždanih udara događa rano ujutro, u vrijeme kada je krv najgušća. Srce se suočava s izazovima u pumpanju ove gušće krvi, zbog čega je korisno hidratizirati se odmah, iako ne u žurbi. Započnite s ispiranjem usta prvim gutljajem, zatim polako popijte dvije čaše vode dok se pripremate za dan koji je pred vama. Liječnica naglašava da je to ključno jer tijelo preko noći gubi hidrataciju i potrebna mu je nadoknada da bi učinkovito funkcioniralo.

Započinjanje dana s kavom umjesto s vodom uobičajena je pogreška mnogih pojedinaca, jer jedna šalica kave uzrokuje da tijelo izgubi sedam puta više tekućine nego što daje. To dovodi do toga da tijelo traži vodu, što dovodi do dehidracije tkiva i promjena koje se događaju unutar krvnih žila. “Da biste učinkovito utažili žeđ, započnite dan s dvije čaše vode. Zatim, sredinom dana, popijte još dvije čaše — minutu ili dvije prije ručka — i završite s još jednom navečer.

Logično, trebali bismo povećati unos vode, osobito kada se više znojimo; međutim, liječnik savjetuje oprez u znanju kada to učiniti. Kako bismo izbjegli ljetni proljev, važno je pripaziti na potrošnju vode, koja je usko povezana s unosom hrane. Točnije, ako ne uspijemo temeljito oprati voće i povrće koje kupujemo, naša želučana kiselina može biti dovoljno sretna da eliminira parazite.

Međutim, pijenje vode ili bilo kojeg drugog pića tijekom obroka može razrijediti želučanu kiselinu, sprječavajući je u učinkovitoj borbi protiv bakterija. Kao rezultat toga, te bakterije mogu ući u crijeva, stvarajući okruženje pogodno za razmnožavanje, što dovodi do proljeva.

Preporučujemo