Dok se u nekom zemljama poput Velike Britanije tradicionalno pije čaj u ostalim a posebno kod nas na Balkanu kafa je nezamjenljiv sastojak, Poziv na kafu kod nas ima mnogo veće značenje i on je u stvari sinonim za druženje i razgovor.
Teško je zamisliti jutro bez kave, a zanimljivo je da ovaj omiljeni napitak može poslužiti kao vrijedan saveznik u borbi protiv neželjenog debljanja. Dr. Ana Gifing, priznata specijalistica preventivne medicine i kronične prehrane, ima duboko ukorijenjenu strast prema svom području koju je naslijedila od svog djeda, cijenjenog liječnika Branka Manojlovića.
Doktoru Manojloviću pripala je čast da je osnovao prvu ambulantu preventivne medicine u Novom Sadu, još prije izbijanja Drugog svjetskog rata. Nadovezujući se na ovo bogato nasljeđe, dr. Gifing se posvetila razotkrivanju prevladavajućih mitova koji okružuju jutarnje navike Srba, posebice neispravan način na koji mnogi konzumiraju kavu.
Prema njegovim uvjerenjima, trenutna propaganda povećane potrošnje vode nije korisna. Dr. Gifing odbacuje zabludu koja je nastala 1945. godine kada je američka vlada odredila da vojnici moraju konzumirati 2,5 litre vode dnevno na temelju unosa hrane. Prema dr. Gifingu, ovaj pojam minimalne dnevne potrebe za vodom je besmislen.
Svjetski stručnjaci su ovu teoriju, kako on snažno naglašava, temeljito diskreditirali. Unatoč činjenici da su stručnjaci s tog područja diskreditirali teoriju i pružili dokaze da prekomjerna konzumacija vode nije korisna, mi nastavljamo raspravljati o tome. Govornik naglašava da ako pojedinci dosegnu točku da konzumiraju 4 litre tekućine dnevno za žene i približno 3,5 litre za muškarce, to značajno opterećuje bubrege.
- Prema riječima liječnika, važno je napomenuti da treba uzeti u obzir i unos tekućine osim vode. Sasvim je apsurdno da moramo konzumirati vodu da bismo zadovoljili svoje medicinske potrebe, s obzirom da smo već konzumirali tekućine poput kave, čaja, juhe, vina ili piva. Rutina ispijanja čaše vode ujutro nakon buđenja prevladava među mnogim ljudima u Srbiji, a rasvjetljava i pitanje je li ta praksa korisna za zdravlje.
Prema riječima dr. Ane, optimalan izbor jutarnjeg napitka je šalica ohlađenog čaja s malo limuna, čaša vode s nekoliko kapi limuna ili čaša vode sobne temperature. Važno je izbjegavati konzumiranje kave kao prvog napitka u danu i umjesto toga je popiti nakon doručka, nikako prije. Prema riječima liječnika, ako vam je cilj mršavljenje, preporuča se konzumiranje kave uz obroke.
Liječnik objašnjava da kava ima značajno visok inzulinski indeks, a njezina konzumacija između obroka mogla bi otežati sposobnost tijela da eliminira inzulin tijekom dana, a time i sagorijevanje masti. Za optimalno topljenje masnoće liječnik predlaže prvo doručak, a zatim uživanje u šalici kave. Prema njegovom upozorenju, odlučimo li preskočiti doručak, naše će tijelo pokrenuti nakupljanje masnoća.
Prema dr. Ani Gifing, preskakanje doručka lišava naše tijelo esencijalne energije koja mu je potrebna u tom ključnom razdoblju. Zdrav organizam i metabolizam nam omogućavaju da ujutro i kasnije konzumiramo hranu bez ikakvih negativnih posljedica. Međutim, ako zanemarimo doručak, izlažemo svoje tijelo nevolji i potičemo skladištenje masnoća.
Inače kava, također poznata kao coffea, divan je napitak koji se dobiva kuhanjem prženih zrna kave.Ova zrna su zapravo sjemenke koje se nalaze u bobicama biljke kave. Uzgoj biljaka kave odvija se u više od 70 zemalja, prvenstveno u ekvatorijalnim regijama Amerike, Južne Azije, Indije i Afrike. Dvije najpopularnije vrste zrna kave su arabica i robusta. Arabica je vrlo tražena zbog svoje vrhunske kvalitete, dok je robusta poznata po svojoj snazi i trajnosti, iako ima nešto gorči okus.
Nakon što su zrna kave potpuno zrela, pažljivo se beru, obrađuju i suše. Zrna zelene kave, koja još nisu pržena, nevjerojatno su popularna i naširoko se prodaju kao poljoprivredni proizvod. Nakon prodaje zrna se podvrgavaju različitim stupnjevima prženja ovisno o željenom profilu okusa. Na kraju, pržena zrna se melju i kuhaju kako bi se dobio ukusan napitak koji poznajemo kao kava.