Sredina je februara mjeseca i polako nam se bliži proljeće kada počinju i radovi u vrtu i bašti i priprema za sijanje povrća. Danas vam donosimo jedan savjet koji će dovesti do većeg prinosa krompira.

Ovo osnovno gnojivo poželjno je pripremiti prije sadnje krumpira. Pospješit će snažan razvoj i donijeti obilnu žetvu. Otkrijte dodatne informacije; zahtijeva samo nekoliko minuta vašeg vremena, a rezultat je svakako vrijedan truda. Potrebna nam je jedna paleta vapnenačkog dolomita. Tri žlice zobi. Dvije litre vode access: U aparat za miješanje dodajte kalcijev dolomit i zobene pahuljice. Potopiti u vodu i ostaviti da odstoji 24 sata. Procijedite smjesu kroz fino sito i zatim je razrijedite s dodatnom litrom pročišćene vode. Prije sadnje krumpira poželjno je jednu šalicu gnojiva pomiješati s tri litre vode i nakon toga tu otopinu uliti u sadnu jamu.

  • Brojni vrtlari započeli su s proljetnim aktivnostima, a neki su se već uključili u sjetvu i sadnju krumpira, koristeći pepeo kao gnojivo. Odgovarajući datumi za sadnju ovise o specifičnim klimatskim uvjetima koji prevladavaju u svakoj regiji. Danas ćemo predstaviti učinkovitu tehniku ​​uzgoja krumpira. Sa stalnim porastom cijena gnojiva u maloprodajnim objektima i sve većim naglaskom među vrtlarima na prakse organskog uzgoja, potražnja za prirodnim gnojivima doživljava značajan porast. Među njih je bez sumnje i drveni pepeo.

Dodatno, primjena pepela tijekom sadnje krumpira vrlo je korisna. Ovo tlo obiluje raznim mineralima i organskim materijalima, a posebno se ističe povišenim razinama kalija i kalcija, koje krumpir apsorbira u značajnim količinama. Osim što hrani biljke, ima i zaštitnu ulogu. Korištenje ove primjene pojačava imunitet biljaka i ima potencijal povećati prinose za čak 15%. Dodatak pepela će povećati sadržaj škroba u krumpiru, što će rezultirati sve aromatičnijim proizvodom kako vrijeme bude napredovalo.

Uzgoj krumpira predstavlja znatan izazov i zahtijeva odgovarajuću opskrbu hranjivim tvarima kako bi se osigurao snažan rast u nadolazećoj sezoni. Sukulentni gomolji privlače značajan niz štetnika i skloni su raznim bolestima. Prije sadnje gomolji se mogu premazati pepelom u količini od 1 kilograma pepela na svaku vreću krumpira od 25 kilograma. Ako odlučite podijeliti velike gomolje u manje segmente, preporučljivo je nanijeti pepeo na izložene površine kako biste dezinficirali i pospješili proces zacjeljivanja.

  • Rezanje se koristi za očuvanje sadnog materijala. Zadatak rezanja krumpira zahtijeva pažljiv pristup i treba ga izvršiti s preciznošću. Prilikom korištenja pepela važno je uzeti u obzir pH reakciju tla. Zbog svojih alkalnih svojstava, pepeo se koristi u kiselim sredinama tla. Preporučljivo je suzdržati se od ove prakse ako tlo pokazuje neutralna ili alkalna svojstva. Uvijek koristite pepeo koji je nastao isključivo izgaranjem drva. Prije unošenja pepela poželjno je u iskopana korita ugraditi stajnjak.

Ako ste zanemarili unošenje stajnjaka tijekom procesa pripreme tla, ovo predstavlja priliku da ispravite taj propust. Nanesite ga u tankom sloju i nakon dodavanja pepela cijelu površinu prekrijte zemljom. Neophodno je osigurati da gomolji krumpira ne dođu u izravan kontakt sa stajnjakom nakon sjetve, jer takav kontakt može dovesti do oštećenja gomolja. Stoga se kod sadnje krumpira s dodatkom stajskog gnoja i pepela savjetuje napraviti dublja korita kako bi ostala dovoljno duboka i nakon što se gnoj i pepeo prekriju zemljom.

Bez obzira na metodu, i gnoj i pepeo nude brojne prednosti kada se primjenjuju u vrtu. Primjenu pepela treba primijeniti u količini od 100 do 150 grama po kvadratnom metru. Kod uzgoja krumpira u ograničenim prostorima, preporučljivo je pomiješati 30 grama pepela sa zemljom i tu smjesu staviti u jamu za sadnju. Kao što je prethodno navedeno, bitno je procijeniti pH razinu tla prije procesa sadnje. Nakon što je pepeo raspoređen u korita za krumpir, preporučljivo je prekriti ih laganim slojem zemlje. Slijedeći ovaj pristup, dobit će sve bitne hranjive tvari, a istodobno će osigurati da gomolji ostanu neozlijeđeni.

Istodobno, pepeo ima zaštitnu funkciju i održava visoku kvalitetu gomolja. Sada možete smjestiti krumpire na željeni razmak. Iako pepeo nudi brojne prednosti, u određenim slučajevima može biti štetan za usjeve krumpira. Izbjegavajte ga koristiti istodobno s gnojivima bogatim dušikom, jer to može rezultirati reakcijom koja dovodi do gubitka ove bitne hranjive tvari. Ključne točke koje treba imati na umu su: Kada je prisutan u znatnim količinama, pepeo može oštetiti usjeve.

Ne smije se primjenjivati ​​na tlu koje pokazuje pH reakciju veću od 7. Neophodno je koristiti isključivo drveni pepeo, a prednost dati pepelu dobivenom od vrbe i breze, zbog blagotvornog sadržaja minerala i drugih korisnih svojstava. Pepeo smanjuje učinkovitost pesticida kada se primjenjuju istovremeno ili u kratkim intervalima. Nakon što ste izradili jame ili korita za sadnju u skladu s navedenim smjernicama, naslagali stajnjak s pepelom, napunili ih zemljom i pozicionirali predviđene gomolje, možete ih prekriti dodatnim slojem zemlje i osigurati da površina bude ravna.

Temperatura tla u vrijeme sadnje ne smije biti niža od 6 do 8 °C. Posljedično, biljka će napredovati na zdrav način. Na temperaturama u rasponu od -1 do -2 °C, i stabljika i listovi su osjetljivi na smrzavanje. Idealan temperaturni raspon za rast gomolja je između 17 i 20 stupnjeva Celzijusa. Pri povišenim temperaturama proces formiranja i rasta gomolja u potpunosti prestaje. Najprikladniji tipovi tla za sadnju su oni koji su lakše teksture—karakterizirani propusnošću, rahlošću i bogatstvom minerala i organske tvari. Krumpir pokazuje toleranciju na tlo s kiselijom reakcijom, s idealnim pH rasponom od 5,4 do 6,5.

Preporučujemo