Mnoge domaćice vole uzgajati ukrasno bilje koje našim domovima daje toplinu. Međutim često se desi da pojedini cvijetovi uvenu zbog toga što swe nebrineo o njima adekvatno.

Gumijevac ili fikus omiljena je sobna biljka poznata po raznolikosti oblika i veličina lišća. Pripadajući obitelji dudova (Moraceae), razne vrste fikusa, uključujući **Ficus elastica** s velikim, ovalnim listovima i **Ficus benjamina** poznat po svojim manjim, nježnijim listovima, povećavaju estetsku privlačnost svakog okoliša . Fikus je biljka koja dobro reagira na obrezivanje, što ga čini učinkovitim u upravljanju rastom.

  • Nakon nanošenja praha za ukorjenjivanje, možete izravno posaditi orezane vrhove u tlo. Alternativno, reznice možete staviti u vodu dok se ne formiraju korijeni, nakon čega se mogu presaditi u zemlju. Nakon završetka rezidbe biljku je potrebno lagano zalijevati, a gnojidbu odgoditi za mjesec dana nakon rezidbe. Fikusi reagiraju na promjene u svojoj okolini, što dovodi do opadanja lišća nakon selidbe. U nastavku su neke smjernice za odgovarajuću njegu:

Pobrinite se da fikus ima stalno zalijevanje i dovoljno svjetla. Tijekom prilagodbe na novu okolinu ključno je održavati povišenu vlažnost zraka zamagljivanjem biljke ili ispiranjem listova mlakom vodom svaka dva tjedna, a tijekom ljetnih mjeseci to činiti češće. Za čišćenje velikih listova fikusa može se koristiti vodena otopina pomiješana s malom količinom deterdženta, nakon čega slijedi ispiranje svježom vodom. Nasuprot tome, manji listovi poput onih Ficus benjamina mogu biti skloni oštećenjima, pa zahtijevaju nježnije pranje ili jednostavno lagano prskanje.

Biljke fikusa osjetljive su na propuh i nagle temperaturne promjene, stoga pri prozračivanju prostorija pripazite na njihov položaj. Kako bi se osigurala stabilnost tijekom rasta, mlade stabljike treba podupirati štapom. Kako biljka sazrijeva, prirodno je da starije lišće otpada. Međutim, ako i mlado lišće opada, to može značiti prekomjerno zalijevanje ili neprikladne temperaturne uvjete. Fikusi su skloni žućenju i opadanju lišća ako su izloženi prevelikoj vlazi u tlu ili nedosljednom zalijevanju.

Kako biste osigurali pravilno zalijevanje fikusa, slijedite ove smjernice: Provjerite ima li posuda odgovarajuću drenažu kako bi višak vode mogao izaći. Tlo treba održavati umjereno vlažnim, izbjegavajući potpunu suhoću. Zimi je važno zalijevati jednom tjedno, dok ljeti treba zalijevati dva puta tjedno. Nakon svakog zalijevanja, pobrinite se da se sav višak vode ukloni iz supstrata kako biste spriječili prekomjerno zadržavanje vlage.

Ljeti fikus svakako zalijevajte svaka dva tjedna kako biste potaknuli njegov rast. Uz pravu njegu i pažljivost, fikus može napredovati i postati zadivljujući, dugotrajni dodatak vašem domu. Fikusi često odbacuju lišće nakon što su kupljeni i preseljeni u zatvorene prostore. Ovaj gubitak lišća je posljedica šoka od prijelaza, stoga je ključno osigurati ficus benjamin dosljedno zalijevanje, dovoljno svjetla i vlage dok se prilagođava novom okruženju. Svaka dva tjedna, a ljeti i češće, biljku poškropite ili nježno operite listove mlakom vodom.

Prilikom pranja možete dodati malu količinu deterdženta u vodu prije ispiranja lišća čistom vodom. Krupnolisni fikusi prvenstveno zahtijevaju pranje, dok su sitnolisni fikusi podložniji oštećenjima, što može rezultirati sušenjem. Zamagljivanje pomaže u uklanjanju prašine s biljke i, što je još važnije, odvraća lisne uši i paukove grinje od infestacije. Biljke fikusa osjetljive su na propuh, nagle promjene temperature i selidbu, stoga pri prozračivanju prostorije pripazite na njihov položaj.

Preporučljivo je staviti kolac pored biljke za potporu, što vam omogućuje da je vežete jer stabljika ostaje mlada i razvija se. Kako biljke stare, tipično je da najstarije lišće otpada; međutim, ako se to dogodi u mladoj biljci, to vjerojatno ukazuje na prekomjerno zalijevanje. Ako lišće koje opada ima smeđe mrlje, to znači da je okolina u kojoj se nalazi fikus pretjerano hladna.

Preporučujemo