Ispovijesti su jako popularna forma izražavanja na društvenim mrežama a u njima korisnici iznose neka svoja iskustva i doživljaje koje smatraju neobičnim. Neke od tih ispovijesti imaju veliki broj reakcija.

Priča koju je podijelio ginekolog o mladom paru koji traži savjet u vezi sa svojim borbama sa začećem ilustrira zamršene poteškoće s kojima se susreću brojne osobe u sličnim okolnostima. Nakon što je tijekom svoje karijere pomogla mnogim parovima, liječnica se tijekom razgovora s mladom ženom našla u izazovnoj poziciji.

  • Nakon pregleda, upoznala je djevojčicu s potencijalnim rizicima vezanim uz trudnoću kao posljedicu pretilosti te je sugerirala da bi joj dobro došlo savjetovanje s nutricionistom. Ono što se zatim dogodilo bilo je neočekivano – dečko je odlučio prekinuti vezu, pripisujući svoju odluku težini djevojke.

Unatoč dobronamjernom savjetu ginekologa, našla se u nevolji u kojoj ju je pacijent smatrao odgovornom za prekid. Ovaj incident ilustrira zamršenu vezu između osobnih i emocionalnih pitanja i planiranja obitelji, ističući nužnost pristupanja svakom slučaju s otvorenošću i osjetljivošću. Iako je ginekologinja bila zatečena, ostala je svjesna svoje profesionalne dužnosti da ponudi najviši standard medicinskog vodstva.

Bonus tekst:

Kulinarska baština Afrike je zamršena i raznolika, oblikovana kroz bezbrojna stoljeća različitim kulturama, geografskim karakteristikama i klimatskim uvjetima. Središnji dio afričke prehrane je široka paleta hrane lokalnog porijekla, na koju duboko utječu jedinstveni običaji i klima različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima varira od tropske do sušne, što dovodi do dominantnog oslanjanja na žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak.

Ove se žitarice obično koriste za pripremu osnovnih jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, nadaleko poznato jelo, priprema se kuhanjem i pireom od korjenastog povrća poput slatkastog krompira ili kasave, dok se banku, koji se dobiva od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao prilog. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U zapadnoj Africi, mahunarke, uključujući kikiriki, grah i slanutak, uz žitarice, sastavni su dio prehrane.

Značajne razine proteina i vlakana prisutnih u mahunarkama čine ih vrijednim poboljšanjem svakodnevne prehrambene prakse. Obično se mahunarke dodaju u juhe ili variva i zauzimaju istaknuto mjesto u jelima kao što je juha “egusi”, koja kombinira sjemenke dinje s mesom ili ribom. Istočno područje Afrike, koje se ističe vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi živahan izbor svježih namirnica unutar svoje kulinarske tradicije.

Na primjer, u Keniji, uobičajeno jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, popraćeno je izborom povrća i mesa. Štoviše, prevladava obilje svježeg voća, uključujući mango, ananas i papaju, koje se obično konzumira u cijelom obliku ili prerađeno u sok. Povoljni klimatski i zemljišni uvjeti u sjevernoj Africi doprinose cvatu uzgoja aromatičnog bilja i začina, što rezultira prehranom koju karakteriziraju i raznolikost i pikantnost.

Bit lokalne kulinarske tradicije uhvaćena je u jelima kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari, i tagine, jelo koje se polako kuha u jedinstvenom loncu. Ova jela obično sadrže ključne sastojke poput janjetine i piletine, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta daju bogatu infuziju okusa. U središnjoj Africi, obilje tropskih šuma pruža raznolik niz izvora hrane koji su sastavni dio regionalne kulinarske prakse. Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, uz lišće koje se koristi u juhama i varivima.

Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih regionalnih razlika, fokus na ishranu u Africi daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka. Diljem kontinenta, mnoštvo zajednica sudjeluje u uzgoju i praksi pripreme hrane koja daje prioritet održivosti, učinkovito smanjujući otpad dok povećavaju nutritivnu vrijednost.

 

Preporučujemo