Prema tvrdnjama stručnjaka održavanje redovnih intimnih odnosa ima veliku ulogu u zdravlju našeg tijela ali i psihe. Danas vam donosimo mišljenje jednog ginekologa na ovu temu.
Ginekologinja Liz Lister ističe fiziološke transformacije koje se događaju u tijelu žene nakon duljeg razdoblja seksualne neaktivnosti. Iako postoji značajna zabrinutost oko ovog problema, pacijenti ga rijetko spominju zbog nelagode koju sa sobom nosi. Prema Listerovim riječima, kako se trajanje apstinencije produljuje, nelagoda se pojačava jer se tijelo ne uspijeva priviknuti na iščekivanje intimnosti, što dovodi do opuštanja tkiva i smanjene prokrvljenosti regije.
Kako bi to ilustrirala, ona uspoređuje s tjelovježbom, ističući da stalna tjelesna aktivnost rezultira većom ugodom tijekom vremena. Žene svih dobi mogu doživjeti probleme povezane s lošom cirkulacijom krvi i opuštenim tkivom. Sudjelovanje u seksualnoj aktivnosti i postizanje orgazma povezani su s boljom imunološkom funkcijom i poboljšanim zdravljem kardiovaskularnog sustava, naglašavajući važnost redovite seksualne rutine.
Lister preporučuje korištenje lubrikanata za povećanje udobnosti ako je prošlo neko vrijeme od posljednjeg seksa. Ona preporučuje da oni koji nisu u partnerstvu istraže načine kako postići samoispunjenje i njegovati osjećaj zadovoljstva. Lister ispituje kontracepciju, ističući važnost očuvanja hormonalne ravnoteže uz minimalne poremećaje. Ističe da su suvremeni intrauterini ulošci (IUD) značajno napredniji i superiorniji od onih dostupnih prije četiri desetljeća.
- Unatoč njihovoj dokazanoj učinkovitosti, znatan broj žena i dalje gaji strahove od njih. Prema studiji iz 2013. objavljenoj u Journal of the American Congress of Obstetricians and Gynecologists, ginekolozi odabiru IUD kao svoju omiljenu metodu kontracepcije tri puta češće od drugih opcija.
Ginekolozi preferiraju spiralu zbog svoje izvanredne učinkovitosti od 99 posto. Osim što nudi pouzdanu kontracepciju, ublažava teške menstrualne cikluse i grčeve. Za razliku od kontracepcijskih pilula koje utječu na cijelo tijelo, IUD isporučuje hormone lokalno, što dovodi do smanjenja ukupnih nuspojava. Dr. Lister ističe važnost da žene razumiju različite mogućnosti kontracepcije koje im stoje na raspolaganju, potičući ih da se ne boje suvremenih metoda koje mogu značajno poboljšati njihovo zdravlje.
Razmotrite intrauterini uložak (IUD), koji nudi produljenu zaštitu, a istovremeno smanjuje menstrualne bolove, što ga čini značajnom prednošću za brojne žene. Lister ističe različite zdravstvene dobrobiti povezane sa seksualnom aktivnošću, uključujući poboljšanje rada imunološkog sustava i potporu kardiovaskularnom zdravlju. Redovito bavljenje seksualnim aktivnostima može potaknuti proizvodnju endorfina i drugih hormona koji povećavaju osjećaj sreće i ispunjenja.
Ako seksualni kontakti postanu rjeđi, Lister preporučuje korištenje lubrikanata kako bi se ublažila nelagoda i povećao ukupni užitak. Ukratko, dr. Lister ističe važnost očuvanja spolnog zdravlja i usvajanja suvremenih metoda kontracepcije. Redovita spolna aktivnost i odabir odgovarajuće kontracepcije mogu značajno poboljšati opće zdravlje i kvalitetu života žena. Za personalizirane savjete i preporuke prilagođene vašim specifičnim potrebama i situaciji, ne ustručavajte se obratiti se svom ginekologu u slučaju bilo kakvih pitanja ili nedoumica.
Bonus tekst:
Često podcijenjena, hidracija igra ključnu ulogu u utjecaju na naše fizičko i mentalno zdravlje u vezi s raznim zdravstvenim problemima. Dovoljan dnevni unos vode neophodan je za optimalan rad svih tjelesnih sustava. Važnost vode nadilazi osnovnu prehranu; aktivno pomaže u regulaciji tjelesne temperature, podmazuje zglobove, pomaže u transportu hranjivih tvari i pomaže u uklanjanju otpada iz tijela.
Glavni znak dehidracije je osjećaj žeđi; međutim, važno je razumjeti da se ovaj osjećaj obično javlja tek nakon što je tijelo već prošlo kroz blagu dehidraciju. Drugi znakovi koji mogu ukazivati na dehidraciju su umor, suha koža, migrene i smanjena koncentracija. Redovita konzumacija vode može značajno pomoći u izbjegavanju ovih simptoma, dok istovremeno poboljšava ukupnu vitalnost i učinkovitost.
Održavanje primjerene hidracije ključno je ne samo za fizičko zdravlje, već značajno pridonosi i mentalnom blagostanju. Studije pokazuju da čak i blaga dehidracija može negativno utjecati na raspoloženje, povećati razinu stresa i otežati kognitivne funkcije. Posljedično, održavanje odgovarajućeg unosa vode služi ne samo za održavanje fizičkog zdravlja, već također igra ključnu ulogu u postizanju mentalne jasnoće i emocionalne stabilnosti.