Grah ili pasulj je namirnica koja se često nalazi na našim trpezama. Većina ljudi ga voli a mi vam danas donosimo neke interesantne činjenice vezano za ovu mahunarku a koje možda niste znali.

 

Grah obiluje proteinima, vlaknima, vitaminima i vitalnim mineralima poput željeza, magnezija i folne kiseline. Redovita konzumacija graha povezana je s raznim zdravstvenim prednostima, uključujući: – snižavanje razine kolesterola i regulacija krvnog tlaka – poboljšanje probavne funkcije i zdravlja crijeva – kontrola razine šećera u krvi – smanjenje rizika od razvoja bolesti srca i dijabetesa tipa 2 – održavanje zdrave tjelesne težine Zbog ovih prednosti, Svjetska zdravstvena organizacija preporučuje redovito uključivanje mahunarki, poput graha, u zdravu prehranu?

  • Koji su argumenti protiv namakanja graha u vodi prije kuhanja? Iako namakanje može dovesti do smanjenja vremena kuhanja i proizvesti mekše mahune, postoje određene opasnosti povezane s ovom tehnikom ako se ne izvede ispravno. Glavni problem je što grah sadrži visoke razine fitinske kiseline, koja se smatra antinutrijentom. Fitinska kiselina je prirodni spoj koji se nalazi u mnogim namirnicama biljnog podrijetla, posebice u mahunarkama, cjelovitim žitaricama i orašastim plodovima.

Iako pruža neke zdravstvene prednosti, fitinska kiselina također se može vezati za vitalne minerale kao što su željezo, cink i kalcij, ometajući njihovu apsorpciju u tijelu. Kad se grah namoči u vodi, fitinska kiselina se aktivira i počinje se vezati s mineralima. Odbacivanje vode za namakanje dovodi do gubitka ovih esencijalnih minerala. Nadalje, kuhanje graha u istoj vodi u kojoj je bio natopljen može dovesti do veće koncentracije fitinske kiseline u gotovom obroku. Kako se pravilno priprema grah? Umjesto da se oslanjate na konvencionalnu metodu namakanja, stručnjaci preporučuju korištenje dolje navedene tehnike za pripremu graha.

Temeljito isperite mahune u vodi kako biste uklonili sve nečistoće. Zatim stavite grah u lonac i ulijte u svježu, hladnu vodu dok ne bude potopljen otprilike dva inča. Kako biste neutralizirali fitinsku kiselinu, u vodu dodajte malu količinu sode bikarbone. Zakuhajte vodu, a zatim pustite da grah kuha dvije do tri minute. Skinite tavu s vatre i ostavite grah u vodi jedan sat. Nakon sat vremena ocijedite grah i isperite ga svježom vodom. Mahune vratite u lonac, zalijte novom vodom i kuhajte dok se potpuno ne skuhaju.

Ovaj pristup će pomoći u neutralizaciji fitinske kiseline uz održavanje vitalnih minerala. Nadalje, omekšat će grah i smanjiti trajanje kuhanja, slično uobičajenim metodama namakanja. Iako je već neko vrijeme općepriznato da je grah koristan za zdravlje, nedavna znanstvena otkrića stavila su ovo povrće u još veći fokus. Mahune posjeduju izuzetnu energetsku vrijednost i osiguravaju gotovo sve esencijalne aminokiseline.

Što čini grah korisnim za zdravlje? Istraživanja pokazuju da prehrana bogata grahom može smanjiti šanse za razvoj bolesti srca i nekih oblika raka. Prema Smjernicama za zdravu prehranu iz 2005. američke vlade, savjetuje se konzumiranje tri šalice graha svaki tjedan. Grah nudi izuzetnu energetsku vrijednost i sadrži gotovo sve esencijalne aminokiseline. Također osiguravaju lecitin, zajedno s kalijem, kalcijem, željezom, fosforom, magnezijem, cinkom i natrijem. Kao vrhunski izvor bjelančevina, grah se izdvaja od ostalih izvora bjelančevina zbog niskog udjela masti, bez zasićenih masti i kolesterola.

Studija koju su proveli istraživači na Harvard School of Public Health pokazala je da su žene koje su jele grah dva ili više puta tjedno imale 24 posto manji rizik od razvoja raka dojke, bolesti srca, dijabetesa tipa 2, visokog krvnog tlaka i raka debelog crijeva. Grah nudi koristan izvor bjelančevina i, za razliku od mnogih drugih izvora bjelančevina, ima malo masti, ne sadrži zasićene masti ili kolesterol. Jedna porcija graha osigurava 20 posto preporučenog dnevnog unosa vlakana.

Istraživanja pokazuju da osobe koje uključuju grah u svoju prehranu dobivaju više esencijalnih nutrijenata u usporedbi s onima koji ne jedu grah. Istraživači s državnog sveučilišta u Coloradu proveli su testove na šest popularnih sorti graha dostupnih na tržištu, analizirajući razine antioksidansa prisutnih u svakoj vrsti. Rezultati su pokazali da crveni, živahni i tamnoplavi grah sadrži do deset puta više antioksidansa i drugih korisnih spojeva u usporedbi s bijelim i žutim grahom.

Preporučujemo