Hljeb ili kruh je svetinja u Istočnoj Evropi, ali danas ga sve više i više ljudi baca kada nije mekan. Istina jest da se dosta prirodnog hljeba stvrdne nakon jednog dana, ali ima načina da se iskoristi ili bar pravilno skladišti za što dužu mekoću.
Većina prehrambenih artikala ima ograničen rok trajanja, a često, naša nesposobnost da te proizvode iskoristimo na vrijeme, rezultira njihovim zbrinjavanjem. Stoga ih je bitno pravilno skladištiti. Slijedom toga, Katja Makl, koja je na TikToku objavila zanimljiv video sa savjetima o čuvanju hrane, svoje je preporuke usmjerila na pojedince koji žele smanjiti nepotrebno bacanje hrane.
- Na primjer, važno je napomenuti da kruh može ostati svjež čak tri tjedna, a da ne postane ustajao kada se celer pohranjuje u vrećici pored njega. Osim toga, vrlo učinkovita tehnika za produženje svježine banana uključuje umatanje peteljki u aluminijsku foliju.
DODATNI TEKST
Gorica Nešović, cijenjena novinarka, iskreno se pozabavila temama koje su brojne žene odlučile prešutjeti. Dvije godine prije toga oprostili smo se od Gorice Nešović, novinarke i voditeljice čije su nezaboravne kolumne duboko utjecale na žene, posebice one razvedene.
Poznata po svojoj odvažnoj artikulaciji stavova o različitim pitanjima, prenijela je svoje misli na zadivljujući način. Za nju je život lišen radija bio neshvatljiv, a napisala je tri knjige. Svakodnevno nam je njezin glas, uz jutarnji program koji je vodila, dočekivao dobrodošlicu. Rođena je 15. svibnja 1964. u Beogradu, gdje je završila osnovno i srednje obrazovanje.
Godine 1982. započela je svoj profesionalni put kao radijska voditeljica na Studiju B. Poznata po svojoj spremnosti da izrazi svoje stavove, prenijela ih je na vrlo zadivljujući način. Početkom 1990-ih radila je kao voditeljica programa na Trećem kanalu. Potom se vratila u Studio B, gdje je preuzela mjesto direktorice programa Radija B92, au Srbiji je vodila i jutarnju emisiju Dizanje.
Gorica Nešović, ugledna radijska ličnost, bila je deset godina u braku sa Slobodanom Nešovićem Lokom, muškarcem kojeg mnogi poznaju kao natjecatelja u emisiji “Četiri i po muškarca”. Nakon njihovog razvoda, nastavila je živjeti s njihovim sinom Markom, suočavajući se s društvenim etiketama kao što su “samohrana majka” i “promiskuitetna”.
- Opširno je izrazila svoja razmišljanja o ovoj temi i postala važan izvor inspiracije za brojne žene. Nakon razvoda otkrila sam da sam ušla u kategoriju “samohrana majka”. Iako se može činiti trivijalnim, ovaj naziv sugerira stupanj samopouzdanja.
Nasuprot tome, postoji još degradirajuća etiketa — “razvedena žena”. Na razvedenu se ženu gleda kao na nekoga tko ostvaruje svoju neovisnost. Napomenula je da je taj nesrazmjer ponižavajući, istaknuvši da se muškarce koji samostalno odgajaju djecu često naziva samohranim roditeljima, dok žena u sličnim okolnostima nastoji izazvati suosjećanje: “Što će ona, jadna, sama”, rekla je.
Nastavila je proširivati ovu temu, napominjući da je njegovanje srdačnog odnosa s bivšim partnerom korisno, ne samo za dobrobit djece, već i kao priznanje za pozitivne zajedničke godine. Bitno je priznati da ne traje sve beskonačno. Njega je neophodna za odnose; ponekad mogu cvjetati, dok ponekad ne moraju.
Prisutnost sporazuma o razvodu svakako je korisna. Kako je napomenula, to iziskuje značajan trud, te je izrazila zadovoljstvo što ima slobodu da sama odlučuje o svojoj budućnosti bez ovisnosti o drugima. Iako nikad nije izrazila žaljenje na bivšeg supruga, koji je nakon toga ušao u novi brak i osnovao novu obitelj, komentari poznate radijske voditeljice potaknuli su mnoge na zaključak da je ona jedina odgovorna za brigu o svojoj sin.
- Na neki način, njezina podrška bila je vidljiva kroz kolumnu koja se bavila temom alimentacije. Napomenula je: “Alimentacija je izraz lišen ukusa. Dočarava slike patnje, teškoća, nelagode i nepravde, što ukazuje na sustav koji nedjelotvorno funkcionira.
Riječ više odjekuje kao smetnja nego kao mehanizam za osiguravanje pravde za djecu. U svom je komentaru alimentaciju usporedila s demencijom, rekavši: “Važno je pojasniti da se financijske obveze ne duguju bivšim supružnicima, već njihovoj djeci, a ta je obveza trajna.” Nadalje je artikulirala da se bivši supružnici u konačnici pretvaraju u poslovne partnere.
Osim toga, izrazila je duboko razumijevanje Lokijevih snaga i slabosti, ustvrdivši: “Biti u braku s pojedincem znači da je netko morao dati pozitivan doprinos vezi. Te godine neću smatrati beznačajnim, rekao je Gorica u razgovoru.
Dosljedno je zračila izvanrednom energijom i održavala transparentnost sa svojom publikom, često razmišljajući o svojoj dugotrajnoj borbi s dijabetesom i dubokom emocionalnom učinku gubitka brata, iskustvu koje je duboko utjecalo na njezino srce. O ovoj izazovnoj temi novinarka se pozabavila na svom blogu, a njen narativ sa zadovoljstvom prenosimo u cijelosti pod naslovom “Tri”:
S tri i pol godine susrela sam se s maminom trudnoćom. Mnogi su pojedinci često postavljali pitanja o mojim preferencijama u vezi s nadolazećim dolaskom brata ili sestre – konkretno, želim li brata ili sestru. Moj je nepokolebljiv odgovor bio da želim i brata i sestru. Naposljetku, postao sam stariji brat blizancima, uloga koja me prožela osjećajem ponosa i važnosti. Moja je majka često primjećivala da bih iskočio iz kreveta i na najmanji zvuk nekog od njih, poput zeca.