Hljeb ili kruh u našoj kulturi ima jako veliki značaj. Malo je donova na Balkanu u kojem se on ne konzumira uz svaki obrok i uz skoro svako jelo. Danas vam donosimo malo drugačiji recept za njegovu pripremu.
Da biste napravili ukusnu štrucu američkog kruha, pomiješajte 800 grama brašna s 2 žličice soli. U smjesu dodajte 2 žlice šećera i 10 grama suhog kvasca. U posebnoj posudi pomiješajte 500 mililitara tople vode s 30 mililitara maslinovog ulja. Maslinovo ulje, često korišteni sastojak u kuhanju, dobiva se iz sjemenki suncokreta. Na kraju u pripremu uključite mlijeko. Posudu lagano premažite maslinovim uljem i pecite na 200°C (392°F) 30 do 40 minuta.
- Za slatku štrucu kruha pomiješajte 350 mililitara tople vode s jednom žličicom soli. Također će vam trebati 2 žličice šećera i 7 grama suhog kvasca. Smjesa treba sadržavati 100 grama integralnog brašna uz 440 grama pšeničnog brašna. Pomiješajte 20 mililitara maslinovog ulja s 50 grama mekinja. Za optimalno pečenje kruh stavite u pećnicu na temperaturu od 240°C (460°F) oko 30 do 35 minuta. Nakon tog vremena, kruh će biti spreman za posluživanje. Za pripremu štruce bijelog kruha počnite zagrijavanjem 420 ml vode na odgovarajuću temperaturu.
Za poboljšanje okusa dodajte 1 žličicu šećera. Recept također zahtijeva 10 grama suhog kvasca i 670 grama pšeničnog brašna. Za najbolji okus u smjesu dodajte 1 žličicu soli. Na kraju pecite izmiješane sastojke na 250°C (480°F) 30 minuta.
Dodatni tekst:
Priča o civilizaciji usko je povezana s pojavom kruha, budući da je uzgoj žitarica označio pomak od nomadskog načina života lova prema ustaljenim poljoprivrednim praksama. Najraniji oblici kruha bili su napravljeni od vode i divljih žitarica, vjerojatno služeći kao preteča današnje pšenice, koja se mljela i pekla na kamenim pločama unutar špilja.
Do 1500. godine prije Krista Egipćani su počeli peći prve kruhove od pšenice i ječma. Ovaj je kruh vjerojatno bio beskvasni, nalik kolaču od brašna i soli. Proces pečenja, kako pokazuju stari egipatski zapisi, uključivao je stavljanje tijesta u žeravicu i ispod pepela u pećnici. Egipćani su radili kruh u više oblika, često dizajniranih da oponašaju životinje ili ljude, a često su ga ukrašavali raznim sjemenkama, osobito kuminom. S vremenom su otkrili da je dodavanjem kvasca u tijesto, napravljeno miješanjem brašna i vode, kruh bio svjetliji i pahuljastiji.
To je značilo uvođenje kruha u obliku koji sada identificiramo. Štoviše, Egipćani su pokrenuli stvaranje pekarskog kvasca i započeli rafiniranje kako bi eliminirali “nečistoće”. Također su obogatili kruh uključivanjem sezama, meda i voća. Kruh je u davna vremena bio poznat uz obične kaše. Žitarice su davale 70% energije za stare Grke. Osim toga, robovi su bili uključeni u svakodnevni proces pečenja kruha. Hipokrat je još u svoje vrijeme upozoravao da treba paziti na odabir hrane, tvrdeći da boja kruha, bila crna ili bijela, nije bitna. Celsus je primijetio da kruh sadrži više hranjivih tvari od bilo koje druge vrste hrane.
Kruh je imao značajnu ulogu kao osnovna hrana u rimskom društvu. U to su vrijeme pekari bili odgovorni za isporuku prave vrste kruha koja je nadopunjavala svaki obrok za aristokraciju. Izrađivale su kiflice ukrašene makom, lovorom i bademima. Osim toga, posebnu su popularnost stekli kruščići koji su se radili sa sirom i maslinama, kao i oni začinjeni začinskim biljem poput peršina ili vlasca. Rimski vojnici, poznati kao “kruhojedi”, dobivali su dnevni obrok od jednog kilograma kruha.
U ranom srednjem vijeku pećnice za pečenje dizanog kruha uglavnom su bile ograničene na samostane i plemstvo. Kao rezultat toga, uobičajena praksa uključuje korištenje žitarica s niskim sadržajem glutena kao što su zob, ječam i raž za pravljenje kruha. To je dovelo do stvaranja tamnog kruha koji se teško dizao. Konzumiranje kruha od bijelog brašna bio je luksuz ograničen na imućne slojeve.
Zatvorenicima se često davao raženi kruh, a ponekad su ga fratri konzumirali kako bi pokazali svoju poniznost. Boja kruha označavala je nečiji društveni status; pojedinci višeg društvenog ranga uživali su u bijelom kruhu, dok su oni u nižim društvenim slojevima bili ograničeni na tamnije tipove.