Način na koji se hranima ima veliki uticaj na naše zdravlje. I fizička aktivnost je jako važna a uz to potrebno je organizmu dati sve što mu je potrebno da bi pravilno funkcionisao. Danas se prisjećamo jednog starinskog jela.

Brojne su generacije odgojene na jelu koje se u današnje vrijeme rijetko priprema: žgancima. Podrijetlom iz Slovenije i Hrvatske, ovo se jelo priprema isključivo od brašna i vode, uz mogućnost dodavanja krumpira. Razmatranja okusa pokazuju da je preporučljivo pripremiti ovaj zanemareni jugoslavenski recept s krumpirom. Tekstura žganaca jako podsjeća na palentu, a iako je proces pripreme jednostavan, potrebno je malo truda.

  • Može se poslužiti kao prilog uz vrhnje ili kao samostalan obrok. Sastojci: Sedam krumpira. Količina brašna od 150 do 200 grama. Bijela sadrži jednu žlicu masti. 180 grama kiselog vrhnja Priprema: Počnite tako da ogulite krumpir i narežite ga na kockice. Stavite kockice krumpira na dno veće, dublje posude, pazeći da su prekriveni vodom, dodajte još dva prsta vode na vrh. Smjesu posolite, poklopite posudu i kuhajte dok krumpir ne omekša, što bi trebalo trajati otprilike 15 minuta.

Kada je kuhan, zgnječite krumpir u tavi zajedno sa svom vodom. Nakon toga postupno dodajte brašno uz stalno miješanje. Željena konzistencija trebala bi podsjećati na pire. Po potrebi se može dodati još brašna, ali važno je izbjegavati prevelike količine. Kuhajte na laganoj vatri uz stalno miješanje da ne zagori otprilike 20 minuta. Masnoću premjestite u zasebnu posudu, a kad se otopi umiješajte vrhnje. Tijekom kuhanja održavajte laganu vatru dok se krema dobro ne ugrije. Nakon toga stavite krumpire u zdjelu i zamotajte ih kremom.

Bonus tekst:

Kačamak, koji se prije smatrao hranom za siromašne, sada ponovno doživljava egzotičnu i “čistu” kulinarsku opciju. Sastavljena od bijelog ili žutog kukuruznog brašna, naširoko je poznata kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrstan doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih izbora koje možemo napraviti. Bogata esencijalnim nutrijentima, kukuruzna krupica našem tijelu daje vitalne vitamine, uključujući A, E i razne vitamine B skupine, kao i niz minerala.

Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masnoće koje nalazimo u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, a posebno pogoduju radu crijeva. Znatan sadržaj vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.

Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima. Primarni razlog za korisnost kačamaka kao izvora hrane leži u njegovoj dobrobiti za konzumaciju, bez obzira na prisutnost probavnih problema. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima koji su, zajedno s korisnim biljnim mastima, ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. Time pridonosi prevenciji zatvora i reguliranju probave.

Zbog svog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i biljnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao dragocjena prehrambena opcija osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, značajan je u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer potiče bolju probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten.

Shodno tome, kačamak treba uvrstiti u redovitu ishranu pacijenata oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa. Antioksidansi prisutni u kukuruzu igraju vitalnu ulogu u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Dobrobiti kačamaka za mršavljenje su evidentne. S obzirom da i kukuruz i kačamak imaju brojne prednosti za zdravlje probave, često se preporučuju u programima mršavljenja s ciljem smanjenja tjelesne težine.

Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, što je neophodno za održavanje zdravog režima prehrane. Nadalje, ima malo kalorija, a pruža znatnu energiju, što energiju dobivenu iz njega čini posebno vrijednom u prehrani s ograničenim unosom kalorija.

Preporučujemo