Danas su ljudi čini se postali jako pohlepni i gramzivi i svi misle smo na sebe. Neki uživaju tome da druge vrijeđaju i ponižavaju a to niko ne bi trebao da dozvoli i da trpi. U nastavku pročitajte savjet poznatog Sigmunda Frojda.
Freud je često izlazio kao pobjednik u raspravama, a jednom je riječju jamčila da je nitko ne može osporiti! Kada se suoče s pogrdnim primjedbama, uvredama i ponižavanjem od strane drugih, osobito onih za koje se čini da imaju stabilne osobnosti, mnogi pojedinci nisu sigurni kako reagirati. Oštra riječ, nelaskav pogled ili neprimjereno ponašanje mogu ostati s nama danima, dovodeći nas do toga da sumnjamo u sebe do iznemoglosti. Sumnja u sebe može uvelike potkopati naše samopouzdanje, često bez opravdanog razloga.
- Iako se ne možemo u potpunosti zaštititi od negativnosti i kritika drugih, posjedujemo sposobnost promijeniti način na koji doživljavamo te susrete. Sigmund Freud je primijetio: “Jaka osobnost ne podnosi težinu tuđih mišljenja.” Zapravo, svaka osoba na svijetu je različita, a Freud je primijetio da je osoba vjerojatno mrtva ako nije uvredljiva, nema problema i svi je vole. Ovaj uvid je istinit. Moguće je da se nađete u nesuglasici s nekim s kim ste bliski, čak i ako je vaša veza jaka.
Kada naiđete na osobu čija je osobnost u oštrom kontrastu s vašom, to gotovo sigurno može rezultirati neugodnim scenarijem. Iako je bitno biti otvoren za konstruktivnu kritiku osobe od povjerenja, negativne primjedbe tijekom razgovora mogu biti štetne.
Sigmund Freud (1856.–1939.), austrijski liječnik i pionir psihoanalize, ostavio je značajan trag i na psihologiji i na filozofiji. Njegovo vjerovanje u nesvjesni um, koje pretpostavlja da potisnute emocije, misli i traume utječu na ponašanje i osjećaje, postavilo je temelje za suvremenu psihoanalitičku praksu. Freud je također predstavio ideje o “Egu”, “Idu” i “Superegu” kao tri komponente ljudske psihe koje se natječu za kontrolu unutar uma.
Njegovi utjecajni tekstovi, uključujući Tumačenje snova i Psihopatologiju svakodnevnog života, zadržali su svoju relevantnost i danas, unatoč činjenici da su se mnoge njegove teorije s vremenom suočile s kritikama i revidirali. Tipično, netko tko vas vrijeđa ima jedinstveni cilj: nanijeti bol. Osim toga, ključno je prepoznati da se takve uvrede često više odražavaju na osobu koja ih iznosi nego na vas. Kako biste lakše izdržali uvrede i neprimjereno ponašanje, dva su bitna čimbenika koja morate uzeti u obzir.
Glavni koncept je “DA”. Iako se može činiti čudnim, izbjegavanje svađa s članovima obitelji i drugima koji često manipuliraju okolnostima često je najbolji pristup. Na svaku negativnu pretpostavku odgovorite sa smirenim “DA”. Snaga smirenog “da” može znatno ublažiti psihički stres, jer oduzima sposobnost druge osobe da vas povrijedi. Umjesto da se branite ili osporavate njihove izjave, umanjujete učinak njihovih napada, osujećujući njihov cilj. Da biste se zaštitili od uvreda, važno je njegovati samopoštovanje.
Vaš mir ne bi trebao ovisiti o pogledima drugih. Čvrsto samopoštovanje podrazumijeva samoevaluaciju, budući da su procjene drugih često plitke i ne uzimaju u obzir istinske namjere. Umjesto uzdizanja, ove ocjene mogu poslužiti za ponižavanje, često s namjerom da se uzdignu iznad drugih kroz uvrede. Razmotrite Fjordovu dobro poznatu primjedbu:
“Kada bi se svatko koncentrirao samo na vlastite prosudbe i suzdržavao se od osuđivanja drugih, nepristojnost više ne bi bila prisutna. Ako se ove preporuke ne pokažu korisnima, razmislite o održavanju udaljenosti od onih koji vam se ne sviđaju kao obliku samoobrane. Imajte na umu da je život prekratak da biste bili okruženi otrovnim ljudima – ne zaboravite to!