Sa dolaskom proljeća i lijepog vrmena vrijedne domaćice su krenule sa uljepšavanjem svojih bašti i balkona raznobojnim cvijećem. Među njima s obavezne petunije koje imaju razne boje i šare i čine prostor predivnim za uživanje.

U razdoblju od proljeća do kasne jeseni petunije su vrlo omiljene, odmah iza muškata. Ovo cvijeće koje voli sunce uspijeva kada mu je dano dovoljno vode, ali postoje četiri specifična zahtjeva koja se moraju ispuniti kako bi petunije izbile u kaskadi živopisnih cvjetova. U našim vrtovima petunije su vrlo traženo cvijeće koje uspijeva kao ljetna jednogodišnja biljka, a može se pohvaliti velikim cvjetanjem.

Kako biste bili sigurni da su vaše posude živahne i raskošne, bitno je poslušati mudrost iskusnih vrtlara i posavjetovati se s krajobraznim arhitektom za smjernice o sadnji u lipnju. Za sadnju petunija preporuča se dodati oko 20 cm zemlje u za to predviđene posude i dopuniti s oko 5 cm komposta. Važno je pronaći odgovarajuće mjesto s dobro dreniranim tlom za ove biljke.

Petunije najbolje uspijevaju ako su smještene na području koje dnevno ima najmanje šest sati izravne sunčeve svjetlosti. Za pravilnu njegu petunija preporuča se zalijevati ih jednom tjedno. Međutim, važno ih je pravilno zalijevati tako što ćete vodu polijevati oko biljke i paziti da gornjih 15 cm zemlje bude dovoljno navlaženo. Savjetuje se izbjegavati zalijevanje iznad biljke jer to može rezultirati manjim brojem cvjetanja.

Umjesto toga, usredotočite se na zalijevanje u blizini korijena biljaka kako bi cvjetovi i latice ostali suhi. Nakon što petunije dostignu visinu od 15 cm, savjetuje se uklanjanje listova i čašičnih listova, s iznimkom milliflora sorti. Ova praksa potiče rast stabljika i cvjetnih pupova, kao i stvara prostor za stvaranje pupova. Dodatno se preporuča obrezivanje uvelih ili precvjetanih cvjetova kako bi se potaknuo razvoj novih pupova.

Za svakoga tko želi uzgajati petunije, bez obzira na specifičnu vrstu ili sortu, ključno je osigurati im odgovarajuću prihranu kako bi postigli željeni rezultat živih i obilnih cvjetova. Proces gnojidbe počinje odmah nakon sadnje sjemena i treba ga nastaviti kako biljka sazrijeva.

Za postizanje optimalnog rasta preporuča se svaka tri tjedna, počevši od sredine srpnja ili kada petunije počnu cvjetati i širiti se, u saksiju unijeti dobro izbalansiranu mješavinu vodotopivih gnojiva, navodi agromedia.rs. Osim toga, savjetuje se izmjenjivanje dušikovih i fosfatnih gnojiva prilikom hranjenja već izgrađenih biljaka, uz redovito zalijevanje.

Kada listovi petunija počnu žutjeti, preporučljivo je koristiti gnojivo koje sadrži željezo, s kratkim razmakom od 5 do 7 dana između primjena. Fosfati se također mogu koristiti za poboljšanje cjelokupnog izgleda petunija, što rezultira živahnijim i bujnijim izgledom. Nekoć glavna namirnica u vrtovima svakog kućanstva, petunija se cijeni kao jedna od najstarijih biljaka koje se uzgajaju u ukrasne svrhe.

  • S nevjerojatnim nizom od približno 40 različitih varijacija, koje se protežu kroz kaleidoskop živih nijansi, ova omiljena višegodišnja biljka nastavlja osvajati ljubitelje vrtova. Nadalje, tržište se stalno osvježava inovativnim hibridima petunije, predstavljajući nove sorte željnim potrošačima svake godine.

Petunije koje padaju iz visećih košara nadaleko su omiljene za balkonski uzgoj jer donose radost svojim obilnim cvjetanjem i vučnim stabljikama. S druge strane, samostalne petunije vrlo su tražene za vrtne gredice. Ipak, treba biti oprezan jer su ove biljke, kada se postave izvan balkona, često na meti puževa. Suprotno uvriježenom mišljenju, petunije ne spadaju u kategoriju tradicionalnog cvijeća s botaničkog stajališta.

Umjesto toga, klasificiraju se kao brzorastuće biljke poput grma. Petunije su poznate po svojim upečatljivim velikim cvjetovima u obliku lijevka i tamnim listovima, koji služe kao njihova značajka. Ovi listovi, sa svojom tamnozelenom nijansom, imaju glatku teksturu i blago su prekriveni finim dlačicama i ljepljivim ostacima. Ova kompozicija lišća stvara vizualno ugodan kontrast u kombinaciji sa živim bojama cvjetova petunije.

Međutim, važno je napomenuti da lišće ove biljke sadrži toksična svojstva. Od svibnja do listopada, ljupke petunije bujaju u cvatu. Ovi cvjetovi u obliku trube pokazuju zadivljujući niz boja, od nježne bijele i ružičaste do živih ljubičastih i crvenih, pa čak i do nijansi plave. Nadalje, postoje određene vrste petunija koje pokazuju jedinstvene uzorke na svojim laticama, kao što su šarmantne točke, blistave zvijezde ili zadivljujuće pruge.

Petunije pokazuju izvanredan rast u područjima bogatim sunčevom svjetlošću. Međutim, njihova proizvodnja cvjetova se znatno smanjuje kada su izloženi djelomičnoj sjeni. Adekvatna svjetlost ključna je za optimalan razvoj petunija, jer su otporne na utjecaje žarkog sunca i vrućih ljeta. Iako još uvijek mogu cvjetati u područjima s djelomičnom sjenom, njihov kapacitet cvjetanja značajno je smanjen. Preporučljivo je osigurati zaštićeno mjesto koje nudi zaštitu od vlažnih, hladnih i vjetrovitih uvjeta, jer ti elementi predstavljaju veću prijetnju zdravlju cvijeća.

Preporučujemo