Koliko god da se trudimo da naše zavjese ostanu prozračne, mirisne i bijele vrlo često one nakon nekog vremena poprime sivu ili žućkastu boju što narušava njihov izgled i samim time gube svoju funkciju.

Tijekom vremena zavjese ne samo da gube svoju svjetlinu već i ugodan miris. Na kraju ćete primijetiti da su vaše lijepe bijele zavjese počele poprimati žutu nijansu. Imamo odličan prijedlog za izbjeljivanje zavjesa uz minimalan trud. Ova tehnika izbjeljivanja prilično je jednostavna i zahtijeva samo dva uobičajena kućna sastojka za namakanje zavjesa navedenim redoslijedom. Počnite s temeljitim brisanjem prašine sa zavjesa. Stavite ih u toplu vodu na 10 minuta kako biste uklonili svu prašinu.

  • Zatim ih operite svježom vodom. Napravite otopinu pomoću tople vode. Dodajte 6 žlica soli u vodu i ostavite da se zavjese namaču još 10 minuta. Operite svježom vodom. Zatim u vruću vodu umiješajte 2 žlice octa. Ostavite zavjese u ovoj otopini dodatnih 10 minuta. Na kraju zavjese stavite u perilicu, pa ih objesite da se osuše. Sol se također može koristiti za posvjetljivanje različitih tkanina, uključujući posteljinu. Usprkos tome, posteljina zahtijeva dulje namakanje, te je na te materijale potrebno staviti veću količinu soli.

Ovo je vrijeme testirana tehnika na koju su se naše bake često oslanjale. Nakon pranja, rublje će blistati od čistoće! Nezaboravni trikovi naših baka! Zavjese koje su jako prljave prije pranja treba namočiti u vodi pomiješanoj sa sodom ili deterdžentom za pranje rublja. Dodajte otprilike 5 litara vode u zdjelu i umiješajte paketić sode ili praha. Korisno je pustiti zavjese da se namoče u ovoj otopini preko noći, a zatim ih sljedeće jutro oprati u perilici rublja. Ocat je poznat po svojoj sposobnosti da se bori protiv bakterija i eliminira neugodne mirise. Učinkovito uklanja klice i rješava čak i najtvrdokornije mrlje.

Da biste ga koristili, jednostavno pomiješajte pola čaše octa s 10 litara vode i ostavite da se zavjese namaču u ovoj mješavini otprilike 10 sati. Nakon što to razdoblje prođe, potrebno ih je oprati, a zatim objesiti na karnišnu da se temeljito osuše. Dodavanje octa u perilicu može biti korisno, posebno kada perete zavjese; jednostavno dodajte 1/2 šalice octa. Ljuske jaja također mogu biti učinkovite za čišćenje zaprljanih zavjesa. Jednostavno ih stavite u vrećicu za pranje i bacite vrećicu u bubanj perilice rublja.

Zatim unutra stavite zavjese presavijene u kvadrate, dodajte odgovarajući deterdžent i nježno ih operite. Možda je teško prihvatiti, ali ovaj se pristup doista pokazao učinkovitim! Limunov sok također se može koristiti za posvjetljivanje zavjesa. Limun ima kisela svojstva koja mogu učinkovito ukloniti žute mrlje i vratiti svijetlu bijelu boju zavjesama, a ujedno se riješiti svih neugodnih mirisa koji su se upili u njih. U posudu s toplom vodom iscijedite sok od jednog limuna i uronite zavjese u smjesu koju ste napravili. Za jako zaprljane zavjese, razmislite o tome da ih ostavite da se namaču preko noći. Za blagu prljavštinu dovoljno je nekoliko puta namakati zavjese.

Nakon toga ih nježno ocijedite i objesite na sunce, dopuštajući sunčevoj svjetlosti da pojača djelovanje soka od limuna. Koji je najbolji način za čišćenje zavjesa? Zavjese su postale prilično trendi posljednjih sezona. Ovo je elegantno rješenje koje besprijekorno nadopunjuje suvremene interijere. Funkcionalne su i udobne, ali kako ih ne biste oštetili, najbolje je ne prati ih prečesto. Važno je često brisati prašinu vlažnom krpom i provjetravati zavjese kako bi se uklonili eventualni mirisi.

Čišćenje zavjesa može biti prilično zahtjevan posao. Korisno je prati ručno u mlakoj vodi i koristiti nježne, specijalizirane deterdžente. Preporučljivo je staviti zavjese dok su još mokre ili malo vlažne. Možete ih prati i u perilici rublja, pod uvjetom da je na etiketi naznačena ta mogućnost. Sve ovisi o tkanini koja se koristi za njihovu izradu. Kako se peru zavjese koje imaju metalne prstenove? Postupak pranja zavjesa s metalnim prstenovima ili sličnim elementima identičan je postupku pranja zavjesa bez prstenova. Trebate samo koristiti posebnu vrećicu za pranje rublja ili običnu jastučnicu, jer je cilj zaštititi metalne komponente.

Udarci o bubanj perilice mogu oštetiti uređaj i potencijalno ozlijediti sebe. Pranje ove vrste zavjesa ručno je isto kao pranje običnih zavjesa. Uronite tkaninu u toplu vodu, stavite odgovarajući deterdžent i nježno je operite, pazeći da ne trljate prejako po vrlo osjetljivim materijalima. Koji je najbolji način za čišćenje zavjesa od voila? Voale je lijep, lagan i dobro konstruiran materijal. Nije iznenađujuće da se često odabire za ukrašavanje prozora. Djeluje posebno upečatljivo kada je pričvršćen na mjestu. Nažalost, ima tendenciju da se prilično brzo zaprlja.

Prije pranja, preporučljivo je rublje namočiti u vodi pomiješanoj s deterdžentom za suđe kako biste uklonili sve ostatke s osjetljivog materijala. Ipak, važno je zapamtiti jednu smjernicu. Počnite s vodom koja je topla, ali ne vruća. U nju ulijte malo tekućine. Zatim pažljivo sjedinimo sve sastojke. Samo na tom mjestu se može objesiti zavjesa. Nakon sat vremena možete ga staviti u perilicu rublja na nježni ciklus, idealno koristeći postavku “ručno pranje” ili “osjetljive tkanine”. Preporučljivo je izbjegavati korištenje jakih proizvoda za čišćenje koji bi mogli oštetiti materijal.

 

 

Preporučujemo