Kod nas na Balkanu se još uvijek u većini domova pripremadomaća hrana mada je i trend poručivanja iste u porastu. Kada spremate obroke u kuhinji u njoj se stvaraju pare i masnoće se lijepe za cijeli namještaj.
S obzirom na to da je kuhinja jedan od najčešće korištenih prostorija u svakom domu, potrebno joj je posvetiti posebnu pozornost tijekom procesa čišćenja. Tijekom procesa kuhanja ili prženja stvara se para koja se kondenzira ne samo na štednjaku već i na kuhinjskim elementima. Stoga je važno redovito održavati njihovu čistoću. Pružit ćemo vam smjernice kako to postići brzo, bez napora i bez upotrebe kemikalija. Prema portalu pour-mieux-apprendre, ove četiri tehnike odmašćivanja smatraju se najučinkovitijima.
Za pripremu otopine pomiješajte jednake dijelove jabučnog octa i vode. Pomiješajte dva sastojka u loncu i zagrijavajte dok smjesa ne zavrije. Nakon toga skinite sa štednjaka i ostavite da se ohladi. U otopinu uronite spužvu i njome tretirajte kuhinjske ormariće i ostale komade namještaja. Na kraju vlažnom spužvom uklonite sve ostatke. Deterdžent za pranje posuđa u kombinaciji s octom Pomiješajte dvije šalice vruće vode s jednom šalicom bijelog octa. Nakon toga dodajte dvije žlice sredstva za pranje posuđa.
- Pomoću spužve smjesu nanesite na ormariće. Obrišite površinu čistom, vlažnom krpom. Za područja koja su teško dostupna, preporučljivo je koristiti staru četkicu za zube koja je uronjena u istu otopinu. Za dodatno povećanje učinkovitosti, preporučljivo je nanijeti mineralno ulje za poliranje drvenih vrata. Sapun iz Marseillea Otopite žlicu naribanog marsejskog sapuna u toploj vodi. Upotrijebite spužvu uronjenu u ovu otopinu za čišćenje vrata ormarića. Upotrijebite vlažnu krpu da obrišete i uklonite ostatke tretirane masti.
Ova se metoda također može koristiti za čišćenje drvenog namještaja, a da pritom ostane neoštećen. Besprijekorno oslikani kuhinjski dijelovi. Ova se metoda također može koristiti za čišćenje drvenog namještaja bez nanošenja štete. Pomiješajte malu količinu lanenog ulja, terpentina i brašna da napravite smjesu. Namočite krpu u ovu otopinu i njome obrišite obojene ormariće u svrhu čišćenja.Laneno ulje služi za očuvanje i uljepšavanje izgleda namještaja, dok je brašno učinkovito u uklanjanju masnih mrlja.
Bonus tekst:
U središnjoj Africi, obilne tropske šume pružaju raznolik niz izvora hrane koji doprinose regionalnoj kuhinji. Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se koristi u juhama i varivima. Popularno jelo poznato kao “gulaš” napravljeno je od kombinacije povrća i mesa, često pojačanog autohtonim biljem i začinima, dajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti.
Osim ovih regionalnih razlika, fokus na prehrani u Africi daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i uključivanju lokalnih sastojaka. Diljem kontinenta mnoge zajednice sudjeluju u praksama uzgoja i pripreme hrane kojima je prioritet održivost smanjenjem otpada i povećanjem hranjive vrijednosti. Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja često se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezina roka trajanja.
Tipična afrička prehrana nudi znatne zdravstvene prednosti, budući da konzumacija raznolikog asortimana cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Ova strategija prehrane, s naglaskom na prirodnu i nerafiniranu hranu, ima potencijal spriječiti kronične bolesti poput dijabetesa i bolesti srca. Nadalje, afrička kuhinja njeguje duboku vezu s kulturnom baštinom i tradicijom stanovnika kontinenta.
Svaki obrok pripovijeda priču o povijesti, vjerovanjima i kolektivnim vrijednostima, čime se vrijeme obroka pozicionira kao ključna komponenta kulturnog identiteta i društvenog angažmana. Iako globalizacija unosi nove utjecaje u prehrambene navike Afrike, temeljni principi i metode pripreme hrane duboko su ukorijenjeni u drevnim tradicijama koje su se prenosile generacijama. U biti, afrička prehrana obuhvaća više od puke prehrane; utjelovljuje živo kulturno naslijeđe, ekološki sklad i zdrave prehrambene prakse koje pridonose dobrobiti zajednice.