Za mnoge je najbolje osvježenje u vrelimljetnjim danima hladna i slatka lubenica. Međutim potrebno je znati i neke trikove kako biste izabrali onu koja je sočna i zdrava a u nastavku pročitajte koji su to.
Spominjanje ljeta uvijek priziva misli o lubenicama. U toplim danima uživamo u ovom voću kako bismo se osvježili. Ipak, uobičajeno je iskustvo naići na razočaranje kad otvorite lubenicu, samo da biste ustanovili da nema okusa, da je nedovoljno zrela ili da je postala prezrela. Kupnja lubenice često nalikuje kockanju; međutim, postoji nekoliko jednostavnih smjernica koje mogu pomoći u dosljednom odabiru idealnog voća – slatkog, hrskavog i savršeno zrelog. Promatrajte boju i oblik stabljike, jer ona služi kao primarni pokazatelj zrelosti lubenice. Najznačajniji dokaz o stanju ploda nalazi se na njegovoj kori, točnije na mjestu vezanja za biljku.
- Ovo kružno područje, koje se naziva stabljikom, pruža vrijedan uvid u kvalitetu lubenice. Zelena površina u ovom području ukazuje da je plod prerano ubran; posljedično, vjerojatno će mu nedostajati puni profil okusa i može više nalikovati krastavcu nego sočnoj poslastici. Prilikom odabira lubenica, preporučljivo je odlučiti se za one koje imaju blago žutu ili puterastu nijansu s donje strane. Ova boja pokazuje da je plod dovoljno sazrio na suncu. Suprotno tome, ako je mrlja pretjerano tamno žuta ili gotovo narančasta, to može značiti da je lubenica prezrela, što često dovodi do suhe i brašnaste teksture unutar lubenice.
Stoga treba težiti uravnoteženoj nijansi — nježnoj, jarko žutoj — što označava optimalnu zrelost. Značenje oblika i simetrije može biti dublje nego što se u početku čini. Na prvi pogled oblik lubenice možda i nije presudan; međutim, igra ključnu ulogu u određivanju njegove kvalitete. Autentična, slatka lubenica trebala bi pokazivati simetriju, idealno poprimajući gotovo savršen ovalni ili okrugli oblik. Suprotno tome, ako se na površini uoče neravnine, nepravilnosti, udubljenja ili izbočine, te nesavršenosti ukazuju na to da je voće naišlo na poteškoće tijekom rasta, potencijalno zbog nedosljednog zalijevanja, napada štetnika ili bolesti.
Voće ove prirode često pokazuje nedosljedan okus i može nedostajati dovoljno sočnosti. Preporučljivo je odabrati lubenicu koja izgleda robusna, čvrsta, bez mrlja i ujednačene boje. Što je veća težina, to je bolja kvaliteta. Pouzdan pokazatelj posjedovanja kvalitetne lubenice je njena težina. Bez obzira na svoje dimenzije, zrela lubenica dosljedno izgleda značajnije nego što se čini. Ovaj fenomen može se pripisati značajnoj količini vode koju sadrži, što doprinosi njegovoj idealnoj sočnosti. Jednostavna metoda za provjeru ovoga je odabir više lubenica usporedive veličine za usporedbu.
Ona koja je najteža u odnosu na svoje dimenzije vjerojatno je i najsočnija. Nasuprot tome, ako lubenica izgleda svijetlo, to može značiti da nije potpuno zrela ili da je izgubila vlagu. Slušni znak je doista pouzdan – tehnika tapkanja. Među najstarijim i najčešće korištenim metodama odabira lubenice je čin kucanja. Dokazi promatranja sugeriraju da zvuk koji proizvodi lubenica može otkriti informacije o njezinom unutarnjem sastavu. Kada lupkate po kori, bitno je obratiti pažnju na zvuk koji nastaje. Duboka, ali šuplja rezonancija je ohrabrujući pokazatelj, koji označava da je unutrašnjost obilna sokom i da je lubenica dostigla zrelost.
Suprotno tome, zvuk koji je tup ili prigušen može značiti da je lubenica ostala nezrela ili, što je još važnije, da se počela kvariti. Dok svladavanje ove tehnike zahtijeva malo vježbe i iskustva, relativno je jednostavno razviti sposobnost prepoznavanja ispravnog zvuka uz posebnu pozornost. Osigurajte odsutnost mekih mjesta i oštećenja. Prilikom pregleda lubenica potrebno je obratiti pozornost na stanje kore.
Pokazatelji kao što su mekane mrlje, pukotine, ogrebotine ili tamne mrlje mogu ukazivati na to da je voće ugroženo ili da se počelo kvariti. Kora bi trebala biti čvrsta, glatka i bez vidljivih nedostataka. Nadalje, preporučljivo je kloniti se lubenica koje pokazuju preveliki broj bijelih pruga ili mrlja, jer te promjene boje često ukazuju na neoptimalne uvjete uzgoja i lošiji okus.