Krvni ugrušak može biti jako opasan i dovesti do raznih opasnih komplikacija koje vrijedi spriječiti. Međutim, nije uvijek lako razumjeti da li je ugrušak u pitanju ili nešto drugo. Predstavljamo vam sedam znakova koji mogu biti indikatori toga.
Ključno je ne zanemariti ili krivo protumačiti simptome koji potencijalno mogu značiti prisutnost krvnog ugruška, jer oni služe kao jasni pokazatelji značajnog temeljnog problema. Evo nekoliko znakova upozorenja koji se često susreću. U slučaju samoozljeđivanja, prirodna reakcija tijela je pokretanje zgrušavanja krvi, što učinkovito zaustavlja krvarenje i štiti od prekomjernog gubitka krvi. Unatoč tome, mogu nastati komplikacije kada se krvni ugrušci stvaraju u dubokim venama u blizini mišića bez ikakve potrebe.
- Stoga postaje imperativ biti u stanju prepoznati znakove krvnog ugruška i odmah potražiti liječničku pomoć. Kada je krvna žila ozlijeđena, može doći do stvaranja krvnog ugruška, koji je u biti masa krvi. Međutim, krvni ugrušci mogu nastati i zbog raznih drugih razloga i rezultirati pojavom određenih simptoma.
Pojava upale u određenom dijelu tijela. Tipična pojava uključuje opstrukciju protoka krvi u ruci i nozi, što rezultira oticanjem. Ovaj fenomen nastaje kada se krv nakuplja iza ugruška, što dovodi do lokalnog oticanja. Neudobnost ili bolni osjećaji u ruci ili nozi. Često je bol praćena oteklinom i crvenilom, iako postoje slučajevi kada se javlja kao samostalan simptom.
U takvim slučajevima moguće je krivo protumačiti bol kao mišićni spazam ili je pripisati drugom uzroku, što rezultira neuspjehom traženja liječničke pomoći. Zanemarivanje liječenja može dovesti do razvoja težih zdravstvenih problema. Ako osjećate nelagodu dok hodate ili savijate nogu, važno je odmah potražiti liječničku pomoć. Ako osjećaj trnaca potraje ili ako primijetite promjenu u temperaturi i boji vaše kože, nemojte se ustručavati zakazati termin kod željenog liječnika.
Boja kože je crvena. Iako je možda primamljivo povezivati modrice sa zgrušavanjem krvi, nema razloga za brigu jer će modrice prirodno izblijediti s vremenom. Osjećaj nelagode u području prsa. Ako osjetite bol u prsima, prirodno je povezati to sa srčanim udarom, jer simptomi mogu nalikovati onima krvnog ugruška. Međutim, postoje jasne razlike u osjetu.
U slučaju ugruška, bol u prsima više će nalikovati probadanju, posebno će se pojačati kada udahnete. Nasuprot tome, srčani udar obično dolazi iz ramena, čeljusti ili vrata. Kratko disanje Kada krvni ugrušak ostane zarobljen u plućima, ometa dovod kisika, što rezultira osjećajem nedostatka zraka bez ikakvog vidljivog razloga.
Pojedinac će doživjeti duboki umor i boriti se da se uspinje stepenicama ili da se uključi u naporan fizički napor zbog ograničenog kapaciteta disanja. Ključno je odmah riješiti ovu situaciju traženjem hitne medicinske pomoći. Uporan kašalj bez jasnog objašnjenja. S promjenom vremena i godišnjih doba, kašalj se može pojaviti brzo i trajati cijeli mjesec. Međutim, nema razloga za brigu.
- Budite oprezni ako osjetite kašalj popraćen ubrzanim otkucajima srca, nelagodom u prsima i otežanim disanjem. Iako kašalj može biti suh, moguće je da pojedinci tijekom kašlja izbacuju krv ili sluz. Ubrzani puls U situacijama kada postoji smanjenje cirkulacije kisika kroz tijelo ili blokada cirkulacije, srce će povećati broj otkucaja u pokušaju da nadoknadi nedostatak.
- Simptomi kao što su osjećaj titranja u prsima i poteškoće s dubokim disanjem mogu ukazivati na prisutnost krvnog ugruška u plućima. Iskustvo boli u prsima, uz osjećaj nedostatka zraka i tjeskobe, može se pripisati manjem krvnom ugrušku koji tjera srce na ubrzani rad.
Promjena razine kisika u krvi i otkucaja srca može dovesti do osjećaja vrtoglavice. Mozak je vrlo osjetljiv na promjene u protoku krvi i opskrbi kisikom. Iako nije česta indikacija krvnog ugruška, često se manifestira, što dovodi do toga da pacijenti budu primljeni u hitnu pomoć nakon što se onesvijeste, samo da bi se kasnije otkrio temeljni problem – krvni ugrušak.