Priprema mesa za obrok može biti zahtijevna posebno ako se radi o junetini ili govedini koje su tvrde zbog svojwe strukture. Kuhari imaju niz trikova kako da ga učine mekanim i sočnim a jedan od njih uključuje i sodu bikarbonu.

Soda bikarbona predstavlja izuzetno ekonomičan sastojak koji može riješiti niz problema. Mnogi bi ga čak mogli smatrati čudesnom namirnicom koja bi trebala biti sastavni dio svakog kućanstva. U ovoj raspravi ćemo ilustrirati kako ga jedan pojedinac ugrađuje u pripremu mesa. Očito je da osnovno meso pokazuje i mekoću i okus. Stoga nudimo praktično rješenje s ciljem postizanja iznimnih rezultata na brz i ekonomičan način.

  • Bez obzira na to birate li za pripremu pileće batake ili goveđe odreske, naš cilj dosljedno ostaje osigurati da konačno jelo bude mekano i ukusno. Tema pripreme odreska izaziva različite perspektive, čak i među cijenjenim kuharima međunarodnog renomea. Iako ste možda upoznati s nekoliko tehnika, naša današnja rasprava usredotočit će se na jednu od najjednostavnijih, ali vrlo učinkovitih metoda.

Ova metoda zahtijeva korištenje obične sode bikarbone, koja je neophodna za sastav marinade. Kada se meso potopi u mješavinu sode bikarbone i vode, površinski pH mesa je povišen, što dovodi do mekane i mrvičaste teksture nakon kuhanja u tavi.  Rezultati su pokazali da je mariniranje mesa u sodi bikarboni u trajanju od 20 minuta dalo rezultate koji se ne mogu razlikovati od onih dobivenih nakon 45-minutnog perioda mariniranja.

 

Brzi početak kisele reakcije na površini mesa objašnjava ovu pojavu, čineći dugotrajno mariniranje nepotrebnim. Za ovaj postupak dovoljan je osnovni sastojak, soda bikarbona, koja se obično nalazi u većini kuhinja. Važno je napomenuti da potapanje mesa u mješavinu vode i sode bikarbone podiže površinsku pH razinu, što u konačnici dovodi do mekše teksture tijekom kuhanja.

U posudi pomiješajte vodu, žličicu sode bikarbone i malu količinu soli. Nakon toga ostavite meso da se marinira u smjesi 20 minuta, idealno u hladnjaku. Nakon tog perioda, marinada od sode bikarbone počinje djelovati. Ovo rješenje je prikladno za gotovo sve vrste mesa, osim ribe, a specifičan način pripreme mesa nakon toga nema značajne posljedice. Nadalje, meso ne upija okus sode bikarbone, jer nema sposobnost dominirati nad mirisima drugih začina. Ova marinada sa sodom bikarbonom prikladna je za razne vrste mesa, s izuzetkom ribe, a može se koristiti na nekoliko načina kuhanja, kao što su kuhanje, pečenje ili roštilj.

Zanimljivo je da je okus sode bikarbone gotovo neprimjetan jer se vješto prikriva aromama raznih začina umiješanih u začin za meso. Nadalje, sodu bikarbonu možete primijeniti tako da je ravnomjerno rasporedite po mesu i ostavite da odstoji u zatvorenoj posudi u hladnjaku 3 do 5 sati.

Bonus tekst:

Ova metoda uspješno preusmjerava pozornost na trenutna stanja, čime se ublažavaju štetne misli koje doprinose tjeskobi. Tehnika 5-4-3-2-1 jednostavna je, ali iznimno učinkovita strategija za vraćanje mentalne ravnoteže u trenucima tjeskobe, što uključuje odbrojavanje od broja pet. Ovaj pristup pomaže osobama koje doživljavaju tjeskobu u ponovnom uspostavljanju veze sa stvarnošću uključivanjem pet osjetila: vida, sluha, dodira, mirisa i okusa.

Početni korak uključuje pojedince koji ispituju svoju okolinu kako bi odredili pet objekata koji su trenutno vidljivi. Nakon toga, trebali bi identificirati četiri različita zvuka unutar svoje okoline, tri fizička osjeta koja mogu percipirati – od osjeta u nogama do osjeta prstena na prstu – dva odvojena mirisa i jedan prepoznatljiv okus.

Prethodno spomenuti postupci mogu se izvesti s značajnom učinkovitošću, što je opsežno potvrđeno. Kao što je primijetila psihologinja i autorica Ellen Hendricksen u knjizi *How To Be Yourself*, koncentracija na naša osjetilna iskustva utemeljuje nas u sadašnjem trenutku, dok nabrajanje stavki pomaže odvratiti naše misli od lutanja.

Preporučujemo