Ispovijest kao forma izražavanja je postala jako popularna na društvenim mrežama i nju ljudi koriste da sa nepoznatim osobama podijele neki svoj doživljaj ili situaciju u kojoj su se našli.

“Možda ću od nekih naići na osudu, ali bilo je potrebno nešto poduzeti. Otkad smo u braku, moja svekrva dolazi svaki dan na ručak. Osim toga, ona živi u stanu prekoputa. Svaki dan u 3 sata dolazi u naš dom, a moj muž je zadovoljan što njegova majka ne mora večerati sama o tome što planira poslužiti, ostavljajući me da to predvidim za sljedeći dan. U međuvremenu, moj muž je bio na seminaru, a ja sam se sama vraćala kući.

  • U 3 sata zvoni na vratima, a to je moja svekrva. Zašutim i krenem prema vratima. Ostajem tih dok ona ponovno zvoni i kuca, ali ne činim ništa. Nakon 15 minuta ona odlazi, a moj suprug zove da pita gdje sam, spominje da je zvala njegova majka i da nisam kod kuće. Rekla mu je da se ne osjeća dobro i da radije ne prima posjetitelje jer želi da je ostave na miru. Kao što sam spomenula, izostala je tjedan dana (samo radi sigurnosti). Da sam barem znao ranije.

Bonus tekst:

Kulinarska baština Afrike je zamršena i živahna, razvijana kroz brojna stoljeća kroz međuigru različitih kultura, geografskih karakteristika i klime. Raznovrsna ponuda hrane lokalnog porijekla čini temelj afričke prehrane, snažno oblikovane jedinstvenim običajima i klimom različitih regija. U zapadnoj Africi, na primjer, klima se proteže od tropske do sušne, a glavna prehrana uključuje žitarice poput kukuruza, prosa i sirka.

Fufu, jelo koje se nadaleko uživa, priprema se od kuhanog i pasiranog korjenastog povrća kao što je slatki krompir ili manioka, dok se banku, koji se obično priprema od kukuruza ili prosa, često poslužuje kao dodatak. Oba ova jela bogata su hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. U prehrani Zapadne Afrike, mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka, uz razne žitarice, bitne su komponente. Uz značajnu količinu proteina i vlakana, mahunarke su fantastičan dodatak svakodnevnim obrocima. 

Obično se pojavljuju u juhama ili varivima i nalaze se u jelima poput juhe “egusi”, koja uključuje sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočna regija Afrike, poznata po svojoj vlažnoj klimi koja podržava uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi živahan izbor svježih namirnica u svojoj kuhinjskoj tradiciji. U Keniji, na primjer, klasično jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, popraćeno je izborom povrća i mesa.

Štoviše, prevladava cjelovita konzumacija ili cijeđenje svježeg voća poput manga, ananasa i papaje. U sjevernoj Africi, povoljni klimatski i zemljišni uvjeti potiču bujan rast aromatičnog bilja i začina, pridonoseći prehrani koja je i raznolika i ukusna. Srce domaće kuhinje zarobljeno je u jelima kao što su couscous, koji se sastoji od sitnih zrna kuhanih na pari, i tagine, jelo koje se polako kuha u jedinstvenom loncu. Tipično, ključni sastojci uključuju janjetinu i piletinu, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta daju dubinu i bogatstvo ovim jelima. U središnjoj Africi, obilne tropske šume pružaju raznoliku ponudu hrane koja doprinosi lokalnoj kuhinji.

Ova sorta obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, zajedno s lišćem koje se stavlja u juhe i variva. Jedno popularno jelo, poznato kao “gulaš”, kombinira povrće i meso, često pojačano regionalnim biljem i začinima, stvarajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih regionalnih razlika, fokus Afrike na prehranu daje prioritet očuvanju prirodnih resursa i korištenju lokalnih sastojaka. Diljem kontinenta mnoge zajednice sudjeluju u praksama koje se odnose na održivi uzgoj i pripremu hrane kojima je cilj smanjiti otpad i povećati hranjivu vrijednost.

Tradicionalne metode poput fermentacije, sušenja i dimljenja obično se koriste za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja. Tipična afrička prehrana nudi značajne zdravstvene prednosti, budući da konzumiranje raznolikog izbora cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima. Usredotočujući se na prirodnu i neprerađenu hranu, ova metoda prehrane može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti poput dijabetesa i bolesti srca.

 

 

Preporučujemo