Da bismo bili zdravi i da bismo imali energije potrebno je da našem rganizmu damo sve što mu je potrebno. Govorimo o mineralima i vitaminima koje unosimo preko hrane i koji jačaju naš imunitet.
U razgovoru koji je vodio dr. Mirsad Đugum, internista, kardiolog i akupunkturolog, bilo je riječi o aktualnim infekcijama virusnom gripom, razlozima pada i načinima jačanja imuniteta na N1. Napomenuo je da je zamjetna prisutnost agresivnih virusa i velika okupljanja unutar zdravstvenih ustanova. Nadalje, naglasio je da je znatno narušen imunitet često primarni čimbenik koji pridonosi tegobama koje doživljavaju mnogi pacijenti.
- “Trenutno razdoblje je vrlo nezgodno, jer postoji mnoštvo virusa i bakterijskih infekcija, praćenih općim osjećajem slabosti. Primjećujemo stalan pad imuniteta”, upozorava liječnica. Ako se susrećemo s okolnostima u kojima je naš imunitet znatno ugrožen, to možemo u početku prepoznati po osjećaju nesposobnosti ili bespomoćnosti u vezi sa zadacima koje smo prije s lakoćom izvršavali. Nasuprot tome, značajan broj pojedinaca ostaje nesvjestan okolnosti koje su ih dovele u navedenu situaciju.
Dok hranjiva prehrana pridonosi snažnom imunološkom sustavu, jednako je važno razmotriti naše životne izbore. Neadekvatan san i nezdrava prehrana nedvojbeno pridonose povećanoj osjetljivosti na invaziju bakterija; međutim, dodatnu brigu predstavlja sklonost susretu sa stresnim okolnostima koje dodatno kompromitiraju imunitet. Posljedično, svaka infekcija rezultira vlastitim jedinstvenim deficitom u tijelu, uzrokujući tako da svaka bolest koju preživimo ometa oporavak imunološkog sustava.
Uz konzumaciju vitamina, ključno je izbjegavati rafinirane šećere jer doprinose poremećajima u našem tijelu. Stres koji doživljavamo često se manifestira kao napetost i stalna stegnutost, što rezultira internaliziranim problemima koje kontinuirano analiziramo. Kronični stres može naknadno dovesti do napetosti i nelagode u predjelu vrata. “Možemo se osjećati kao da smo u obrambenom položaju protiv vanjske prijetnje”, objašnjava Đugum, ističući znakove koji zaslužuju našu pozornost.
Dodatno je ponudio značajne savjete. “Okružite se pojedincima koji odišu pozitivnošću.” Ponekad se nađemo na sebi s teretom tuđih izazova. Održavanjem uravnotežene prehrane i redovitom tjelesnom aktivnošću omogućujemo našem tijelu da doprinese vlastitoj obrani. Osim toga, neophodan je i adekvatan odmor”, istaknuo je među ostalim liječnik.
Bonus tekst:
Kačamak, koji se nekada smatrao hranom za siromašne, sada doživljava preporod kao “čista” egzotična poslastica. Sastavljena od kukuruznog brašna, bilo žutog ili bijelog, široko je poznata kao kukuruzna krupica ili palenta. Zbog svoje prirode bez glutena, kačamak nije samo izvrsna opcija za doručak, već se ističe i kao jedan od najzdravijih dostupnih izbora. Bogata esencijalnim nutrijentima, kukuruzna krupica opskrbljuje naše tijelo vitalnim komponentama, uključujući vitamine A, E, razne vitamine B skupine i niz minerala.
Kačamak se ističe značajnim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti koji se nalaze u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, posebice u vezi s radom crijeva. Obilna količina vlakana u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima pojačava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima. Primarni razlog blagotvornosti konzumacije kačamaka leži u njegovoj korisnosti, bez obzira na prisutnost probavnih tegoba.
Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, zajedno s hranjivim biljnim mastima, ključni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. Time pridonosi prevenciji zatvora i reguliranju probave. Zbog sastava zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao vrijedan izvor hrane osobama s povišenom razinom kolesterola. Štoviše, ima značajnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti i jačanju zdravlja srca. Kačamak se savjetuje za dojenčad i djecu zbog blagotvornog djelovanja na poticanje zdravije probave i jačanje imuniteta pročišćavanjem i jačanjem crijevne flore. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga se oboljelima od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa preporučuje da uvrste kačamak u svoj redoviti režim prehrane.