Mnogi od nas vole trešnje i razlog su što se veselimo proljeću i ljetu. Međutim, zna se ponekad desiti da nađete nepozvanog gosta u vašim voćkama. Naravno govorimo o crvima koje znaju pokvariti uživanje.
S početkom sezone trešanja cijene su dosegle neviđene visine. Nedoumica nastaje jer je urod trešanja ove godine premašio sva očekivanja. No, usprkos previsokim troškovima, ljubitelji trešanja i dalje bez oklijevanja uživaju u svom voljenom voću. Ne samo da trešnje pružaju ukusnu i hranjivu dozu vitamina C i joda, već također, povremeno, mogu sadržavati ružne bijele crve koji se nazivaju ličinke voćne mušice.
Kako biste bili sigurni da vaše trešnje nisu zaražene ovim štetnicima, evo nekoliko vrijednih savjeta o tome kako provesti sveobuhvatan pregled. Pažljivo pogledajte vanjštinu trešnje, obraćajući pažnju na sitne rupice na koži jer to mogu biti znakovi crva koji izlaze iznutra. Primarni signal infestacije crvima je prisutnost određenih vizualnih znakova.
- Ključni čimbenik za promatranje je svaka promjena u boji pulpe. Ako uočite bilo kakve neuobičajene promjene u boji ili malene tunele unutar mesa ploda, to može ukazivati na prisutnost crva koji se hrane sadržajem trešnje. Kako biste uspješno eliminirali ove nametnike, počnite s temeljitim pregledom trešanja. Uronite ih u otopinu hladne vode, soli ili octa, jer te tvari imaju sposobnost eliminiranja i istjerivanja crva.
Kako biste bili sigurni da na trešnjama nema nepoželjnih stanovnika, važno je redovito pregledavati i čistiti trešnje koje nabavite ili sakupite. Uronite trešnje u otopinu na 15-20 minuta, ne zaboravite povremeno promiješati. Ovaj proces će uzrokovati da uginule ličinke isplivaju na površinu, što pojednostavljuje njihovo uklanjanje. Temeljito operite trešnje, uklonite sve preostale crve, a zatim ih još jednom isperite slatkom vodom kako biste uklonili sve tragove soli ili octa.
Pridržavajući se ovih preventivnih mjera, možete bezbrižno uživati u trešnjama. Za optimalnu kvalitetu savjetuje se kupnja trešanja koje imaju peteljke, jarke crvene boje, sjajnu koru i bez ikakvih mrlja. Nakon kupnje preporučljivo ih je čuvati u hladnjaku. Trešnje zauzimaju značajno mjesto u mnoštvu slatkih kreacija, uključujući kompote, džemove, marmelade, čokolade, likere, rakije, piree, pjene, sorbete, umake, nadjeve, voćne salate i kolače.
Bilo da preuzimaju glavnu ulogu ili služe kao pomoćni sastojak, trešnje daju ugodan dodir. Stari Rimljani su vjerovali u energizirajuća i jačajuća svojstva trešanja. Unatoč njihovoj relativno višoj cijeni, s obzirom na prehrambenu, zdravstvenu i ukupnu vrijednost ovog voća, možda se isplati žrtvovati kako biste uzgojili sortu trešnje u svom osobnom vrtu ili voćnjaku. Kada kupujete trešnje, važno je odabrati one s peteljkama, živih crvenih nijansi, sjajne kore i bez znakova modrica. Kako bi produžili njihovu svježinu, preporučuje se hlađenje jer mogu ostati održivi otprilike tjedan dana.
Trešnje su bogate esencijalnim vitaminima poput tiamina, riboflavina i vitamina B6, koji igraju ključnu ulogu u metabolizmu i pretvaranju hranjivih tvari u energiju, što ih čini korisnima za osobe koje žele skinuti višak kilograma. Trešnje imaju sastav koji se sastoji od različitih komponenti, uključujući celulozu, pektin, organske kiseline (kao što su jabučna, limunska i vinska), vitamine C i B, karoten i približno 10% vode.
Uz značajnu koncentraciju kalija i minimalnu količinu natrija, trešnje igraju korisnu ulogu u poticanju eliminacije vode iz tijela. Ovo voće izvrstan je izbor za brzi međuobrok ili zamjenu za cjeloviti obrok, posebice za osobe koje žele kontrolirati svoju tjelesnu težinu jer sadrže samo 60 kcal na 100 grama. Jarka crvena boja trešanja pripisuje se antocijaninima, snažnim antioksidansima koji također posjeduju izvanredna protuupalna svojstva.
Prisutnost ovih tvari štiti od štetnih slobodnih radikala, koji su povezani s nizom degenerativnih bolesti kao što su katarakta, Parkinsonova bolest i ateroskleroza, dok također igraju ulogu u usporavanju procesa starenja. Studije su pokazale da je moć 20 trešanja veća od snage jednog aspirina, što ih čini vrijednom zamjenom. Osim toga, trešnje se mogu pohvaliti visokim udjelom bora, koji iznosi 396 ug/100 grama, koji u kombinaciji s kalcijem i magnezijem značajno potiče dobrobit kostiju.
Trešnje su zbog niskog glikemijskog indeksa izvrstan izbor za osobe s dijabetesom jer učinkovito reguliraju razinu šećera u krvi. Štoviše, ovo se voće može pohvaliti niskim udjelom kalorija i treće je među svim vrstama voća po sposobnosti snižavanja razine LDL kolesterola u krvi. Ovo smanjenje igra ključnu ulogu u zaštiti od pojave ateroskleroze, stanja koje potencijalno može dovesti do srčanog i moždanog udara. Osim toga, uključivanje trešanja u prehranu može pridonijeti prevenciji raka debelog crijeva.