Svako ko ima vrt ili baštu i u njoj uzgaja povrće se suši sa raznim nametnicima koji uništavaju njihov trud. Danas govorimo o puževima koji se hrane lišćem i koji uništavaju plodove.
Ovaj specifični štetnik nametnuo se kao veliki izazov za brojne vrtlare. U roku od jedne noći puževi imaju sposobnost potpuno uništiti tek posađene sadnice u vrtu. Ovi štetnici primarno ciljaju na osjetljive i nježne sadnice, što dovodi do značajne štete i potkopava sve vrtlarske napore. Često mlade biljke, uključujući kupus, rabarbaru, kelj, grah i krastavce, postaju žrtve ovih napada. Ovaj članak služi za pružanje osnovnih smjernica za zaštitu vaših usjeva od puževa.
- Kako biste učinkovito zaštitili svoje usjeve od mogućih najezdi puževa, predlažemo vam nekoliko praktičnih strategija prevencije. Preporučljivo je odvratiti puževe od prodora u vašu blizinu izbjegavanjem vlažnih i zasjenjenih područja. Puževi pokazuju jaku privlačnost prema visokoj travi i često traže utočište u grmlju ili ispod lončanica. Korov posjeduje sposobnost da ponudi i vlagu i sjenu, što privlači puževe. Ti organizmi namjerno traže takva staništa, koristeći ih kao utočište tijekom dana.
Kako biste smanjili rizik od potencijalne štete na vašim biljkama od puževa, preporučljivo je navodnjavati svoje usjeve ujutro, omogućavajući da se tlo osuši tijekom dana. Osim toga, kako bi se poboljšala zaštita druge vegetacije, predlaže se da rabarbaru strateški postavite duž rubova vrtnih gredica umjesto u središte povrtnjaka, s obzirom na to da puževi pokazuju značajnu sklonost ovoj određenoj biljci. Majčina dušica, kadulja, ružmarin, lavanda i neven specifične su biljke prepoznate po svojoj učinkovitosti u tjeranju puževa.
Kako biste stvorili prirodnu barijeru koja štiti vaš vrt od ovih nametnika, preporučljivo je strateški postaviti ove biljke duž perimetra vaših vrtnih gredica. Nadalje, kako bi se osjetljive sadnice zaštitile od puževa, pametno ih je sakriti među lišće koje nije privlačno za te neugodnosti. Sadnice koje imaju više od 4-5 listova pokazuju povećanu vjerojatnost preživljavanja, što je povezano s njihovom povećanom veličinom. Za zaštitu od prodora puževa može se postaviti zaštitna barijera. To se može postići korištenjem trnovitih grana dobivenih od šaša, čička, ruže ili iglica.
Bitno je znati da ljuske jaja moraju biti veće od 10 cm u promjeru kako bi učinkovito funkcionirale kao zaštitna barijera. U slučaju slučajnog prolijevanja taloga kave, mogu se iskoristiti njegova prirodna svojstva koja odbijaju puževe, budući da kofein predstavlja opasnost za te organizme. Još jedna učinkovita metoda uključuje korištenje trake piljevine koja je prožeta kavom, što je pokazalo značajnu učinkovitost. Osim toga, otkriveno je da uvođenje bakra kao repelenta izaziva nelagodu kod puževa nakon kontakta, čime se obeshrabruje njihova prisutnost u tom području.
Kako bi se postigli optimalni rezultati, preporuča se da visina barijere bude najmanje 3-4 cm. Identificiranje učinkovitih metoda za uklanjanje puževa koji su napali vaš vrt može se pokazati prilično teškim zadatkom. Jedna strategija podrazumijeva uspostavljanje posebne zone koja zadržava vlagu i koja je zaštićena listom kartona. Nakon što sljedeći dan pregledate ovo područje, otkrit ćete da su se puževi skupili tamo, što olakšava njihovo sakupljanje.
Vrlo učinkovita metoda za privlačenje puževa uključuje korištenje kore naranče ili grejpa kao mamca, koje treba postaviti unutar njihovog okruženja. Dodatno, još jedan učinkovit pristup uključuje izgradnju pivskih zamki potapanjem posuda napunjenih pivom u cvjetne gredice. Ova tehnika uspješno uvlači puževe, što dovodi do njihove smrti utapanjem. Nadalje, indijska trkaća patka na puževe gleda kao na slatku poslasticu i može pomoći u njihovom skupljanju, čime vam olakšava proces sakupljanja.
Ako vaš vrt preplave puževi, nema razloga za brigu, jer postoje učinkovite strategije za ublažavanje štete koju nanose ti štetnici. Kako bi se spriječio njihov prodor, razborito je provoditi preventivne mjere, postaviti barijere i aktivno uklanjati ove organizme. Odabirom prirodnih rješenja može se zaštititi vrt bez upotrebe štetnih kemikalija, čime se osigurava obilna i uspješna žetva.