Živjeti normalan život u kojem sebi možete priuštiti normalne stvari i poneki sitan luksuz je nažalost za mnoge nedostižan i mnogi se muče da sastave kraj sa krajem. Danas vam donosimo jednu interesantnu priču.

Prije njezine smrti, njezina je baka otkrila njezinu bankovnu knjižicu i vratila joj je. Ipak, Alison ga je još jednom previdjela i pronašla ga tek mnogo godina kasnije tijekom čišćenja kuće. Prema BBC-ju, Carol Allison, koja je svoje godine formacije provela u Manili na Filipinima, često je putovala u posjet svojoj baki koja živi u Edinburghu. Sa šest godina baka ju je upoznala s bankom, otvorila račun na svoje ime i naučila je principima štednje novca. Alison je nakon toga položila svoj tjedni džeparac u šilingima.

  • Tijekom tog razdoblja, valutni sustav u Velikoj Britaniji sastojao se od funti, šilinga i penija, gdje je jedna funta bila podijeljena na 20 šilinga, a svaki šiling je dalje bio podijeljen na 12 penija. Tijekom godina Alison je potpuno zanemarila svoj bankovni račun. Ipak, prije njezine smrti, baka je pronašla njezinu bankovnu knjižicu i vratila joj je. Godinama kasnije, dok je pospremala kuću, Alison ju je nenamjerno još jednom previdjela, da bi je kasnije ponovno otkrila.

Potaknuta znatiželjom, donijela je knjižicu u banku, gdje je začuđeno saznala da je stanje na računu znatno poraslo. Početni depozit od 2,5 funti eskalirao je na 250 funti (otprilike 300 eura). “Osjetio sam ogromnu radost i tihu zahvalnost prema svojoj baki kada me banka obavijestila da na mom računu ima 250 funti. ‘Je li to moguće? Kako?” Alison je upitala: “Objasnili su da su kamate rasle sve te godine.” 76-godišnjak je potaknuo sve pojedince da pregledaju svoje neaktivne bankovne račune nakon ovog otkrića.

 

U Ujedinjenom Kraljevstvu, ako računi ostanu neaktivni u razdoblju od 15 godina, financijske institucije prenose sredstva u Fond za oporavak (RFL), iz kojeg vlasnici računa i dalje mogu podići svoj novac. Do danas je fond akumulirao preko 1,4 milijarde funti (1,7 milijardi eura), pri čemu su vlasnici računa povukli gotovo jednu desetinu ovog ukupnog iznosa. Osnovan 2011., RFL je nevladina organizacija koja se sastoji od preko 30 banaka i stambenih društava lociranih u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Prema riječima izvršnog direktora Adriana Smitha, dio sredstava namijenjen je humanitarnim organizacijama usmjerenim na pitanja vezana uz djecu, financijsku uključenost i socijalna ulaganja. Smith je izjavio: “Iako smo oprezni u pogledu dobrotvornih donacija koje dajemo, ključno je osigurati da posjedujemo dovoljno sredstava za rješavanje zahtjeva. Za pojedince je ključno da shvate da su njihovi prilozi sigurni i da uvijek mogu vratiti svoj novac.

Bonus tekst:

Poznat po svom snažnom okusu i mirisu, češnjak je jedna od najstarijih ljekovitih biljaka, koja je odigrala ključnu ulogu u kulturnim praksama i prirodnim tradicijama liječenja diljem svijeta. Ova cijenjena ljekovita biljka ima povijest dužu od pet tisuća godina. Porijeklom iz središnje Azije, češnjak je raširen u razne dijelove svijeta. Bogata hranjivim tvarima, jača imunitet i pruža brojne zdravstvene prednosti. Značajan spoj pronađen u češnjaku je alicin, poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima.

U egipatskoj kulturi češnjak je imao veliki značaj, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi ojačali njihovu snagu i otpornost, a otkriven je i u grobnicama faraona. Tijekom antičke Grčke i Rima, sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su se vojnici oslanjali na njega prije bitaka kako bi povećali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti. Do 6. stoljeća češnjak je stigao u Indiju i Kinu, gdje je stekao priznanje zbog svojih terapeutskih svojstava.

Zbog svojih kulinarskih i ljekovitih vrlina, češnjak je nezaobilazan u svakom kućanstvu i sastavni je dio svakog obroka. Igra ključnu ulogu u prehrani, funkcionira kao začin za gotovo svaku vrstu jela. U suvremeno doba mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporučuje se redovita konzumacija u sirovom obliku, a neugodan zadah možete ublažiti upotrebom soka od limuna, jabuke, mente, mlijeka, žvakanjem zrna kave ili kombinacijom s maslinovim uljem.

Preporučujemo