Kafa je mnogima omiljeni napitak i prva stvar koju ujutro urade čim se probude je upravo ispijanje kafe i to na prazan želudac. Poznati doktor objašnjava zašto to nikako nije dobro.

Ako je prva stvar koju ujutro popijete topla šalica kave, možda biste trebali razmisliti o promjeni navike konzumiranja. Doktor Karan Raj napominje da to nije nimalo korisno. Kavu nikako nemojte piti odmah nakon buđenja, liječnik je upozorio na opasnosti ovog popularnog napitka i preporučio kada ju skuhati. Možda je to teško shvatljivo i nekima nema smisla, ali za to postoji značajan razlog, smatra Raj koji je svojim praktičnim savjetima skupio velik broj pratitelja na TikToku. U Jutarnjem uživo na BBC-ju, popularni liječnik objasnio je zašto bismo trebali dopustiti tijelu da se samo probudi, umjesto da popijemo prvu jutarnju šalicu kave.

  • On ne zagovara da potpuno odustanete od jutarnje šalice kave, umjesto toga, malo promijenite svoju metodu. Nemojte piti kavu prije doručka da biste se razbudili. Vaše tijelo vas instinktivno budi kortizolom, rekao je. Umjesto toga, dr. Raj predlaže da pričekate nekoliko sati i popijete piće sa stolića za kavu nakon što se prirodna razina kortizola u vašem tijelu smanji. – Kavu konzumirajte sredinom dana kada su razine kortizola i energije niže. Nakon toga pustite djelovanje kafe i opskrbite se energijom, objasnio je.

Naravno, bilo je i onih koji nisu poslušali Rajov savjet. “O moj Bože ne. Ujutro moram prvo popiti kavu inače se neću družiti ni s kim”, napisao je jedan korisnik, a nekoliko drugih se složilo. Mnogi su se složili s preporukama liječnika i predložili drugim pojedincima da to pokušaju. Drugi su izjavili da je u početku bilo teško jer se čovjek navikao na kavu, ali kada bi menstruacija završila, osjećali bi se znatno bolje, piše The Sun.

Bonus tekst:

Kupus je povrće koje ljudi konzumiraju tisućljećima, ne samo da je ukusno, već ima i višestruka korisna svojstva. Ispod su informacije koje su zanimljive: kupus je bogat vitaminima, posebno vitaminom C, koji je uključen u imunološku funkciju. Osim toga, sadrži vlakna koja olakšavaju probavu i potiču zdrav sastav crijevne flore. Priznato je nekoliko sorti kupusa, uključujući bijeli, crveni i kineski kupus. Svaka sorta ima različita nutritivna svojstva i prednosti.

Terapeutske dobrobiti – kupus ima dugu povijest korištenja u tradicionalnoj medicini za ublažavanje bolova u zglobovima, poboljšanje probavnog sustava i olakšavanje detoksikacije. Osim toga, oblozi od listova kupusa koriste se za smanjenje upale i ublažavanje boli. I Grci i Rimljani uključili su ga u svoju prehranu i medicinsku tradiciju. Kupus je odličan izbor za dijetalna i zdravstvena jela zbog niske kalorijske vrijednosti pa je idealan dodatak jelima. Unatoč niskom sadržaju kalorija, pun je esencijalnih nutrijenata.

Osim toga, kupus ima izvanrednu sposobnost kulinarske upotrebe; može se jesti sirovo, kao u salatama, ili pripremljeno na različite načine, uključujući kuhanje, pečenje ili fermentaciju. To se vidi u kiselom kupusu. Kupus je jedno od najčešće konzumiranog povrća na planeti, nalazimo ga u brojnim kulinarskim tradicijama diljem svijeta. Kiseli kupus – poznata metoda pripreme kupusa je kiseli kupus, koji se smatra značajnim izvorom probiotika koji mogu poboljšati zdravlje crijeva.

Kupus je značajan u raznim kulturama, predstavlja plodnost i obilje. Tijekom srednjeg vijeka ovo je povrće bilo uobičajeno u prehrani pojedinaca niže klase u zapadnim zemljama, dok se u drugim zemljama smatralo i simbolom veselja. Funkcionalna uloga – Kupus je poznat po značajnoj količini vitamina K, koji je uključen u održavanje zdravlja kostiju, a također može spriječiti osteoporozu.

Preporučujemo