U većini kultura pokojnice se ukopavaju na groblju a oni sami još za života, ili njihovi najbliži nakon njihove smrti podignu spomenik. Na njemu u većini slučajeva piše ime i prezime kao i godina smrti i rođenja uz fotografiju.

 

Svaki dan nudi nam priliku da istražimo raznoliku lepezu sadržaja na platformama društvenih medija; međutim, tvrdimo da vjerojatno nikada niste naišli na nešto slično ovome. Zapravo, radi se o jedinstvenim spomen obilježjima podignutim u spomen na tragično preminule pojedince.

Nakon prerane smrti mlade djevojke koja je imala duboku ljubav prema mobitelima, naknadno je podignut spomenik njoj u čast. Ipak, ovo ne obuhvaća cijeli kontekst; zamislite lokalnog čovjeka koji je bio odani obožavatelj rakije, kako prima bocu svog omiljenog pića od svoje žene dok priprema čašu.

Mnogima je teško suzdržati se od zabave kad naiđu na takve spomenike i zaprepašteni su dokle će pojedinci ići. Je li doista potrebno da značajne trenutke u svojim životima ovjekovječe spomenikom koji će trajati stoljećima.

Bonus tekst:

Za mladu ženu po imenu Julia Hill, ljeto te godine i godine koje su uslijedile poslužit će kao duboka kušnja, testirajući ne samo njezinu otpornost nego i njezina uvjerenja. Uključila se u jednu od najpoznatijih i najopasnijih ekoloških kampanja tog vremena – nastojanje da se zaštiti sekvoja koja se naziva Luna. Koji su bili uvjeti koji su doveli do ovog sukoba i kako je Julia uspjela ostati na stablu dvije godine, spustivši se samo kao posljednja opcija? Sequoia Luna je prevazišla naziv običnog drveta. Ovo drevno stablo, staro nekoliko tisuća godina i smješteno u Kaliforniji, predstavlja značajno svjedočanstvo povijesti.

Tijekom 1990-ih postao je simbol očajničkih pokušaja da se zaštite šume, što se poklopilo s početkom opsežne sječe koja je ugrozila stabla u blizini sela Stafford. U svjetlu prijeteće opasnosti od Luninog uništenja, aktivisti su pokrenuli kampanju čiji je cilj očuvanje ovog izuzetnog stabla uz ostale predstavnike lokalne flore. Kasnije je postalo jasno da ljudske aktivnosti ne samo da iscrpljuju prirodne resurse, već i duboko remete ekosustave. Nakon odluke vlasnika zemljišta da očiste područje gdje je Luna cvjetala, aktivisti su upotrijebili provjerenu metodu — popeli su se na drveće kako bi spriječili drvosječe.

Ovaj pristup je pokazao svoju učinkovitost; usporedivi prosvjed u Oregonu 1985. uspješno je zaustavio sječu stabala, što je rezultiralo povećanjem učestalosti takvih prosvjeda. Ovu su strategiju postupno prihvatili aktivisti, koji su je primijenili ne samo na zanimanja drveća, već i za stvaranje pravnih i društvenih prepreka sječi. Međutim, Julia Hill je nadišla područje konvencionalnog aktivizma. Pojavila se ne samo kao zagovornica, već i kao simbolički predstavnik u borbi za očuvanje okoliša. Njezini napori da zaštiti sekvoju poslužili su kao pravi dokaz izdržljivosti, utječući i na nju osobno i na širi ekološki pokret.

Kako bi zaštitila Lunu, Julia se odlučila spojiti sa stablom, posvetivši tako dio svog postojanja njegovoj obrani. Iako je ovaj pothvat bio iznimno zahtjevan, bila je spremna riskirati ne samo svoju sigurnost, već i svoju cjelokupnu dobrobit u svojoj potrazi za zaštitom prirodnog okoliša. Što je aktiviste privuklo ovoj inicijativi? Njihov se poriv proširio dalje od pukog zaustavljanja operacija sječe. Sekvoje koje se nalaze u regiji spadaju među najstarija i najviša stabla na planeti.

Ova velika stabla, često starija od tisuću godina, uspijevala su mnogo prije dolaska Europljana na američko tlo. Sječa ovih veličanstvenih stabala dovela bi do uništenja jedinstvenog prirodnog blaga i nanijela bi nepopravljivu štetu cijelom ekosustavu. Iako su aktivisti bili svjesni potencijalnih opasnosti povezanih s njihovim djelovanjem, nitko nije mogao predvidjeti da će se spor razvući na pune dvije godine. Julia Hill nije započela praksu korištenja penjanja po drveću kao metode protesta; ovaj je pristup već pokušan, iako je nosio značajne rizike. Od kasnih 1980-ih, praksa penjanja i boravka na drveću se koristi i sve više dobiva na snazi.

Preporučujemo