Tikvice su povrće čija je sezona upravo sada i mnogima su omiljeni obrok. Najčešće ih domaćice pohuju mada se od njih može napraviti niz drugih jela. U nastavku pročitajte jedan recept.

Tikvice, povrće koje karakterizira nizak udio kalorija i visoka nutritivna vrijednost, cijenjene su među entuzijastima zbog svog divnog okusa i jednostavnosti pripreme. Međutim, iskustvo se često može razlikovati od ovog očekivanja. Razmislite koliko često ste se susreli s prekuhanim, kašastim, vodenastim ili potpuno bezukusnim tikvicama, što je rezultiralo razočaranjem zbog inače dobro pripremljenog obroka.

Na prvi pogled, tikvice se mogu činiti sasvim neuglednima; međutim, zahtijevaju više brige nego što im se obično pruža. Njihov suptilni okus i krhka tekstura mogu poslužiti i kao prednost i kao nedostatak. Uz pravilno rukovanje, tikvice mogu postati izvrstan, lagan, aromatičan i hranjiv dodatak svakom jelu. Suprotno tome, zanemarivanje njihovih potreba rezultira bljutavom, vodenastom kašom. U nastavku su predstavljene prevladavajuće pogreške s kojima se pojedinci susreću kada rade s tikvicama, zajedno sa strategijama za njihovo izbjegavanje.

1. Odabir neprikladnih tikvica. Putovanje počinje u trgovini ili tržnici. Iako mnogi pojedinci odabiru tikvice bez puno razmišljanja, važno je prepoznati da nisu sve tikvice jednake. Najprikladniji izbor su oni male do srednje veličine, jer imaju nježnu teksturu, tanju kožicu i manje sjemenki. Nasuprot tome, veće tikvice imaju tendenciju da budu vlaknaste, natopljene vodom i pune sjemenki, što zahtijeva dodatnu pripremu. Kada birate tikvice, odlučite se za one koje pokazuju jarku zelenu boju, čvrsti su na dodir i bez modrica ili mekih dijelova.

2. Pohranjeni su na neprikladnom mjestu. Tikvice su osjetljive na toplinu. Kada se ostave na sobnoj temperaturi, brzo omekšaju i počnu se kvariti. Stoga ih je poželjno staviti u ladicu hladnjaka, gdje mogu ostati svježi čak sedam dana. Važno je ne prati ih prije skladištenja jer vlaga može ubrzati proces kvarenja.

  • 3. Višak vode se zanemaruje. Primarni čimbenik koji doprinosi lošem ishodu tikvica je njihov povišeni sadržaj vode. Jednostavno ih narežite i stavite u tavu, dobit ćete vodenastu kašu. Da biste to izbjegli, preporučljivo je tikvice naribati, posoliti i ostaviti da se ocijede 15 do 20 minuta. Nakon toga ih treba isprati i temeljito osušiti papirnatim ručnicima. Ista tehnika može se primijeniti na narezane tikvice – dovoljno je samo malo soli, kratko namakanje i lagano tapkanje ručnikom.

4. Prekuhane su. Tikvice nisu prikladne za dugotrajno kuhanje. Kada se izlože pretjeranoj toplini, postanu kašaste, nalikuju obliku dječje kašice. Osnovni pristup je korištenje kratkih, ali intenzivnih metoda kuhanja—upotreba visokih temperatura u minimalnom trajanju. Tehnike poput brzog prženja u tavi, grilanja ili pečenja na povišenim temperaturama osigurat će održavanje ugodne teksture i očuvanje okusa. Ako je odabrana metoda kuhanja, treba je ograničiti na samo nekoliko minuta.

5. Nedovoljna upotreba začina očituje se u vašem kuhanju. Tikvice imaju suptilan okus koji zahtijeva pojačanje začina kako bi se istinski istaknule. Iako su sol i papar neophodni, ne treba ih ograničavati samo na njih. Dodatak svježeg peršina, bosiljka, majčine dušice, češnjaka, limunove korice i maslinovog ulja može znatno oplemeniti jelo. Za dodatni sloj okusa razmislite o dodavanju balzamičnog octa ili parmezana. Iskoristite priliku za eksperimentiranje jer tikvice pozitivno reagiraju na kreativne kombinacije.

6. Stavljaju se u neprikladno posuđe. Tikvice nadopunjuju lakša jela, poput piletine, ribe, tjestenine, riže i jaja. Međutim, poteškoće se javljaju pri pokušaju kombiniranja s bogatim umacima i masnim mesom. U takvim kombinacijama njihov se suptilni okus smanjuje, a njihova tekstura postaje neupadljiva. Preporučljivo je tikvice koristiti kao prilog, a ne kao temelj obilnijeg obroka.

7. Pretjerano koristite ulje. Tikvice imaju svojstva poput spužve, spremno upijaju ulje nakon dodira. Korištenje prekomjerne količine ulja može dovesti do toga da jelo bude i masno i teško. Stoga je preporučljivo koristiti minimalnu količinu ulja, dodajući više prema potrebi. Kada se peku u pećnici, tikvice posložite u lim za pečenje i lagano pokapajte maslinovim uljem. Ovakav pristup pomoći će zadržati lagan karakter jela.

 

8. Dosljedno se pripremaju na isti način. Vjerojatno ste upoznati s raznim metodama kuhanja kao što su pečenje, prženje i roštiljanje. Ipak, jeste li razmišljali o konzumiranju tikvica u sirovom obliku? Narezane na tanke ploške, tikvice mogu poboljšati salate, osobito u kombinaciji s limunom i parmezanom. Osim toga, mogu se pretvoriti u “špagete” za niskokalorična jela. Uključivanje u smoothije ili korištenje kao sastojak kruha i kolača također je opcija. Potencijalne upotrebe su neograničene ako ste voljni istražiti nove kulinarske puteve.

9. Način na koji ih režete ne uzima u obzir. Način na koji su tikvice narezane bitno utječe na proces kuhanja. Debele kriške obično ostaju nedovoljno kuhane, dok tanke kriške mogu pretjerano omekšati. Bitna je dosljednost u rezovima. Za prženje su optimalne tanke trake ili polumjesečasti oblici, dok su duži, ravni dijelovi poželjniji za pečenje na roštilju. U slučaju pripreme punjenih tikvica, poželjno ih je uzdužno prepoloviti i odstraniti im unutrašnjost.

Preporučujemo