Naš organizam namješten je tako da nam uvijek na određen način otkrije kada nešto nije uredu, te za svaku stvar drugačije prezentuje simptome. Danas pričamo o simptomima bolesti jetre koju možete da uočite još i na koži.
Jetra je jedan od, ako ne i najvažniji organ u ljudskoj anatomiji. Njegove osnovne funkcije govore o važnosti koja mu se pridaje u svakom postavljanju dobrobiti, funkcije kao što su detoksikacija krvi, kontrola metabolizma i sintetiziranje važnih proteina. Međutim, bolest jetre može biti asimptomatska sve dok se ne pojave ozbiljni simptomi. Dr. Youssef (Joe) Soliman, stručnjak za zdravlje jetre, upozorava da specifične promjene na koži mogu biti rani pokazatelji nekih temeljnih stanja jetre. Ako imate sljedeće simptome, trebali biste odmah posjetiti svog liječnika. 6. Boja kože i žutica Vrlo tipičan znak bolesti jetre je žutica, gdje koža, bjeloočnice i sluznice postaju žuti.
- Do ove promjene boje dolazi jer jetra nije u stanju metabolizirati bilirubin, žuti pigment koji nastaje kada se stare crvene krvne stanice razgrade. Budući da je bilirubin u krvi visok, to znači da postoji vrlo ozbiljna ozljeda jetre i zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Osim žutice, mogu se pojaviti i druge promjene u boji kože ako se pojavi bolest jetre, na primjer, koža postaje tamna ili pigmentirana, osobito na dlanovima i tabanima, što ukazuje na nakupljanje željeza u vašem tijelu. Zategnutost kože i oticanje Bolest jetre može prekinuti stvaranje izvora proteina albumina koji je vrlo bitan za ravnotežu tekućine u tijelu.
Snižene razine albumina mogu uzrokovati oticanje uglavnom u područjima kao što su trbuh, stopala i noge. Ako primijetite neobičnu oteklinu ili zatezanje kože, to može biti signal da nešto nije u redu s vašom funkcijom jetre.3. Svrbež i osip na koži Kontinuirani svrbež kože koji se pojavljuje bez vidljivog osipa može značiti povišenje žučnih kiselina u krvi, obično povezano s bolestima jetre poput ciroze ili bilijarne atrezije. Ovaj svrbež obično postaje intenzivniji noću i može biti prilično užasan za kvalitetu sna i opće dobro stanje. Bolest jetre može uzrokovati male žute mrlje na koži poznate kao ksantomi.
To su masne naslage potaknute visokom razinom masnoća u krvi, a mogu se pojaviti na kapcima, laktovima, koljenima ili stražnjici. Čimbenici koji igraju ulogu u održavanju zdravlja jetre? Iako ovaj dio tijela ima vrlo nevjerojatnu sposobnost ponovnog rasta, dugoročna oštećenja mogu dovesti do vrlo loših rezultata koji se ne mogu promijeniti. Ispod su neke vrlo važne mjere koje mogu pomoći da ostane zdrav: Pobrinite se da jedete dobro uravnoteženu prehranu i klonite se pretjerane konzumacije alkohola i visoko prerađene hrane koja je bogata zasićenim mastima i šećerima.
Umjesto toga, jedite više voća, povrća, cjelovitih žitarica i izvora zdravih masti i nemasnih proteina. Razmislite o jedenju orašastih plodova, maslinovog ulja i zelenog povrća, koji su bogati antioksidansima i pomoći će jetri da se regenerira. Također, važno je održavati zdravu težinu. Stanja prekomjerne tjelesne težine mogu dovesti do razvoja masne jetre i težih komplikacija kao što su ciroza i rak jetre. Preporučljivo je započeti s redovitim vježbanjem, pri čemu idealan prijedlog uključuje najmanje 150 minuta umjerenog vježbanja tjedno.
Procesi hidratacije i detoksikacije Uzimanje puno vode je važno jer pomaže jetri u filtriranju toksičnih elemenata. Klonite se gaziranih pića i alkohola jer će se jetra dodatno opteretiti. Redoviti liječnički pregledi uvelike bi doprinijeli poboljšanju prognoze jetrenih bolesti, a treba ih pretpostaviti kao vrlo uobičajenu prevenciju, posebno za osobe s obiteljskom poviješću bolesti jetre, dijabetesa ili onih koji su svjesni pretilosti. 5. Recite ne štetnim tvarima Štetni toksini poput nikotina i pesticida mogu loše utjecati na jetru, stoga njihov unos treba izbjegavati.
Također, kod primjene lijekova prvo se treba posavjetovati s liječnicima jer neki lijekovi mogu štetiti zdravlju jetre. Simptomi bolesti jetre možda se neće pojaviti sve dok oštećenje nije već učinjeno, što često dovodi do kasnog otkrivanja. Stoga je najbolje osluškivati svoje tijelo i reagirati na vrijeme. Ako se primijeti žutica, oteklina, svrbež ili bilo kakva promjena u pigmentaciji kože, krajnje je vrijeme za posjet liječniku. Vaša jetra naporno radi 24 sata kako bi spasila vaše zdravlje; nego mu pomozite brigom o sebi i usvajanjem zdravog načina života.