Naš organizam savršeno funkcioniše i osjećamo se dobro samo kada svi njegovi organi obavljaju svoju funkciju. Ukoliko dođe do nekog poremećaja javljaju se razne bolesti.

Tromboza je stanje koje može pogoditi osobe u dobi od 20 do 70 godina, bez posebnih smjernica za njezinu pojavu. Postaje lako vidljiv na nogama, često se manifestirajući kao proširene vene. Ključno je naglasiti važnost traženja liječničke pomoći bez odgađanja. Krvni ugrušci neophodni su za zaštitu tijela od oštećenja krvnih žila. Nakon ozljede ili traume, trombociti i proteini plazme surađuju kako bi stvorili ugrušak nalik gelu koji učinkovito zaustavlja krvarenje. Nakon što rana adekvatno zacijeli, tijelo obično otapa ugrušak prirodnim putem.

  • Međutim, ako se ovaj prirodni proces otapanja prekine, to može dovesti do opasnih situacija, poput prekomjernog krvarenja ili prekomjernog zgrušavanja. Rizici koje nose krvni ugrušci su značajni. Ovi ugrušci mogu ometati protok krvi, potencijalno uzrokujući moždani udar ako je zahvaćen mozak ili srčani udar ako je zahvaćeno srce. Nadalje, ugrušci koji se razvijaju u abdomenu, zdjelici ili nogama imaju potencijal otputovati u pluća, što dovodi do kritičnog stanja poznatog kao plućna embolija.

Važno je prepoznati znakove tromboze, jer se simptomi krvnih ugrušaka mogu pojaviti u različitim oblicima, iako je vrijedno pažnje nekoliko uobičajenih pokazatelja. Ako naiđete na simptome kao što su grčevi ili pulsirajuća bol u rukama ili nogama, oticanje ekstremiteta, crvenilo kože ili promjena boje, iznenadne poteškoće s disanjem, bol u prsima (osobito pri udisanju) ili iskašljavanje krvi, ključno je potražiti liječničku pomoć bez odlaganja. Tromboza, koja se odnosi na stvaranje krvnih ugrušaka, može biti rezultat različitih stanja i utjecaja, uključujući genetske predispozicije povezane s antifosfolipidnim sindromom.

Čimbenici koji doprinose također uključuju aterosklerozu, određene lijekove poput oralnih kontraceptiva i hormonsku terapiju, kao i kronične zdravstvene probleme kao što su aritmija, srčani zastoj ili pretilost. Nadalje, duža razdoblja neaktivnosti ili trudnoće mogu igrati ulogu. Pušenje je još jedan faktor rizika. Kako bi se smanjila vjerojatnost razvoja krvnih ugrušaka, ključna je provedba preventivnih strategija. Za postizanje dobrog zdravlja ključno je redovito sudjelovanje u tjelesnoj aktivnosti i osiguravanje pravilne hidratacije odgovarajućim unosom vode.

Za osobe s prekomjernom tjelesnom težinom preporuča se usredotočiti se na smanjenje tjelesne težine. Tijekom dugih letova korištenje kompresijskih čarapa može se pokazati kao prednost. Štoviše, preporučljivo je često mijenjati položaje tijela i izbjegavati dugotrajno sjedenje. U dijagnosticiranju tromboze, zdravstveni djelatnici koriste različite testove, uključujući protrombinsko vrijeme i procjenu D-dimera. Liječenje obično uključuje antikoagulantne lijekove, au nekim slučajevima može biti potrebna kirurška intervencija.

Namirnice poput kurkume, đumbira i češnjaka mogu pomoći u prevenciji krvnih ugrušaka. Unatoč tome, bitno je potražiti savjet liječnika prije dodavanja ovih namirnica u svoju prehranu, osobito ako trenutno uzimate lijekove za razrjeđivanje krvi. Unutar prirodnih procesa ljudskog tijela i drugih životinjskih organizama, postoji ugrađeni obrambeni mehanizam protiv tromboze koji se naziva prirodna trombolitička aktivnost. Ovo opisuje sposobnost tijela da koristi svoje vlastite komponente krvi kako bi primarno spriječio stvaranje ugrušaka i na kraju razgradio sve već prisutne ugruške.

Posljedično, brojni mali i neprimjećeni krvni ugrušci često se riješe u ranim fazama, često bez naše svijesti. Za ciljano liječenje tromboze nužna je bolnička njega i primjena lijekova protiv zgrušavanja. U slučajevima duboke venske tromboze i upale površnih vena povezanih s trombozom (tromboflebitis) savjetuje se umjesto antibiotika koristiti protuupalne lijekove, posebice nesteroidne antireumatike. Osim toga, elastične venske čarape preporučuju se za liječenje duboke i površinske venske tromboze, koja se naziva i tromboflebitis.

Ove čarape ne samo da pomažu u kompresiji kako bi se smanjio rizik od komplikacija, već također olakšavaju brži proces ozdravljenja. Prevencija tromboze uvelike ovisi o sudjelovanju u dosljednoj tjelesnoj aktivnosti, koja može varirati od laganih pokreta do snažnijeg vježbanja. Ipak, potreban je oprez jer iznenadni i pretjerani fizički napori mogu dovesti do povećanog rizika od tromboze.

Nadalje, održavanje odgovarajuće hidratacije je ključno, osobito tijekom toplijih mjeseci. Preporučljivo je podvrgavati se redovitim i temeljitim pregledima za otkrivanje i upravljanje čimbenicima rizika, uključujući liječenje temeljnih zdravstvenih problema kao što su proširene vene, tumori i poremećaji zgrušavanja.

Preporučujemo