Genetika ima veliki uticaj na ljudski rod po pitanju karakteristika, kako fizičkih tako i psihičkih a ima i veliku ulogu kada su u pitanju bolesti koje se nasljeđuju od roditelja. Neke od njih se mogu naslijediti samo od oca ili samo od majke.

Značajne posljedice proizlaze iz nasljeđivanja nasljednih bolesti po ženskoj liniji, što uvelike utječe na kvalitetu života. U nadolazećim odjeljcima zadubit ćemo se u različita stanja i bolesti povezane s ovim načinom prijenosa, dok ćemo također predstaviti preventivne radnje o kojima treba razmisliti.

 Prevladavajuća medicinska bolest koja se naziva osteoporoza karakterizirana je propadanjem i krhkošću kostiju, što ih čini sklonima prijelomima. Uloga genetskih čimbenika u ovom stanju, osobito među ženama u postmenopauzi, ne može se podcijeniti. Poduzimanje proaktivnih koraka za sprječavanje pojave reumatoidnog artritisa je ključno. Kako bi ublažili njegove učinke, stručnjaci preporučuju uključivanje više kalcija i vitamina D u prehranu, suzdržavanje od konzumiranja gaziranih pića i održavanje redovite rutine vježbanja koja uključuje aktivnosti poput hodanja i dizanja utega.

Autoimuno stanje poznato kao reumatoidni artritis uzrokuje upalu u zglobovima i može dovesti do velikih oštećenja. Provedene su mjere kako bi se izbjegao ovakav ishod. Kako bismo spriječili rani početak starenja, ključno je prihvatiti zdrave prakse kao što su redovita tjelesna aktivnost, prakticiranje dobre oralne higijene te suzdržavanje od pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola.

 

Proces starenja može se ubrzati genetskim komponentama koje se često nasljeđuju s majke na kćeri. U tijeku su napori da se ova pojava spriječi. Kako biste zaštitili svoju kožu od štetnih posljedica izlaganja suncu, nužno je uključiti SPF u svoju svakodnevnu rutinu njege kože, pridržavati se redovitog režima hidratacije i ograničiti vrijeme na izravnoj sunčevoj svjetlosti.

  • Osim toga, od iznimne je važnosti prepoznati i suočiti se sa svim mogućim emocijama depresije koje se mogu pojaviti. Depresija, uključujući postporođajnu depresiju, nerazmjerno više pogađa žene u usporedbi s muškarcima. Znanstvenici su identificirali gen Slc6a15 kao potencijalni čimbenik u nastanku ovog konkretnog stanja mentalnog zdravlja. Za rješavanje i ublažavanje učinaka postporođajne depresije pojedincima su na raspolaganju različite mogućnosti.

Traženje stručne pomoći putem terapije i, ako je potrebno, lijekova jedan je od načina koje treba razmotriti, uz traženje podrške od voljenih osoba i usvajanje zdravih načina života. Sada, preusmjerimo naš fokus na petu temu koja nam je pri ruci, zalazeći u carstvo glaukoma. Ovu specifičnu bolest karakterizira povećanje očnog tlaka. Važno je naglasiti da žene imaju veću osjetljivost na razvoj glaukoma, te je ključno priznati da se nasljedne genetske mutacije povezane s ovim stanjem mogu prenositi kroz uzastopne generacije.

Mogu se poduzeti mjere za sprječavanje ili smanjenje vjerojatnosti pojave. Kako bi se preventivno zaštitile od kardiovaskularnih bolesti, nužno je održavati rutinu posjeta oftalmologu, pratiti krvni tlak i provoditi mjere zaštite za zaštitu očiju od mogućih oštećenja. Kod žena, prisutnost genetskih čimbenika koji utječu na nakupljanje masti može povećati osjetljivost na srčane bolesti. Korištenjem različitih proaktivnih strategija mogu se učinkovito spriječiti neželjeni događaji.

Kako bismo održali životni stil koji je i hranjiv i skladan, imperativ je sudjelovati u redovitoj tjelesnoj aktivnosti i pridržavati se prehrane koja je bogata hranjivim tvarima, a minimalizirati unos zasićenih masti i soli. Jednako je značajno i razmatranje migrena i njihovog utjecaja na cjelokupnu dobrobit. Povećana pojavnost migrena kod žena, koja je trostruko veća nego kod muškaraca, može se pripisati značajnoj ulozi genetske predispozicije.

Kako bi se spriječili neželjeni incidenti, moguće je primijeniti različite proaktivne pristupe. Kako biste riješili problem nesanice, preporučljivo je smanjiti konzumaciju kofeina, alkohola i šećera, dati prioritet pravilnoj hidrataciji, uspostaviti redovitu rutinu spavanja i kontrolirati razinu stresa. Genetski čimbenici, zajedno sa stresom i tjeskobom, mogu pridonijeti kroničnim poremećajima spavanja.

Kako bi se spriječili neželjeni incidenti, moguće je poduzeti razne proaktivne mjere. Jedan ključni korak je uspostaviti dosljednu rutinu spavanja kako bi se smanjila vjerojatnost poremećaja spavanja. Osim toga, savjetuje se suzdržati se od konzumacije teških obroka i kofeina prije spavanja. Tjelesna aktivnost prije spavanja također može poboljšati kvalitetu sna. Aktivna društvena uključenost, stalni fizički napor i bavljenje kognitivnim vježbama bitne su komponente zdravog načina života.

Dodatno, uključivanje tehnika opuštanja poput meditacije može ponuditi dodatnu pomoć u postizanju okrepljujućeg sna. Ove strategije imaju posebnu važnost u kontekstu prevencije Alzheimerove bolesti, jer se češća pojavnost stanja kod žena može povezati s genetskim čimbenicima. Uvedene su razne preventivne mjere za rješavanje ovog problema. Od iznimne je važnosti ostati na oprezu u pogledu potencijalnih opasnosti povezanih s rakom dojke i jajnika.

Postojanje genetskih mutacija poput BRCA uvelike povećava vjerojatnost razvoja ovih posebnih oblika raka. Da bi se riješio ovaj problem, provodi se niz preventivnih mjera. Kako bi se osiguralo optimalno blagostanje i smanjio rizik od nasljednih bolesti, od ključne je važnosti redovito se podvrgavati medicinskim pregledima kao što su mamografija i ultrazvuk, prihvatiti zdrav način života, razmisliti o preventivnim operacijama ako se smatraju potrebnima i podvrgnuti se genetskom testiranju za osobe s visokim rizikom.

Preporučujemo