Iako se veliki dio razgovora vodio oko Sultanije Hurem i njenog zadivljujućeg izgleda, manje je poznato da je Gulčemal doista bila još izvanrednija žena. Danas otkrivamo malo više o njoj i njenom životu.
- Ova jedinstveno lijepa osoba osvojila je srce sultana Abdulmedjida i ubrzo mu postala supruga. Gdje god je išla, svojom je ljepotom očaravala okolinu; unatoč tome što je imao devet žena, sultan je prema njoj gajio posebnu naklonost iznad svih ostalih.
Bio je spreman učiniti sve za ovu Bosanku, ali tragično, razorna bolest prekinula je njen život. Osobni život Abdulmejida I. bio je posebno uzbudljiv. Njegova ljubav prema ženama dovela mu je mnoge partnerice, što je dovelo do niza problema. Ti su odnosi iscrpili financije dodijeljene sudu, prisilivši Tursku da po prvi put u povijesti zatraži inozemnu financijsku pomoć.
U posljednjim riječima izrazio je žaljenje, rekavši: “Moje žene i kćeri su me dokrajčile… Među ženama sultana Abdulmedžida, Gulçemal Kadın Efendi je imala najveći značaj. Udala se za sultana 27. marta 1843. i rodila petero djece, uključujući i budućeg sultana Mehmeda Rešada.
- Od Osmana I., prvog sultana koji je vladao od 1299. do 1324. godine i koji je dao ime carstvu, do Mehmeda VI., posljednjeg sultana koji je vladao od 1918. do 1922. godine, trideset i šest sultana Osmanskog Carstva imalo je brojne žene u životu.
Te žene uglavnom nisu bile ni Turske ni Muslimanke; potjecali su iz različitih regija unutar Otomanskog Carstva, a neki su bili Židovi koji su prešli na islam. Njihovi značajni doprinosi obilježavaju ih u povijesti kao značajne figure unutar jednog od najstrašnijih carstava u ljudskoj povijesti.
Život i politika bili su pod značajnim utjecajem ovih osoba, čije su biografije posljednjih godina inspirirale ne samo romane, već i scenarije za vrlo hvaljene televizijske serije. Izvanredno putovanje započelo je s poznatom i zadivljujućom Hurrem, izvanrednom suprugom Sulejmana Veličanstvenog. Još jedna značajna figura među ovim utjecajnim ličnostima bila je Gulçemal Kadın Efendi, koja je ostavila svoj značajan trag.
- Od Sarajeva do Istanbula pratila ju je sestra Bimisal. Godine 1840. Abdulmedžid je bio očaran njenom ljepotom, što je rezultiralo njihovim brakom. Iste godine dobila je kćer Fatmu Sultan, a dvije godine kasnije još jednu kćer Refiju.
Godine 1843. rodila je sina koji će se na kraju popeti na prijestolje kao sultan Reshad. Nažalost, podlegla je tuberkulozi u mladosti kada je Reshad imao samo sedam godina. Njemački liječnik Spitzer, koji ju je liječio, rekao je o njoj: Dok je razvijala šal, očarala me prisutnost neobično lijepe žene ispred mene; Nikada nisam naišao na nekoga tako izvanrednog…
Nakon njene bolesti, sultan Abdulmedžid je poslao svoju ženu glavnom liječniku na Ismail-pašinom dvoru. Izražavajući zabrinutost za njezino zdravlje, sultan se obratio Ismail-paši: “Ova žena ima jedinstvenu poziciju jedine supruge prema kojoj moje srce gaji najdublju naklonost. Moj život bio je isprepleten s njezinim, a naša je veza doista autentična.”
- Nažalost, unatoč medicinskim intervencijama tog doba, Gulçemal Kadın Efendi izgubila je bitku s tuberkulozom, preminuvši 16. studenog 1851. u Ortakoyu. No, sjećanje na zanosnu Sarajku, “lice lijepo kao ružine latice”, ostaje zauvijek.
Gulcemal ima važnu poziciju u turskoj pomorskoj povijesti, kao što se spominje u djelima pjesnika Bedri Rahmija Ejuboglua. Nazvan po Sarajki Gulcemal, ovaj brod odaje počast njezinoj ljepoti, koja je ostala slavljena i nakon njezine smrti. “Kada zamislim Istanbul, Gulcemal se odmah pojavi u mojim mislima.
To je mjesto gdje melodije ispunjavaju zrak, smješteno u kući sa zemljanim krovom u Anatoliji. Mlijeko obilno teče iz slavina, a na njegovim jarbolima cvjetaju ruže. Moje djetinjstvo odvija se u toj kući s zemljanim krovom u Anatoliji, vodeći me da otputujem u Istanbul i stignem u Gulcemal.”
- Priča svoje korijene nalazi u Belfastu. Brod, nazvan “Germanic”, porinut je 15. srpnja 1874. Bio je izvanredan za svoje doba jer je bio među prvom generacijom plovila opremljenih propelerima.
Dug 142 metra, “Germanic” je imao dva dimnjaka i četiri jarbola. Godine 1911. Osmanlije su kupile brod za 25.100 zlatnih lira i nazvale ga “Gulčemal”, što je ime izvedeno po majci sultana Mehmeda Rešada. U dobi od 37 godina, Gulčemal je bila poznata po tome što ima “lice lijepo poput ruže”, a njezina primarna svrha bila je transport turskih vojnika u Jemen.
Tijekom izazovnih godina Prvog svjetskog rata “Gulčemal” je služio kao bolnički brod, a dok se vraćao iz Çanakkalea u Istanbul, pogodio ga je torpedo lansiran s britanske podmornice. Nakon rata, brod je omogućio putovanje imigranata, od kojih su mnogi bili Turci, željnih da pobjegnu od sukoba i potraže nove mogućnosti u Americi.
Bio je to prvi turski brod koji je stigao u Sjedinjene Države. “Gulçemal” je više puta imao čast ugostiti Mustafu Kemala Ataturka, a 1934. godine dočekao je iranskog šaha Rezu Pahlavija. Prije nego što je završio svoje putovanje 1937. godine, brod je inspirirao mnoštvo putnika, pjesnika, slikara i pisaca.
Nakon toga, ostao je usidren u Zlatnom rogu dulje vrijeme prije nego što je konačno prodan Italiji 1950. Koje je mjere poduzeo Abdulmedžid I? Služeći kao osmanski sultan od 1839. do 1861., Abdulmedžid I. bio je liberalan i dobro obrazovan vođa. Bio je prvi sultan koji je razgovarao na francuskom i nastavio reformske napore koje je pokrenuo njegov otac Mahmud II.
- Svojim je ediktima proglasio pravnu jednakost svih građana i proširio građanska i politička prava na kršćanske podanike. Glavni cilj ovih reformi bio je osigurati opstanak osmanske države.
Restrukturirao je vojsku, uveo obveznu vojnu službu, donio nove zakone koji se odnose na kaznena, trgovačka i pomorska pitanja i uspostavio mješovite građanske i kaznene sudove koji su uključivali osmanske i europske suce. Njegovim zalaganjem rezultat je osnivanje Ministarstva prosvjete, a inicirao je i osnivanje Otomanske škole u Parizu. Abdulmedžid I. koncentrirao je svoju vanjsku politiku na njegovanje prijateljskih odnosa s europskim narodima kako bi se očuvao teritorijalni integritet Osmanskog Carstva.
Iako je postao vladar kao dječak u srpnju 1839., postigao je te ciljeve uz potporu nekoliko povjerljivih saveznika. Uložio je sve napore kako bi uskladio Osmansko Carstvo s modernim europskim nacijama, koje su hvalile njegove reforme usmjerene na kršćane i manjine unutar carstva.
Ipak, upravo su ti narodi opstruirali njegova nastojanja da povrati vlast i centralizira vlast u Bosni i Hercegovini, zajedno s Crnom Gorom. Nadalje, natjerali su Osmanlije da osiguraju autonomiju Libanonu i značajno olakšali put Rumunjske prema neovisnosti, prenosi stav.ba. Tijekom svoje vladavine, Abdulmedjid je pokrenuo restauraciju Aja Sofije, izgradio palaču Dolmabahçe i osnovao prvo francusko kazalište u Istanbulu.
- Ovo je doba također vidjelo temelje uspostavljene za suvremene turske institucije, koje su obuhvaćale sve, od administracije do sveučilišta. Osim toga, dovela je do napretka u područjima kao što su moderna medicina, inženjerstvo i pravo.