Većina nas je jedna dočekala lijepo i toplo vrijeme da bismo mogli ići u prirodu i uživati ali sa dolaskom proljeća pojavljuju se i insekti koji nam mogu zagorčati život. Mnogi će se složiti da su muhe jedne od najdosadnijih iz ove skupine.
Kako temperatura raste i sunce jače sja, raste iščekivanje dolaska toplijih dana. Međutim, uz ugodno vrijeme dolazi i nepoželjan povratak dosadnih insekata. Bez obzira na to živite li u ruralnom ili urbanom okruženju, muhe i druge štetočine mogu postati velika smetnja, osobito u kuhinji gdje mogu prenijeti zaraze i bolesti.
Dobra vijest je da postoje prirodne metode za borbu protiv ovih dosadnih stvorenja, a najbolji dio je da vjerojatno već posjedujete potrebne sastojke u vlastitom domu. Muhe imaju jaku averziju prema mirisu peperminta, što ga čini učinkovitim repelentom. Kako biste odvratili muhe od ulaska u vaš dom, razmislite o tome da biljku mente stavite na prozorsko staklo ili u posudu za skupljanje tekućine.
Metvica je biljka koja ne zahtijeva mnogo održavanja i može se kupiti u većini vrtnih trgovina. Muhe imaju averziju prema bosiljku, što ga čini izvrsnom biljkom za odvraćanje. Sadnjom bosiljka u male posude i strateškim postavljanjem u kuhinji ili u blizini ulaza, možete učinkovito zadržati muhe.
Snažna aroma ružmarina služi kao prirodno sredstvo odvraćanja, učinkovito odbijajući muhe i razne druge insekte. Prema Jordanu Fosteru iz Fantastic Pest Control, korištenje eteričnih ulja preporučena je metoda za odvraćanje insekata. Uz paprenu metvicu, postoji još nekoliko ulja koja su se pokazala učinkovitima u tom pogledu.
- Snažna aroma eteričnog ulja eukaliptusa vrlo je odbojna za insekte. Kako biste uklonili muhe s određenih područja, jednostavno natopite pamučni štapić uljem i strateški ga postavite. Umirujuća aroma lavande ne samo da djeluje kao prirodni repelent za muhe, već stvara i umirujuću atmosferu.
Kako biste iskoristili ovu prednost, jednostavno natopite pamučni štapić uljem lavande i strateški ga postavite u svoju kuhinju ili blizu prozora. Ne samo da je citronela poznata po svojim svojstvima odbijanja komaraca, već se također pokazala učinkovitim sredstvom za odvraćanje muha. Koristite ga na način sličan drugim eteričnim uljima.
Kako biste smanjili privlačnost muha, bitno je redovito čistiti kuhinju i uklanjati sve ostatke hrane. Pazite da sve površine budu čiste od prljavštine i da nema otvorenih posuda s hranom. Ugradnja mreža na prozore i vrata nudi fizičku barijeru koja učinkovito sprječava ulazak muha u kuću.
Prisutnost spremnika opremljenih poklopcima koji se automatski zatvaraju pomaže u smanjenju mirisa hrane, za koje je poznato da privlače insekte. Napravite svoj vlastiti domaći sprej protiv insekata kombinirajući vodu s malom količinom eteričnih ulja poput paprene metvice, eukaliptusa ili lavande u bočici s raspršivačem.
Nanesite sprej na područja gdje se muhe okupljaju za optimalne rezultate. Suočavanje s kukcima tijekom vrućih dana ne mora biti iritantno. Primjenom organskih pristupa poput korištenja biljaka i eteričnih ulja, možete učinkovito smanjiti pojavu muha i drugih kukaca u vašem kućanstvu. Ove nekomplicirane, isplative i ekološki prihvatljive metode omogućit će vam da uživate u ugodnoj klimi bez ikakvih dosadnih prekida.
Tijekom ljetne sezone često nas muči prisutnost muha. Ne samo da su smetnja, već služe i kao prijenosnici brojnih zaraznih bolesti. Ovi štetnici često gomilaju smeće, zagađuju našu hranu i bez napora prenose štetne patogene. Srećom, postoje tradicionalni lijekovi koji nam mogu pomoći u borbi protiv ovih dosadnih insekata. T
ijekom svog životnog ciklusa, kućna muha prolazi niz od četiri različita razvojna stadija, uključujući jaje, ličinku, kukuljicu i konačno dostizanje odrasle dobi kao kukac. Životni vijek potpuno odrasle ženke komarca je otprilike mjesec dana, unutar kojeg ima sposobnost položiti između 500 do 2000 jaja. U razmacima od 3 do 4 dana ženka odlaže grozdove do 150 jaja. Ta se jaja pažljivo stavljaju u vlažna okruženja koja osiguravaju hranu za buduće ličinke.
U roku od samo 24 sata, jajašca se izlegu, ustupajući mjesto mladim ličinkama koje prolaze kroz period razvoja koji traje između 5 i 15 dana, ovisno o čimbenicima okoliša. Nakon što ličinke završe s rastom, traže suho mjesto kako bi se podvrgnule lutki. Iz ove kukuljice izlazi odrasli komarac, spreman da se ponovno upusti u ciklus.