Išijas je nešto što jednostavno s godinama pokoleba mnoge ljude i predstavlja poteškoću na svakodnevnoj bazi. Stoga smo odlučili sa vama podijeliti jedan zgodan trik za rješavanje ovog problema.

Raspravljajmo o temi zdravlja kostiju u današnjem članku i posebno se usredotočimo na išijas, stanje koje može biti prilično neugodno ako se ne kontrolira i ne liječi.Agonija izazvana upalom išijasnog živca, koja se obično naziva išijasom, može uvelike ometati nečije dnevne rutine i cjelokupno stanje.

Neugoda se širi od donjeg dijela leđa do nogu, uzrokujući znatnu nelagodu. Unatoč tome, ruski zdravstveni stručnjaci iznijeli su jednostavnu, ali iznimno uspješnu metodu za ublažavanje ovih neugodnih simptoma. Kako primijeniti ovu specifičnu tehniku? Lijek uključuje namakanje stopala u toploj slanoj kupki prije spavanja.

Prikupite veliku posudu kako biste se pripremili za kupanje i napunite je s otprilike 10 litara vode. Ključno je osigurati da voda bude dovoljno topla da pruži ugodu, a pritom treba paziti da se izbjegnu previsoke temperature koje potencijalno mogu uzrokovati opekline. Kako biste unijeli bitne sastojke, u vodu pospite nekoliko prstohvata soli i dodajte oko 500 mililitara jabučnog octa. Kako biste osigurali konzistenciju, temeljito izmiješajte smjesu. Uronite stopala u pripremljenu kupku za stopala i ostanite u vodi dok ne postigne nižu temperaturu.

Nakon kupanja uzmite zasluženi odmor i svojim stopalima pružite prijeko potrebnu relaksaciju. Ublažite nakupljeni stres tako što ćete ih istegnuti, nakon čega slijedi osvježavajuće ispiranje čistom vodom. Nježno ih osušite ručnikom prije pripreme za miran san.

Pobrinite se da vaša stopala budu udobna tako da ih pokrijete dekom ili ručnikom kako bi ostala topla tijekom noći. Kako ujutro ne biste hodali bosi, preporučljivo je nositi papuče ili vunene čarape. Prema ruskim medicinskim stručnjacima, ovaj lijek se pokazao vrlo učinkovitim u ublažavanju boli išijasa, čak i uz samo jednu primjenu.

Kako bi se postiglo dugotrajno olakšanje, savjetuje se tretman svakih šest mjeseci ili po potrebi. Išijas, koji se medicinski naziva lumboischialgia, manifestira se kao osjećaj nelagode koji prolazi putem išijasnog živca, potječe iz donjeg dijela leđa i proteže se kroz kuk ili glutealno područje, naposljetku dopirući do nogu, a povremeno čak i do nožnih prstiju. Ovo stanje obično zahvaća jednu stranu tijela, a razlikuje se po prisutnosti boli koja se širi niz nogu.

Uobičajeni krivac za išijas je kompresija živca, koja se obično javlja kada lumbalni disk vrši pritisak na živac. Disk je normalno na sigurnoj udaljenosti od živčanih struktura, ali u slučajevima išijasa, pomaknuo se iz svog prvobitnog položaja, što dovodi do kompresije živca. Išijatični živac, odgovoran i za motoričke i za senzorne funkcije, pokazuje različite reakcije kada se stisne, što rezultira kombinacijom motoričkih i senzornih simptoma. Slabost mišića nastaje kao motorički odgovor, dok su bol i utrnulost u nogama rezultat senzornih odgovora.

N. ischiadicus, koji se često uspoređuje sa širinom palca, smatra se najdužim i najvažnijim živcem u ljudskom tijelu. Potječe iz lumbosakralnog dijela kralježnice i sastoji se od pet manjih živaca koji idu niz noge. Duž svog toka grana se na manje živce unutar natkoljenice, koljena, potkoljenice, stopala i na kraju doseže do nožnih prstiju. Iako je povećana tjelesna aktivnost obično kriva za ovu nelagodu, ponekad je teško odrediti temeljni uzrok. Kompresija ili upala živca može rezultirati bolnim osjećajima.

Uklještenje živca može nastati zbog prolapsa intervertebralnog diska, što dovodi do kompresije. Dodatno, do kompresije živca može doći kao posljedica suženja spinalnog kanala, što može biti uzrokovano prijelomima zdjelice ili bedrene kosti, tumorima ili aneurizmama. Općenito, blagi išijas ima tendenciju spontanog povlačenja s vremenom i strpljenjem. Međutim, ako mjere samozbrinjavanja ne uspiju ublažiti simptome ili ako bol i dalje traje, pojačava se ili se progresivno pogoršava nakon tjedan dana, preporučuje se potražiti savjet liječnika.

U rijetkim slučajevima, simptomi išijasa mogu se brzo pogoršati, zahtijevajući kiruršku intervenciju. Ako primijetite bilo koji od gore navedenih simptoma, savjetuje se da odmah potražite savjet liječnika. Ako osjetite bol i dodatne neurološke simptome koji ne znače oštećenje živaca, kao što je slabost, a ti se simptomi javljaju u obje noge (nazivaju se bilateralnim išijasom) i dovode do crijevnih ili urinarnih komplikacija, ili ako naiđete na gubitak osjeta ili snaga mišića u jednom udu.

Preporučujemo