Osjećan nadutog stomaka smo svi u nekom trenutku iskusili i to nije nimalo prijatno. Razlog za ovu pojavu u većini slučajeva je hrana koju jedemo a koja nadima naš organizam i zato j epotrebno obratiti pažnju na naš jelovnik.

Bez sumnje, svaki je pojedinac iskusio neugodan osjećaj nadutosti trbuha u nekom trenutku svog postojanja. To je neugodan osjećaj koji se može pripisati nizu čimbenika, uključujući određenu hranu koju smo odlučili konzumirati. Pojava plinova i nadutosti može se pripisati raznim čimbenicima, kao što su prekomjerna konzumacija hrane i konzumacija određenih namirnica.

Možda će biti iznenađenje da čak i uobičajeno povrće može igrati ulogu u nastanku ovih probavnih problema. Unatoč tome, modifikacijom našeg ponašanja i rutine prehrane možemo učinkovito smanjiti šanse da se susrećemo s ovim neugodnim osjećajima. Luk, povrće koje se često konzumira, poznato je po svojoj sposobnosti da izazove nadutost, što ga čini popularnim sastojkom raznih jela.

Konzumacija luka, točnije luka, može rezultirati stvaranjem plinova zbog prisutnosti određenih vrsta vlakana. Osobe koje su osjetljive na određene spojeve koji se nalaze u luku mogu doživjeti grčeve u želucu, čak i uz konzumaciju malih količina. Kako bi se ublažila pojava redovite nadutosti, nutricionisti preporučuju smanjenje konzumacije luka, posebice kada se konzumira u sirovom obliku.

Vjerojatnost pojave nadutosti može se smanjiti konzumiranjem kuhanog luka, jer primjena topline mijenja sastav vlakana i drugih komponenti koje pridonose stvaranju plinova. Uz luk, postoji niz drugog povrća koje može izazvati plinove. Cvjetača, prokulica i brokula su među najčešćim povrćem. Ovo specifično povrće sadrži složene ugljikohidrate koji našem probavnom sustavu predstavljaju izazov da se razgradi, što rezultira fermentacijom unutar crijeva i posljedičnom proizvodnjom plinova.

  • Unatoč njihovoj iznimnoj nutritivnoj vrijednosti i obilju vitalnih nutrijenata, osobe koje su podložne nadutosti trebaju biti umjerene pri uključivanju ovog povrća u svoju prehranu i obratiti veliku pozornost na metode kuhanja koje se koriste. Smanjenje pojave nadutosti zahtijeva kombinaciju mudrog odabira hrane i usvajanja nutricionističkih navika prehrane. Kako biste uspješno smanjili nadutost, važno je uzimati redovite, manje obroke tijekom dana, a pritom odvojiti vrijeme za sporije jelo i suzdržati se od upuštanja u razgovor tijekom obroka.

Ključna točka koju treba uzeti u obzir je da kada brzo konzumiramo obroke, skloni smo uzimati više zraka, što rezultira povećanom količinom plinova u našem probavnom sustavu. S druge strane, polagano žvakanje hrane potiče bolju probavu dopuštajući joj da se temeljito pomiješa sa slinom. Održavanje redovitog rasporeda obroka korisno je za stabilizaciju razine šećera u krvi, sprječavanje prekomjerne konzumacije hrane i smanjenje mogućnosti nadutosti.

Nadalje, suzdržavanje od konzumiranja gaziranih pića i žvakaćih guma može smanjiti količinu unesenog zraka, što je ključni čimbenik nadutosti. Važno je napomenuti da nadutost može poslužiti kao pokazatelj potencijalnih temeljnih zdravstvenih stanja poput sindroma iritabilnog crijeva, intolerancije na laktozu ili celijakije. U slučaju da prilagodba prehrane i prehrambenih navika ne uspiju olakšati simptome, preporuča se konzultirati se s medicinskim stručnjakom ili stručnjakom za prehranu kako bi se istražili potencijalni uzroci i odredili najprikladniji način djelovanja.

Usvajanjem svjesne prakse prehrane i svjesnim odabirom hrane koju konzumiramo, moguće je poboljšati zdravlje probavnog sustava i ublažiti nelagodu povezanu s nadutošću. Kako biste poboljšali cjelokupno zdravlje i smanjili pojavu nadutosti, preporučljivo je birati kuhani luk umjesto sirovog, umjereno konzumirati povrće koje izaziva plinove i usvojiti hranjiv režim prehrane. Ključno je napomenuti da se uzroci nadutosti mogu razlikovati od osobe do osobe, zbog čega je bitno uvažiti individualne razlike.

Kako bi se identificirali točni elementi koji uzrokuju nadutost, može se eksperimentirati s različitim namirnicama dok se prate simptomi koji se javljaju. Presudno je napraviti prilagodbe prehrane na temelju ovih nalaza. Osim toga, pridržavanje uravnoteženog i hranjivog plana obroka, zajedno s održavanjem zdrave prehrane, može imati značajan pozitivan učinak na naš probavni sustav i opću dobrobit.

Preporučujemo