Zdravlje bi svima nama trebalo biti na prvom mjestu, te bi sve svoje navike morali podrediti prema tome. Potrebno je poznavati svoje tijelo i čitati znakove, jer nam uvijek upućuje na to kada nešto nije uredu. 

Najčešći simptomi koji mogu ukazivati ​​na zgrušavanje u nozi su otok, bol, crvenilo i osjećaj težine. Ako primijetite ove znakove, trebate se odmah javiti svom liječniku kako biste mogli napraviti ultrazvuk vena. Venska tromboza je tehnički izraz za stanje u kojem se krvni ugrušak formira unutar vene. Obično je to više povezano s dubokom venskom trombozom ili DVT, koja je prilično česta. U skupini od 100 000 odraslih osoba, oko 50 do 100 osoba će svake godine imati novi simptomatski DVT.

  • Ovo stanje najčešće prevladava među ženama u dobi od 20 do 45 godina; povećani predisponirajući čimbenici prisutni su u trudnica i onih na oralnim kontraceptivima. Povremeno se tromboza može pojaviti bez utvrđenog uzroka, ali također može biti povezana s glavnim čimbenicima rizika kao što su trauma, produljena imobilizacija ili kirurški zahvat, zloćudna bolest, upalna stanja i antifosfolipidni sindrom (karakteriziran ponovljenom venskom ili arterijskom trombozom i/ili gubitkom fetusa) i dugotrajnim putovanjem.

O početnim simptomima koji pobuđuju sumnju na ugrušak u nozi konzultirali smo se s dr. Sandrom Radak, internisticom-angiologom. “Prvi simptomi koji zabrinu pacijenta i potraži liječničku pomoć najčešće su otok, bol, crvenilo i prividna težina u nozi. Najvjerojatnije su to glavni simptomi ugruška na tom području. Stoga, ako pacijent ima te simptome, treba učiniti ultrazvuk vena i to što prije. Time će se točno vidjeti tromb, gdje se točno nalazi i njegova zrelost, je li akutan ili kroničan.”

Detalj duboke venske tromboze koji stvara veliku tjeskobu kod pacijenata, ali i kod liječnika “ne mora biti jako kompliciran za potvrdu, pogotovo kada se ultrazvučni nalazi Dopplera poklapaju s kliničkom slikom”. Započnite terapiju antikoagulansima što je prije moguće. Nakon što se potvrdi tromboza, iznimno je važno odmah uputiti bolesnika angiologu ili vaskularnom kirurgu.

Potreban je brzi početak antikoagulantne terapije kako bi se spriječilo daljnje širenje tromba i plućna embolija, što je potencijalno fatalna komplikacija vezana uz duboku vensku trombozu. U nekim slučajevima mogu se primijeniti antibiotici, antiterapijski lijekovi koji smanjuju otekline u tkivima i upotreba kompresijskih čarapa. Brzi početak terapije za razrjeđivanje krvi ključan je za zaustavljanje kretanja ugruška i sprječavanje stvaranja ugruška plućne arterije; ovo može biti smrtonosan problem povezan s dubokim venskim ugruškom.

razine d-dimera su visoke u slučajevima ugrušaka. Koje laboratorijske pretrage treba i koliko često ih treba raditi ovisi o stručnjaku za krv. Test koji se provjerava je D-dimer. Mjeri produkt razgradnje fibrina i povećava se u mnogim stanjima koja imaju više stvaranja fibrina, poput venskog zgrušavanja. Treba napomenuti da ovaj pristup ima visoku osjetljivost; međutim, njegova je specifičnost niska, u rasponu od 35 do 55 posto, budući da razine D-dimera mogu porasti i kod infekcije, raka, traume i trudnoće.

Kako je napomenuo dr. Radak, od početka pandemije koronavirusa pojavila se velika literatura o D-dimeru, koji ne samo da uzrokuje značajne promjene u plućima pacijenata koji pokazuju teške simptome COVID-19, već može utjecati i na krvne žile, izazvati citokinsku buru, poremetiti koagulaciju i rezultirati koagulacijom.

Preporučujemo