Sviam je dobro poznato da bismo svaki dan trebali hidrirati svoj organizam unosom određene količine vode koja se kreće od 1,5 do 2 litra, ovisno o vašoj građi i težini kao i godinama.

Na točan postotak vode u vašem tijelu mogu utjecati čimbenici kao što su sastav tijela, spol i cjelokupno zdravlje; Međutim, činjenica je da se značajan dio vašeg tijela sastoji od vode. Prema eatthis.com, voda je vitalna za svaki sustav u vašem tijelu i služi brojnim bitnim funkcijama. Na primjer, voda igra ključnu ulogu u uklanjanju otpada iz tijela putem urina, pomaže u regulaciji zdrave tjelesne temperature kroz proces znojenja i čini komponentu tekućine koja štiti i mozak i fetus u razvoju.

Ovo su samo neke od važnih funkcija za koje je voda neophodna. S obzirom na njen temeljni značaj u omogućavanju zdravog tjelesnog rada, posljedice neadekvatne konzumacije vode mogu biti nepovoljne. Prema američkoj Nacionalnoj akademiji znanosti, inženjerstva i medicine, preporučuje se da odrasli muškarci konzumiraju 15,5 šalica tekućine dnevno, dok bi odrasle žene trebale težiti 11,5 šalica. Iako se obično predlaže da je dovoljna konzumacija 8 čaša vode dnevno, preporučeni unos od 11,5 do 15,5 čaša dnevno je učinkovitiji u osiguravanju odgovarajuće hidratacije za širi krug pojedinaca.

Osiguravanje adekvatne potrošnje vode jedna je od najučinkovitijih metoda za održavanje hidratacije; Međutim, ohrabruje činjenica da voda nije jedino sredstvo za povećanje unosa tekućine. U stvarnosti, ako ustanovite da ne ispunjavate ovaj cilj, bilo koja tekućina koju konzumirate tijekom dana može vam pomoći u hidrataciji. Pića poput vode, čaja, kave, sokova i mlijeka samo su neke od opcija za hidrataciju, a voće i povrće također igra značajnu ulogu. Na primjer, povrće poput lubenice, celera, krastavaca i rajčica može vam pomoći u postizanju vaših ciljeva hidratacije.

S obzirom na mnoštvo funkcija koje voda obavlja u tijelu, ne čudi da nedovoljna konzumacija tekućine može dovesti do ozbiljnih i zabrinjavajućih posljedica. Ako osjećate pojačanu glad tijekom dana, to se može pripisati nedovoljnom unosu tekućine. U slučaju dehidracije, vaše tijelo može odašiljati signale gladi, uzrokujući žudnju za slanom ili škrobnom hranom koja pomaže u zadržavanju vode u tijelu. Prije nego što posegnete za još jednom šakom krekera, razmislite o tome da prvo popijete malo vode kako biste utvrdili hoće li utažiti vašu glad.

  • Dok hrana i piće bogati ugljikohidratima, uključujući elektrolite na bazi natrija, mogu pomoći pri hidrataciji, obična voda također je učinkovita i može spriječiti unos nepotrebnih kalorija. Dok glavobolje mogu nastati zbog brojnih čimbenika, dehidracija se ističe kao jedan od primarnih čimbenika. Sljedeći put kada osjetite glavobolju, razmislite o tome da se odlučite za vodu kao svoj prvi lijek umjesto da odmah pribjegnete tabletama protiv bolova. Kako biste spriječili potencijalnu nelagodu u budućnosti, preporučuje se redovito konzumiranje vode tijekom dana umjesto čekanja znakova dehidracije da biste potaknuli unos tekućine.

Opća smjernica koju treba uzeti u obzir je da ako osjećate žeđ, vjerojatno ste već odgodili unos tekućine za taj dan. Tekućina služi za podmazivanje zglobova i tkiva u tijelu, osim što pomaže pri kretanju sadržaja kroz probavni sustav. Nedovoljan unos tekućine može ometati proces stolice, što dovodi do neugodnog zatvora. Osim produljenih intervala između posjeta toaletu, nedostatak hidratacije može dovesti do stvrdnjavanja stolice, što može uzrokovati naprezanje tijekom pražnjenja crijeva i posljedično povećati rizik od hemoroida.

Ako se oslanjate na gazirana i slatka pića kao svoje primarne izvore energije, razmislite o tome da ih zamijenite vodom kako biste poboljšali razinu energije. Ova prilagodba može rezultirati boljom hidratacijom i ublažiti učinak “mamurluka” povezan s kofeinom i šećerom koji se često javlja jedan do dva sata nakon konzumiranja. Iako napitci s kofeinom mogu pomoći pri ukupnoj hidrataciji, oni imaju blagi diuretski učinak, što može dovesti do povećane učestalosti mokrenja. Toplinski grčevi, toplinska iscrpljenost i toplinski udar povezani su s dehidracijom. Iako su ova stanja često povezana sa sportskim aktivnostima, mogu pogoditi bilo koga, što dovodi do alarmantnih simptoma.

Vruće i vlažno okruženje može pogoršati već postojeću dehidraciju i povećati vjerojatnost da ćete doživjeti neku od ovih bolesti povezanih s vrućinom. Adekvatan unos tekućine nudi brojne prednosti, uključujući potencijal za gubitak težine. Istraživanje koje je istaknuo Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism primijetilo je 30% povećanje brzine metabolizma među sudionicima nakon konzumiranja približno 500 ml vode. Osim toga, znanstvenici su izjavili da povećanje dnevne potrošnje vode za 1,5 litara može dovesti do dodatnih 17.400 sagorjelih kalorija u razdoblju od jedne godine.

Nalazi poput ovih mogli bi imati značajan utjecaj na postizanje ciljeva mršavljenja. Imate li poteškoća u održavanju koncentracije na trenutne zadatke? Ovaj problem može biti povezan s vašim dnevnim unosom vode. Sadrži 80% vode, na mozak značajno utječu razine hidratacije; Istraživanja pokazuju da čak i blaga dehidracija može oslabiti i pamćenje i pažnju. Štoviše, ozbiljnija dehidracija može dovesti do još težih neuroloških učinaka, uključujući zbunjenost i delirij.

Bilo da ste zaposleni na poslu, gledate televiziju ili sudjelujete u svakodnevnom trčanju, ubrzan broj otkucaja srca može ukazivati ​​na dehidraciju. Nedovoljan unos tekućine tjera srce na pojačani rad kako bi krv cirkulirala tijelom, što dovodi do ubrzanog rada srca. Kako biste poboljšali učinkovitost svog kardiovaskularnog sustava, preporuča se dan započeti s dovoljnom količinom tekućine te dosljednim unosom vode i drugih napitaka tijekom dana.

Preporučujemo