Sigurno ste i vi poput svake druge osobe bar jednom u životu osjetili nadutost u predjelu stomaka što uopšte nije lijep osjećaj. Do ovoga mogu dovesti razni čimbenici a jedan od njih je i vrsta hrane koju konzumiramo.
Plinovi i nadutost mogu nastati zbog raznih čimbenika, uključujući pretjeranu konzumaciju hrane i konzumaciju određene hrane. Iznenađujuće, svakodnevno povrće može pridonijeti razvoju plinova i nadutosti. Međutim, mijenjajući svoje prehrambene obrasce i navike, možemo učinkovito smanjiti vjerojatnost da doživimo te neugodnosti.
Među brojnim povrćem koje se često konzumira, luk se ističe kao čest uzročnik nadutosti, često uključen u široku paletu jela. Konzumacija luka, točnije luka, može dovesti do stvaranja plinova zbog prisutnosti određenih vrsta vlakana. Osobe koje su osjetljive na određene komponente koje se nalaze u luku mogu imati grčeve u želucu, čak i uz minimalnu konzumaciju.
Kako biste ublažili čestu nadutost, nutricionisti predlažu smanjenje unosa luka, osobito sirovog. Rizik od pojave nadutosti može se smanjiti konzumiranjem kuhanog luka, jer primjena topline mijenja sastav vlakana i drugih elemenata koji izazivaju plinove. Osim luka, postoji i razno drugo povrće koje može izazvati plinove.
Neki od najzastupljenijih uključuju cvjetaču, prokulicu i brokulu. Ovo posebno povrće sadrži složene ugljikohidrate koje naš probavni sustav teško probavi, što dovodi do fermentacije u crijevima i kasnijeg stvaranja plinova. Iako je ovo povrće nevjerojatno hranjivo i prepuno esencijalnih hranjivih tvari, osobe koje su sklone nadimanju trebaju biti umjerene kada ih konzumiraju i voditi računa o tome kako su kuhane.
- Sprječavanje nadutosti ne uključuje samo mudar izbor hrane, već i usvajanje zdravih prehrambenih navika. Redovitim obrocima i odabirom manjih porcija raspoređenih tijekom dana, kao i jedenjem sporijim tempom i suzdržavanjem od razgovora dok jedemo, možemo učinkovito smanjiti vjerojatnost pojave nadutosti.
Važno je napomenuti da brza konzumacija obroka dovodi do povećanog unosa zraka, a samim time i povećanja prisutnosti plinova u našem probavnom sustavu. Poboljšana probava je olakšana polaganim žvakanjem hrane, jer omogućuje bolju integraciju sa slinom.
Dosljednost u vremenu obroka pomaže u održavanju stabilne razine šećera u krvi, sprječava prekomjerno jedenje i smanjuje vjerojatnost nadutosti. Osim toga, izbjegavanje gaziranih pića i žvakanja gume može smanjiti unos zraka, što je faktor koji pridonosi nadutosti. Vrijedno je spomenuti da nadutost može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme poput sindroma iritabilnog crijeva, intolerancije na laktozu ili celijakije.
Ako prilagodbe prehrane i promjene u prehrambenim navikama ne ublaže simptome, savjetuje se potražiti savjet liječnika ili nutricionista kako bi se isključili ozbiljniji uzroci i odredio najprikladniji način liječenja. Poboljšanje zdravlja probavnog sustava i smanjenje neugode nadutosti moguće je kroz promišljenu praksu prehrane i svjestan odabir hrane.
Odlukom za kuhani luk umjesto sirovog, umjerenom konzumacijom povrća koje izaziva plinove i prihvaćanjem hranjive prehrane, može se uvelike smanjiti vjerojatnost nadutosti i poboljšati opće blagostanje. Ključno je naglasiti da je svaki pojedinac jedinstven i ono što kod jedne osobe izaziva nadutost ne mora imati isti učinak kod druge.
Isprobavanjem različitih namirnica i praćenjem simptoma možete odrediti specifične čimbenike koji pridonose nadutosti i prema tome prilagoditi svoju prehranu. Usvajanje hranjivog i dobro zaokruženog plana prehrane, zajedno s prakticiranjem dobrih prehrambenih navika, može uvelike koristiti našem probavnom sustavu i cjelokupnom zdravlju.