Na Balkanu se još uvijek u većini domova pripremaju obroci jer je tako ukusnije i ekonomičnije. Gulaš je jedno od jela koje je mnogima omiljeno i često se nalazi na trpezi.
Postoje razne metode pripreme gulaša, a chef Ivica Štruml govori o tome kako doći do što autentičnije verzije. Kritični aspekt ovog procesa je odabir odgovarajućeg mesa, počevši od goveđeg vrata. Kod pirjanja luka bitno je odrediti točan trenutak u kojem se meso stavlja. Luk mora postići idealnu ravnotežu debljine, slatkoće i okusa, izbjegavajući prenaglašeni okus “kuhanog luka”. Stoga je važno da meso ne bude niti prepečeno niti pretjerano blijedo, jer će oba uvjeta ugroziti okus jela. Težite srednjoj nijansi sličnoj onoj koja se obično povezuje s rižotom.
Prije nastavka, Štruml savjetuje da meso narežete na veće kocke. Važno je ukloniti opne i žilice, a zadržati masnoću koja će se otopiti i pojačati okus jela. Nadalje, nemojte se ustručavati biti velikodušni s vinom, pazeći da odaberete sortu visoke kvalitete. Za gulaš je najprikladnije crno vino, posebno ono koje rado pijete. U jačoj tavi zagrijte 1 decilitar suncokretovog ulja ili svinjske masti dok ne dođe do točke dimljenja, pazeći da se previše ne dimi.
Zatim umiješajte 1 kilogram goveđeg vrata narezanog na krupnije kocke, 500 grama crvenog luka, 40 grama češnjaka, 5 grama kima (ili pola žličice), 4 lista lovora i nekoliko vezica peršinova lista. Nakon toga umiješajte nasjeckano meso i pirjajte ga na jakoj vatri prije nego što ga izvadite iz posude. Zatim na preostalu masnoću ubacite sitno narezan luk. Štruml zbog jednostavnosti savjetuje da se luk ne riba ribanje ili miješa jer tvrdi da takve tehnike jelu daju nepovoljan okus. Započnite prženjem luka, povremeno miješajući, dok ne počne smeđiti, pazeći da ne postane previše taman. Na kraju vratite meso u tavu i miješajte dok tekućina ne ispari, učinkovito potpuno dehidrirajući meso.
- Nakon toga ulijte vino i pustite da se kuha dok potpuno ne ispari, ostavljajući samo njegovu esenciju. U ovom trenutku meso prolazi kroz drugi proces dehidracije. Zatim pomiješajte dvije trećine nasjeckanog češnjaka, sitno naribano korjenasto povrće, tri lista lovora, mljevenu papriku, sol i papar. Kad povrće počne izlučivati vlagu, dopustite joj da ponovno ispari, što znači treći slučaj dehidracije. Prema N1, zvučno cvrčanje prženja znači da je sva tekućina izbačena.
DODATNI SADRŽAJ
Osjećate li nakon buđenja osjećaj umora, letargije i manjka energije? Ove simptome možete smatrati samo posljedicom proljetnog umora. Unatoč tome, ključno je biti oprezan, jer ovi znakovi mogu poslužiti kao pokazatelji ozbiljnijeg temeljnog problema. U kontekstu opsežne rasprave oko proljetnog umora, bitno je biti oprezan i priznati da bi takav umor mogao značiti ozbiljnije temeljne zdravstvene probleme. Potencijalni uzročnici dugotrajne iscrpljenosti su neadekvatna prehrana, nedostatak tjelesne aktivnosti, poremećaji štitnjače, anemija i kronične bolesti.
Ključno je procijeniti dijabetes kao mogući čimbenik koji pridonosi ako osjećate umor iako ste dovoljno spavali. Ovo je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom tjelesnom težinom ili osobe s obiteljskom predispozicijom za dijabetes. Manifestacije depresije nadilaze puki emocionalni nemir; mogu se manifestirati kao trajni umor i trajni osjećaj umora. Ovaj poremećaj mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može pokazivati fizičke simptome, poput kronične iscrpljenosti, poremećaja spavanja i smanjenog apetita.
Kako biste poboljšali opću dobrobit i održali optimalnu razinu energije, preporuča se uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Nadalje, davanje prioriteta unosu vitamina B kompleksa i vitamina D je ključno jer ti nutrijenti značajno pridonose jačanju živčanog sustava i očuvanju zdrave energetske ravnoteže. Preporučljivo je ograničiti konzumaciju šećera i prerađene hrane kako biste izbjegli iznenadni skok energije nakon kojeg bi uslijedio nagli pad i posljedični osjećaj umora.
Bavljenje tjelovježbom predstavlja alternativu vrijednu razmišljanja. Iako možda nije najatraktivnija opcija, pridržavanje redovitog režima tjelesne aktivnosti može značajno poboljšati nečije emocionalno blagostanje i povećati ukupnu vitalnost. Preporučljivo je stvoriti naviku svakodnevnih šetnji na otvorenom.