Biti roditelj je ogromna odgovornost i zahtijeva veliko požrtvovanje.Kada se beba rodi ona postane centar svijeta za svoje roditelje a zamislite kako izgleda kada odjednom dobijete ne jednu nego osam beba.
- Prije desetak godina Amerikanka Natali Sulman na svijet je poželjela dobrodošlicu osmero žive djece. Njezin liječnik, dr. Kamrava, riskirao je gubitak liječničke licence za usađivanje 12 embrija u njezinu maternicu, budući da tipične medicinske smjernice općenito dopuštaju usađivanje samo dva do tri embrija. Cijelo to vrijeme Natalie, samohrana majka, brinula se za svoje šestero djece. Vođena čvrstom odlukom da brine o svojih 14 djece, donijela je odluku vratiti se u školu i samostalno ih financijski uzdržavati, odlučivši se ne oslanjati na javnu pomoć.
Izrazila je: “Uvjerena sam da ću im, kada završim školovanje, moći pružiti sve što im je potrebno. Bilo bi sebično od mene ostati pasivan i gledati televiziju, ignorirajući priliku da stvorim bolju budućnost za svoju djecu.” U potrazi za novčanom dobiti nekoliko je puta javno istupala, a čak je sklopila i ugovor za vlastiti reality show koji, nažalost, nikada nije realiziran. Natali sada živi u jednostavnoj kući s tri spavaće sobe u blizini Los Angelesa, gdje se brine o četrnaestoro djece.
DODATNI MATERIJAL
Apiterapija, značajna komponenta prirodne medicine, koristi pčelinje proizvode za rješavanje raznih zdravstvenih problema, a također se uključuje u svakodnevnu prehranu za poboljšanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja.
Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi konzumaciju, obuhvaća lokalizirane tretmane kao što je lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za liječenje gljivičnih infekcija poput atletskog stopala i herpesa, medicinska primjena pčelinjeg otrova za reumatska stanja, te uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, između ostalog. Bitno je naglasiti da se, za razliku od sintetskih proizvoda, tijelo ne može obraniti od pčelinjih proizvoda.
Značajan doprinos pčelinjih proizvoda očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti je zbog njihovog složenog sastava i kombiniranog djelovanja. Zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam sve je veća potrošnja proizvoda koji uključuju med, pelud, propolis i matičnu mliječ. Na ljekovitu učinkovitost meda utječe njegova kvaliteta i određeni biljni izvor iz kojeg potječe. Poseban sastav meda pruža značajne antimikrobne i antioksidativne prednosti.
Nadalje, služi kao lako probavljiva hrana koja brzo podiže razinu energije, dok dosljedno uzimanje poboljšava fizičku izdržljivost i psihičku stabilnost. Osim toga, fitonutrijenti prisutni u sirovom medu i propolisu pokazali su potencijal u prevenciji raka. Osim toga, sinergijska svojstva flavonoida koji se nalaze u medu, propolisu i peludi, kada se koriste uz druge lijekove, igraju važnu ulogu u prevenciji i liječenju tumora. Studije pokazuju da redoviti unos meda povećava koncentraciju korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.
Tradicionalna medicina već stoljećima priznaje ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma prehlade i gripe. Opsežna istraživanja su definitivno pokazala da med služi kao izvrstan prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola. Med je poznat po svojim brojnim ljekovitim svojstvima, poboljšava apsorpciju i učinkovitost lijekova, a istovremeno čisti tijelo od štetnih toksina.
Njegova ljekovita svojstva rješavaju razne zdravstvene probleme, kao što su gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, a pomaže u regulaciji proizvodnje želučane kiseline i detoksikaciji jetre. Osim toga, med služi kao lijek za ginekološke probleme, ublažava jutarnje mučnine i rješava respiratorna stanja poput kroničnog bronhitisa, bronhijalne astme, rinitisa, alergijskog rinitisa, faringitisa, sinusitisa i laringitisa. Također pomaže kod anoreksije ili smanjenog apetita, normalizira rad crijeva, olakšava zatvor i nudi olakšanje od hemoroida.