Kada govorimo o tradiciji tu mislimo između ostalog i na razne običaje koji se u jednom podneblju ili narodu upražnjavaju od davnina. Tokom vremena neki su izumrli što je dobro jer je bilo jako bizarnih primjera.
U različitim kulturama diljem svijeta postoji mnoštvo osebujnih tradicija, običaja i rituala. Ove prakse, često nepoznate strancima, ponekad mogu pokvariti nečiju percepciju određene kulture. Danas otkrivamo jedan takav običaj za vaše prosvjetljenje. Zadivljujuća serija “Nečista krv, grijeh pradjedova” i roman i TV emisija “Nečista krv” Bore Stankovića zadiru u osjetljivo ispitivani fenomen inauguralne svadbene večeri u Srbiji.
Ova djela pružaju intrigantnu pripovijest koja razotkriva običaje vezane uz ovaj događaj, rasvjetljavajući njegove povijesne početke. Narativ priče baca svjetlo na davno zaboravljene običaje koje je vrijeme zamračilo, posebno naglašavajući mučno i užasno iskušenje koje mlade žene prolaze: čin spolnog odnosa. Ovaj trajni ritual, koji je zaokupio pozornost čitatelja potječe iz grada Prizrena, kako je prikazano u knjizi i njezinoj televizijskoj adaptaciji.
U izuzetnom književnom djelu Ivana S. Jastrebova “Običaji i pjesme Srba u Turskoj: u Prizrenu, Peći, Moravi i Debru” autor istražuje značajnu povijesnu vrijednost ovih često zanemarenih obreda. Jedna takva tradicija koja osvaja čitatelje je fascinantna praksa “dovođenja mladenaca”. U ovoj prastaroj tradiciji, novovjenčani parovi okupljaju se u ponoć kako bi sudjelovali u posebnom ritualu.
Oni jako pažljivo biraju prostoriju za ovu prigodu, pazeći da ne padne u ponedjeljak ili da se podudara s obilježavanjem Usjekovanja glave Ivana Krstitelja. Ceremonija vjenčanja odvija se na sljedeći način: pouzdana prijateljica mladenke, obično mlada žena, pridružuje se udatim ženama iz mladoženjine obitelji kako bi pažljivo pripremile mladoženjin krevet u posebno određenoj prostoriji.
- Kada mladoženjin otac nije u mogućnosti ponuditi besplatno mjesto za spavanje, uobičajeno je smjestiti krevet ili u podrum ili u spremište. Kao znak pažnje, razna vina i slatki deserti promišljeno su postavljeni blizu kreveta za novopečeni bračni par. Prije nego što bude otpraćen u svoju određenu sobu, mladoženja pokazuje svoje poštovanje nježnim ljubljenjem ruku svojih roditelja i cijenjenih pojedinaca u kućanstvu. Isto tako, mladenka pozdravlja i ljubi ruke svim prisutnima prije nego što uz pomoć mlade žene povede svog muža prema njihovoj zajednici.
Nakon prelaska praga dodijeljenog prostora, bilo da se radi o odajama ili spremištima, mladenka izražava svoje divljenje nježnim poljupcem u ruku svog muža, simbolizirajući njegov cijenjeni status u kućanstvu. Nakon toga, ona mu pomaže da skine odjeću, unatoč činjenici da je njegova odgovornost da se skine. Ovaj običaj proizlazi iz mladenkine nelagode kad se svuče pred muškarcem s kojim se nedavno prvi put susrela, bez obzira na njihovu bračnu zajednicu.
U uobičajenoj praksi, uobičajeno je da mlade žene povezane s mladoženjinom obitelji savjetuju nevjestu da ne odgovara na bilo kakve upite i da tijekom noći promatra stanje potpune tišine. Povijesno gledano, članovi s mladoženjine strane sudjelovali bi u djelima pobune tijekom svadbenog veselja, poput snažnog lupanja na vrata prebivališta mladenaca, što je dovelo do štetnih posljedica.
Srećom, ovo nepristojno ponašanje progresivno se smanjuje kako vrijeme prolazi. Dok sunce počinje izlaziti, mlada žena se probija prema odajama u kojima boravi novopečeni par, diskretno kucnuvši na vrata kako bi započela uobičajeni obred boščaluka. Pod vodstvom mlade dame, mlada nježno poljubi muža u čelo. U znak zahvalnosti, muž uzvraća darivanjem svoje žene zbirkom zlatnika, čija količina ovisi o njihovoj financijskoj situaciji, u rasponu od 1 do 30 (ekvivalentno 5-10 pijastera).
S ruhom iz miraza koje je još uvijek ukrašava, mladenka ustrajno toči vodu iz vrča, označavajući pročišćenje i obnovu koje doživljavaju oni koji se probude iz sna. Istovremeno, neoženjeni muškarci, u pratnji ženskih družica, revno prilaze bračnoj postelji, tražeći dokaze nevjestine čednosti. Njihovo nezadovoljstvo ne proizlazi iz sumnje u pogledu njezine čistoće, već iz uvjerenja da su mistične moći i čarolije spriječile zaručnicu u konzumiranju svete zajednice.
U skladu s učenjem knjige, uobičajeno je da majka otvoreno pokazuje svoje osjećaje dok joj mladoženja nježno ljubi ruku tijekom ceremonije vjenčanja. Ovaj simboličan čin predstavlja sinovo emocionalno odvajanje od majke i njegovu posvećenost supruzi. Sveta veza braka, često zanemarena i pod utjecajem tradicionalnih patrijarhalnih običaja, dodaje osjećaj intrige početnoj bračnoj noći i dinamici unutar obitelji. Društveni tabui koji okružuju ovaj ozračje tajnovitosti isprepleteni su simboličnim značenjem.
U davna vremena, naši prethodnici su se bavili praksama koje se danas smatraju tabuom, ali su bile naširoko prihvaćene tijekom njihove ere. Prijenos narativa koji detaljno opisuju drevne rituale, posebno one koji se odnose na prvu bračnu noć, vjerojatno se dogodio kroz uzastopne generacije, posebno u južnim regijama Srbije. Od iznimne je važnosti priznati da određene društvene frakcije nastavljaju podržavati ove običaje, koji uključuju provjeru posteljine na tragove krvi nakon stupanja u bračnu zajednicu.
Razlog održavanja ove tradicije je jasan. Simbolika mladenkine čistoće predstavljena je u modernom društvu kroz prisutnost krvi tijekom ceremonije vjenčanja. Iako je ova tradicija logična, to je samo jedan element koji doprinosi nelagodi i dvosmislenosti oko ove konkretne situacije. Dok novopečeni par dijeli svoj prvi intimni zajednički obrok, stariji rođaci stoje u blizini, spremni pružiti pomoć i podršku ako mlada osoba zatreba vodstvo tijekom ovog duboko osobnog iskustva.