Demencija je bolest koja uglavnom pogađa starije ljude i koja ima razoran efekat ne samo na njihov kvalitet života nego i na njihove bližnje. Iako je moderna medicina munjevito napredovala još nije pronađen lijek.

Rani znakovi demencije mogu se pojaviti tijekom aktivnosti poput odijevanja, zbog čega je ključno obratiti pozornost na znakove koji slijede. Društvo za Alzheimerovu bolest upozorava na svojoj web stranici da ako ste tek sada primijetili promjene, možda ćete osjećati da vaši simptomi nisu dovoljno jaki da bi opravdali testiranje na demenciju.

  • Rana dijagnoza demencije ključna je jer omogućuje pristup specijaliziranoj skrbi, informira voljene osobe i omogućuje pristup relevantnim pogodnostima. Istraživanje je pokazalo da 60 posto ispitanih želi da im je dijagnoza postavljena ranije. Dok se gubitak pamćenja i zaboravljivost općenito prepoznaju kao primarni simptomi ove ozbiljne bolesti, postoje raniji pokazatelji koji nisu toliko široko prihvaćeni, uključujući promjene u vizualno-prostornoj svijesti i promjene u osjetu mirisa.

Osim toga, “Dementia Australia” ističe da se neočekivani simptom može manifestirati rano tijekom procesa oblačenja. Oblačenje uključuje različite sposobnosti kao što su pamćenje, koordinacija oko-ruka, ravnoteža, pa čak i emocionalno stanje. Demencija može utjecati na sve te vještine, čak i u početnim fazama. Na primjer, osoba s demencijom može se boriti za održavanje ravnoteže dok se oblači ili može greškom pokušati provući ruku kroz otvor na košulji zbog apraksije.

Osobe s Alzheimerovom bolešću mogu se susresti s poteškoćama u prepoznavanju detalja s niskim kontrastom, poput gumba koji odgovaraju boji tkanine. Odijevanje može postati sve veći izazov zbog neobičnih patentnih zatvarača, malih gumba i kukica, što dovodi do osjećaja smanjene koordinacije ruku i očiju. Kako bolest napreduje, osobi će biti sve teže samostalno se odjenuti. Koje korake trebate poduzeti ako mislite da bi netko mogao imati demenciju?

Ako ste zabrinuti zbog demencije kod sebe ili nekoga do koga vam je stalo, NHS preporučuje da posjetite liječnika opće prakse što je prije moguće. Ako pomažete voljenoj osobi, preporučljivo je poći s njom na termin kako biste se lakše prisjetili bitnih informacija. Prema riječima stručnjaka koje navodi Huffpost, dijagnosticiranje demencije može pomoći pojedincima koji pokazuju simptome, zajedno s njihovim obiteljima i prijateljima, u pripremi za ono što je pred njima.

Pravovremena identifikacija i dijagnoza mogu uvelike pojednostaviti život oboljelima i njihovim obiteljima. Demencija ima veliki utjecaj ne samo na osobu kojoj je dijagnosticirana, već i na njihovu obitelj i prijatelje. Ovo stanje dovodi do trajnog pogoršanja funkcije mozga, što je vidljivo kroz probleme s pamćenjem i promjene u ponašanju. Može utjecati na kognitivne vještine, verbalnu komunikaciju, sposobnost obavljanja svakodnevnih aktivnosti i fizičku koordinaciju.

Alzheimer Scotland, dobrotvorna organizacija, ukazala je na specifičan pokazatelj demencije koji može postati vidljiv prilikom uspinjanja stepenicama. Primijetili su da oni koji su pogođeni demencijom pokazuju različite varijacije, pri čemu učinci bolesti variraju ovisno o područjima mozga koja su najviše oštećena. Postoje upozorenja koja sugeriraju da penjanje stepenicama može predstavljati poteškoće za osobe s demencijom. Osobe koje pate od demencije često teško ustaju iz sjedećeg položaja, što povećava rizik od pada.

“Poteškoće u kretanju povezane s demencijom mogu dovesti do povećane pojave spoticanja i padova.” “Primijećeno je da pojedincima može biti teško podići noge dok hodaju, osobito kada se kreću stepenicama.” Prema Alzheimer Scotlandu, bavljenje vježbama snage ili ravnoteže dvaput tjedno može smanjiti vjerojatnost pada.

To uključuje aktivnosti koje uključuju sjedenje, stajanje i hodanje. Međutim, ako ste zabrinuti u vezi sa svojim zdravljem ili zdravljem voljene osobe, preporučuje se potražiti savjet zdravstvenog radnika.

Preporučujemo