Pjevačica Nada Topčagić je već decenijama na estradnoj sceni a nedavno je u žižu javnosti vratio poznati fudbaler Zlatan Ibrahimović koji obožava njenu pjesmu Jutro je i koja je sada postala planetarno popularna.

Nada Topčagić pojavila se na zabavnoj glazbenoj sceni 1981. godine i već tada je bilo vidljivo da posjeduje izuzetan vokalni talent. Samo mali dio stanovništva zna da se ona izjašnjava kao muslimanka, dok joj je pravoslavno ime Nada. Proslavljena pjevačica Nada Topčagić posjeduje impresivan repertoar hitova i izuzetno uspješnu karijeru.

  • Njezina postignuća nisu nastala preko noći; umjesto toga, njezino početno putovanje bilo je prepuno značajnih prepreka. Rođena 1953. godine u Modriči, odrastala je uz dvije sestre i brata, prvenstveno pod brigom bake u selu Tarevcima, jer su joj roditelji u to vrijeme bili na radu u Slavoniji. Iako je dio svog školovanja provela u Osijeku, gdje je pohađala osnovnu školu, kasnije se vratila u Bosnu i Hercegovinu, da bi u Modriči završila osnovnu i srednju kemijsku školu.

Malo je poznato da Nada potječe iz muslimanske obitelji i da je kasnije prihvatila drugu vjeru. “Tadašnji hodža je postavio uvjete i naknade koji su mi onemogućavali ispraćaj oca prema mojim željama. Tada mi je to bilo potpuno neprihvatljivo, a otkrio sam da su oni u partnerstvu s jednom kamenorezačkom radnjom.

Nisam siguran u točnu lokaciju moga oca; prije sam se kretao pored četiri stabla šljive koja su u međuvremenu bila nestala, a moji su roditelji bili privrženi islamu osjećaje u vezi s njihovim obraćenjem“, primijetila je jednom Nada.

Bonus tekst:

Postizanje tako cijenjenog priznanja na dva kontinenta u kratkom vremenskom roku iznimno je postignuće, čiji je jedinstveni primjer Samuel Coleridge-Taylor.Rijetko je postignuće za pojedinca postići tako ugledan status na dva kontinenta u kratkom razdoblju, razliku koju je Samuel Coleridge-Taylor značajno postigao. Zoran Kalezić bio je čvrsto uvjeren da je ljubav koju je susreo bila ključna u njegovoj borbi protiv raka pluća.

Odlučio je odbiti operaciju, kemoterapiju i tretmane zračenjem. Unatoč tome, njegovo je srce na kraju podleglo, što je dovelo do njegove smrti 4. siječnja u 73. godini života, nakon teškog suočavanja s bolešću. U cijeloj toj muci bila mu je podrška supruga Irena s kojom se vjenčao u 67. godini života, a njoj su bile 53. Zadržao je optimističnu perspektivu, čvrsto vjerujući u svoju konačnu pobjedu nad bolešću do posljednjih trenutaka. – Koje emocije trebam doživjeti? Nalazim se usred borbe.

Trenutno sam na kemoterapiji u Specijalističkoj klinici za plućne bolesti “Brezovik” u Nikšiću. Ove kemoterapije pružaju jedini tračak nade za pojedince kojima je dijagnosticiran rak pluća, potencijalno produžujući život za dodatne dvije ili tri godine, a ja vjerujem u medicinsku znanost. Zamišljam svoj put do oporavka u svojoj sredini, jer sam folk pjevač i umjetnik. Kad bi moj put došao do kraja, bilo bi mi draže da se to dogodi ovdje, nego kao sluga u tuđini, kako je Zoran jednom rekao.

S Tomom Zdravkovićem zadržao je neraskidivu vezu, prijateljstvo koje je u konačnici dovelo do njegove uloge kuma. Nakon potresne dijagnoze raka pluća, izrazio je duboki osjećaj skorog ponovnog susreta sa svojim dragim prijateljem. Dok sam se polako približavao svom kumu Tomi, osjećao sam predosjećaj našeg skorog susreta; međutim, bio sam dužan ispuniti prethodne obveze. Nestrpljivo iščekujem koncert u Domu sindikata, žudim ponovno doživjeti melodije koje donose ravnotežu svim orguljama.

Bitno mi je da svoje svjedočanstvo još jednom podijelim s publikom – iskreno je rekao Kalezić, a suze su mu tekle tijekom nastupa. Grupa koja je ostala nepokolebljiva bili su Kaleza, Tozovac, Cune, Lepa Lukić, Mika Antić, Zoki Radmilović i, naravno, Silvana. Svaki je član uživao u izvanrednoj karijeri, a tijekom njihovog zajedničkog vremena među njima nije bilo sukoba ili osjećaja ljubomore; njihova veza kultivirana je kroz uzajamnu ljubav prema glazbi.

Na sličan Tomin način, Silvana je odigrala ključnu ulogu u podršci Kaleziću na početku njegove karijere, što je utjecalo na njihovo duboko prijateljstvo. Među njima je postojalo duboko međusobno poštovanje i uvažavanje. Zoran je istoj ženi posvetio svoje bezvremensko djelo “Jedna žena koje više nema” ostavivši trajan trag u sferi narodne glazbe.

 

Preporučujemo