Velika suša i visoke temperature a onda poneko iznenadno nevrijeme prađeno gradom i jakom kišom je ove godine uništila mnoge plodove koje su poljoprivrednici uzgajali. Danas govorimo o paradajzu.

Vrtlari, drago nam je zbog vas! Predstavljamo vam pravu metodu koja će olakšati rast vaših biljaka. Vrtlari obično traže načine da pojačaju snagu svojih biljaka, povećaju prinose i sačuvaju svoje usjeve od grabežljivaca ili bolesti. U toj potrazi često traže razne skupe i kemijske proizvode, no jednostavno i prirodno rješenje za to već postoji – jod. Ova komponenta je poznata po svojim antiseptičkim svojstvima, ta svojstva mogu biti od velike važnosti za zdravlje biljaka, posebno rajčice, koje su posebno osjetljive na jod. Ako želite brže sazrijevanje, otpornije biljke i bogatiji urod, pročitajte kako nekoliko kapi može imati značajan učinak. Što je s jodom?

  • Iako nije čest u uputama za uzgoj povrća, jod ima značajnu ulogu u razvoju biljaka. Nije mineral koji je biljkama potreban u velikim količinama, ali njegova prisutnost, čak iu malim količinama, može imati značajan utjecaj. Rajčice su jedna od najosjetljivijih biljaka u vrtu, posebno im prija dodatak joda, ovaj element doprinosi otpornosti biljke, smanjuje vjerojatnost bolesti i pospješuje sazrijevanje plodova. Mnoga tla imaju prirodno nisku razinu joda. To znači da će rajčice često rasti u staništima u kojima nedostaje potrebna komponenta.

Ishod može biti spor rast, nedostatak cvjetova, manji prinosi i osjetljivost na gljivične bolesti. Dodavanjem joda u situaciju, to se može znatno poboljšati bez potrebe za kemijskim pesticidima. Prvi pristup: Prijenos joda isparavanjem. Najjednostavniji i najsigurniji način da biljci date željenu količinu joda je zalijevanje. U tu svrhu koristi se povidon jod koji je lako dostupan u ljekarnama. Dovoljno je dodati 3 kapi jod povidona u 10 litara vode i dobro promiješati. Ovom mješavinom zalijevajte biljke, što se najučinkovitije postiže jednostavnim zalivanjem biljaka direktno u korijenu, idealan je volumen od jedne litre po biljci.

Ova metoda ima višestruku korist: biljke se oplemenjuju, lišće zadržava zdravu zelenu boju, a plodovi brže sazrijevaju. Osim toga, jod smanjuje broj gljivica i njihovih spora u tlu, što također sprječava da rajčice budu pogođene bolestima. Redovitom primjenom ove otopine – svakih 10 dana – već nakon nekoliko tjedana možete vidjeti značajne rezultate. Drugi pristup: jod kao štit kroz prskanje. Osim zalijevanja, jod se također može koristiti kao prirodno sredstvo za očuvanje lišća i stabljika. Ova metoda je posebno korisna u razdobljima visoke vlažnosti i temperatura, vjerojatnost bolesti poput peronospore ili pepelnice je značajno povećana.

Da bi se to postiglo, stvara se mješavina mlijeka i joda. 30 dijelova na bilijun joda ugradi se u jednu litru punomasnog mlijeka, zatim se smjesa pomiješa s još 9 litara vode. Otopina se zatim prebaci u bocu s raspršivačem i nanese na biljke, to se obično radi u večernjim satima kada je sunce već zašlo. Time se olakšava izbjegavanje oštećenja lišća koje se može dogoditi kada je biljka još mokra na jakom suncu. Mlijeko u ovoj kombinaciji nije slučajno: ono stvara tanak sloj koji prekriva lišće i sprječava razvoj gljivica. Jod svojim antiseptičkim svojstvima dodatno potiče ovaj učinak.

Ovaj postupak ne samo da čuva biljke, već i poboljšava njihov izgled, što povećava vjerojatnost uspješne berbe. Ostali poljoprivredni projekti. Iako je primarno namijenjen rajčici, isti se postupci mogu primijeniti i na drugim povrtnim biljkama poput krastavaca, feferona i krumpira. Međutim, preporučuje se da svaku novu metodu najprije isprobate na manjem broju biljaka kako biste procijenili kako reagiraju na specifičnosti svake vrste.

Za osjetljivije biljke, poput paprike, potrebno je smanjiti koncentraciju joda u otopinama za zalijevanje i prskanje. Točna količina i pravilna primjena proizvoda ključni su za uspjeh. Previše joda može dovesti do negativnih posljedica, stoga je važno pridržavati se preporučenih koncentracija i načina primjene.

Preporučujemo