Nakon dugog vrelog ljeta iznenada su namstigle niske temperature i veliki broj ljudi već koristi grijanje u svojim domovima. Danas vam donosimo trikove kako da u nadolazećim mjesecima smanjite svoje račune.

S dolaskom rujna, postupno dolazi jesen s osjetnim padom temperatura od prethodnih vrućina. S padom temperatura na termometru, mnogi pojedinci počinju razmišljati o uključivanju svojih sustava grijanja. Ipak, vodoinstalateri preporučuju da još nije prikladan trenutak za tu akciju. Prema Davidu Doranu iz “Blackstone Plumbing & Heating Ltd”, koji je bio uključen u istraživanje za Yell, blagi osjećaj hladnoće nije dovoljno opravdanje za aktiviranje grijanja, prenosi Metro.

  • Savjeti za postizanje najbolje temperature. Doran predlaže da se grijanje treba uključiti tek kada unutarnja temperatura padne ispod 18 stupnjeva Celzijusa. Za osobe koje su starije ili imaju osjetljiva zdravstvena stanja, temperatura od približno 20 stupnjeva smatra se optimalnom. Obično je potrebno uključiti grijanje od početka do sredine listopada. Učinkovitost u korištenju energije i ušteda troškova Prevladavajuće nesporazum je da je održavanje centralnog grijanja na nižoj temperaturi kontinuirano energetski učinkovitije.

Doran pojašnjava da je, zapravo, učinkovitije grijati dom samo po potrebi. Korištenje pametnih termostata i mjerača vremena može pomoći u postizanju ugodne temperature uz smanjenje potrošnje energije. Podizanje temperature termostata neće rezultirati bržim zagrijavanjem doma; umjesto toga, to će jednostavno dovesti do veće potrošnje energije. Za najbolju kombinaciju udobnosti i energetske učinkovitosti, preporučljivo je postaviti termostat u rasponu od 18 do 21 stupanj.

Savjeti za noćno grijanje. Doran ne preporučuje grijanje preko noći. Kako biste uštedjeli energiju, razmislite o snižavanju temperature termostata ili nošenju toplije odjeće. Ako su vaši radijatori opremljeni termostatskim ventilima, promjena temperature na temelju upotrebe prostorije može dovesti do uštede energije i troškova.

Na primjer, smanjite grijanje u područjima koja se rijetko koriste. Primjena ovih prijedloga pomoći će vam da maksimalno povećate udobnost u svom domu, a istovremeno štedite energiju i smanjite troškove grijanja.

Bonus tekst:

U zapadnoj Africi, osnovne namirnice poput kikirikija, graha i slanutka, zajedno s raznim žitaricama, bitne su komponente prehrane. Visoke razine proteina i vlakana u mahunarkama čine ih vrijednom komponentom svakodnevnih obroka. Obično se mahunarke dodaju u juhe ili variva i nalaze se u jelima poput juhe “egusi”, koja kombinira sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočna regija Afrike, poznata po svojoj vlažnoj klimi koja podržava uzgoj raznolikog voća i povrća, nudi živahan izbor svježih namirnica u svojoj kulinarskoj tradiciji.

Na primjer, u Keniji, klasično jelo “ugali”, pripremljeno od kukuruza, prati niz povrća i mesa. Štoviše, prevladava cijelo ili cijeđeno svježe voće poput manga, ananasa i papaje. U sjevernoj Africi cvjeta uspješan uzgoj aromatičnog bilja i začina zahvaljujući idealnoj klimi i tlu regije, što rezultira prehranom koja je i raznolika i ukusna. Srce domaće kuhinje čine jela kao što su couscous koji se sastoji od sitnih žitarica kuhanih na pari i tagine, sporo kuhano jelo koje se priprema u jedinstvenom loncu. Tipično, ključni sastojci uključuju janjetinu i piletinu, dok začini poput kurkume, kumina i cimeta dodaju dubinu i bogatstvo ovim kulinarskim kreacijama.

Tropske šume središnje Afrike pružaju obilje izvora hrane koji doprinose kulinarskoj tradiciji regije. Ova sorta obuhvaća korijenje poput slatkog krumpira i kasave, zajedno s lišćem koje se stavlja u juhe i variva. Jedno popularno jelo, poznato kao “gulaš”, kombinira izbor povrća i mesa, često pojačan lokalnim biljem i začinima, dajući odvažne okuse i značajne nutritivne prednosti. Osim ovih jedinstvenih regionalnih obilježja, fokus afričke prehrane usmjeren je na očuvanje prirodnih resursa i korištenje sastojaka lokalnog porijekla.

Preporučujemo